Rozrywka.Goniec.pl > Gwiazdy > Nie żyje Marek Ałaszewski. Muzyk przed śmiercią bardzo cierpiał. Słowa syna poruszają do głębi
Piotr Szczurowski
Piotr Szczurowski 20.11.2023 15:27

Nie żyje Marek Ałaszewski. Muzyk przed śmiercią bardzo cierpiał. Słowa syna poruszają do głębi

Marek Ałaszewski
Nie żyje Marek Ałaszewski/Arcaion/Pixabay/canva.com, Henryk Kotowski, CC BY-SA 3.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0>, via Wikimedia Commons

W niedzielę 19 listopada przekazano fatalne wieści o śmierci wybitnego artysty i znanego w całej Polsce muzyka. Informację o jego odejściu we wzruszających słowach przekazał w mediach społecznościowych syn artysty. Zdradził również, z czym zmagał się jego ojciec w ostatnich latach życia.

Nie żyje popularny muzyk i lider zespołu Klan - Marek Ałaszewski

- Mój ukochany Tata odszedł dzisiaj w nocy… 7 lat temu, udar, zmora naszych czasów odebrał mu możliwość poruszania się, mówienia, tworzenia… czyli w zasadzie wszystko… Przez ostatni niemal rok, od stycznia leżał pod respiratorem, wtedy już nieświadomy …taką przynajmniej mamy nadzieję… Nie wyobrażam sobie, przez co musiał przejść… Teraz już nie cierpisz kochany Tato… Do zobaczenia… - napisał w niedzielę na Facebooku syn malarza i muzyka, Marek Ałaszewski junior.

Mateusz Damięcki wprost mówi o potwornej chorobie. Przy okazji zachęca do badań

Marek Ałaszewski był wszechstronnie utalentowanym artystą.

Marek Ałaszewski senior był współtwórcą, wokalistą i gitarzystą grupy Klan, która w lata 70. uchodziła za jedną z najciekawszych formacji grających progresywnego rocka w Polsce. Muzyk przez ostatnie lata bardzo cierpiał, o czym wspomniał w pożegnalnym wpisie syn artysty.

Artysta urodził się 2 grudnia 1942 roku w Warszawie. Był kompozytorem, gitarzystą, autorem tekstów piosenek, wokalistą, malarzem i tworzył muzykę do spektakli. Ukończył Wydział Malarstwa ASP w Warszawie - uczył się od Jana Cybisa, Aleksandra Kobzdeja i Stefana Gierowskiego. Jego dzieła można było oglądać na wystawie w stołecznej galerii Kordegarda. Podczas wernisażu wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Wanda Zwinogrodzka wręczyła jego rodzinie Srebrny Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

Marek Ałaszewski największą popularność zdobył za sprawą swojej działalności muzycznej

Marek Ałaszewski najbardziej znany był ze swojej działalności muzycznej - głównie za sprawą zespołu Klan. Marek Ałaszewski komponował także muzykę do spektakli. W 1973 r. do "Snu nocy letniej" według Williama Szekspira, wystawianego przez Teatr Roma i berliński Metropoltheater, a w 2010 r. - oratorium "Podróż Trzech Króli" do poezji T. S. Eliota. 

Największą popularność zdobył jako wokalista i gitarzysta zespołu Klan, który założył w 1969 roku. W ciągu pierwszych dwóch lat działalności zespół wydał albumy "Klan" oraz "Mrowisko". Po dwóch latach zawiesił działalność zespołu i zajął się malarstwem. Klan reaktywował w 1991 roku, rok później zespół nagrał album "Po co mi ten raj", a w 2012 roku "Laufer". Marek Ałaszewski miał 80 lat.

Tagi: Nie żyje