Rozrywka.Goniec.pl > Gwiazdy > Nie żyje znana polska reżyserka i aktorka. Przegrała walkę z chorobą
Piotr Szczurowski
Piotr Szczurowski 10.05.2024 15:22

Nie żyje znana polska reżyserka i aktorka. Przegrała walkę z chorobą

Znicze
fot. canva.com

Maria Dłużewska, utalentowana reżyserka, scenarzystka, aktorka i dziennikarka, odeszła od nas w wieku 72 lat po długiej walce z chorobą. Informację o śmierci przekazała za pośrednictwem mediów społecznościowych Dorota Kania.

Nie żyje Maria Dłużewska. Miała 72 lata

Maria Dłużewska urodziła się 26 września 1951 roku w Kielcach. Swoją karierę artystyczną rozpoczęła na scenie teatralnej, a po ukończeniu Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie w 1972 roku, szybko zyskała uznanie jako utalentowana aktorka. Jej pasja i talent wykraczały jednak poza granice jednej dziedziny sztuki.

Już we wczesnych latach 80. Maria Dłużewska zaangażowała się w działalność opozycyjną w ramach ruchu Solidarności. Była nie tylko aktywną uczestniczką, ale również organizatorką wydarzeń kulturalnych, takich jak Msze za Ojczyznę. Podczas tych trudnych czasów, kolportowała podziemne wydawnictwa, walcząc o wolność słowa i demokrację w Polsce.

Nie żyje Jacek Zieliński. Znamy datę pogrzebu

Maria Dłużewska była wielokrotnie nagradzaną artystką

Po transformacji ustrojowej w Polsce Maria Dłużewska ponownie zajęła się sztuką. Jej twórczość, szczególnie filmy dokumentalne, odegrała istotną rolę w upamiętnieniu ofiar tragedii smoleńskiej z 2010 roku. Wspólnie z Joanną Lichocką stworzyła takie dzieła jak "Mgła" i "Pogarda", które ukazały ludzkie oblicze tej tragedii oraz próby wyjaśnienia okoliczności katastrofy.

Maria Dłużewska miała na swoim koncie wiele wyróżnień i nagród. Dwukrotnie uhonorowana była "Główną Nagrodą Wolności Słowa" Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Otrzymała także doroczną nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w kategorii "Film". Jej wkład w kulturę i sztukę został doceniony również przez przyznanie jej m.in. Krzyża Oficerskiego Orderu Odrodzenia Polski i Krzyża Wolności i Solidarności.

Informację o śmierci Marii Dłużejwskiej przekazano w mediach społecznościowych

Informację o śmierci artystki przekazała za pośrednictwem mediów społecznościowych dziennikarka Dorota Kania. Wiadomo, że scenarzystka od pewnego czasu walczyła z poważną chorobą.

Maria Dłużewska odeszła do Domu Ojca. R.I.P - czytamy w krótkim wpisie.

Marię Dłużewską pamiętać będziemy jako wybitną postać świata kultury, która odegrała znaczącą rolę nie tylko na scenie, ale również w życiu społecznym i politycznym Polski.