Rozrywka.Goniec.pl > Gwiazdy > Nie żyje wybitny aktor, Polacy uwielbiają filmy z jego udziałem. Zagrał m.in. u Agnieszki Holland
Kacper Kulpicki
Kacper Kulpicki 20.11.2023 13:06

Nie żyje wybitny aktor, Polacy uwielbiają filmy z jego udziałem. Zagrał m.in. u Agnieszki Holland

Joss Ackland
Nie żyje wybitny aktor, Polacy uwielbiają filmy z jego udziałem. Fot. Pexels / kadr z filmu "Polowanie na Czerwony Pażdziernik", prod. Paramount Pictures, wyd. 1990 r., Amazon Prime Video

Media obiegła ponura wieść o śmierci popularnego aktora, którego widzowie cenili za wiele wyśmienitych ról w kinowych przebojach. Artysta w swoim dorobku miał m.in. współpracę z Agnieszką Holland. Nie ma wątpliwości, że światowa kinematografia straciła znaczącą postać. O kim mowa?

Rodzinny dramat zmarłęgo aktora

Zmarły aktor zazwyczaj wcielał się w czarne charaktery, jednak jego osobowość jawiła się jako zupełne przeciwieństwo odgrywanych ról. To niewątpliwie świadczy o dużym talencie scenicznym. Okazuje się, że mężczyzna powodzeniem cieszył się nie tylko zawodowo, ale także prywatnie, choć los co jakiś czas stawiał mu kłody pod nogi.

Był ojcem aż ośmiorga prawnucząt, 32 wnucząt i siedmiu dzieci. Jeden z synów zmarł w wieku 29 lat. z powodu przedawkowania nielegalnych substancji. Rodzina w 1963 roku zmierzyła się także z innmy dramatem - w ich posiadłości doszło do pożaru, w wyniku którego budynek doszczętnie spłonął. 

Pod nieobecność gospodarza z oparów ognia cudem wydostała się jego małżonka. Zdołała uratować siebie oraz dzieci, jednak za swoją odwagę poniosła konsekwencje zdrowotne. Po tym, jak wyskoczyła przez okno, złamała kręgosłup i przez długi czas nie mogła chodzić. Mimo pesymistycznych prognoz lekarzy po latach udało jej się przezwyciężyć dawne dolegliwości i stanąć na nogi. Odeszła na stwardnienie zanikowe boczne w 2002 roku. 

Nie żyje ważna postać dla wszystkich w TVN. Prokop nie kryje smutku: "Odszedł na służbie"

Nie żyje Joss Ackland

Zmarł Joss Ackland, odtwórca uznanych przez widzów i krytyków ról m.in. w "Polowaniu na Czerwony Październik", czy "Zabójczej broni 2". Zanim stanął przed kamerami tych hitów, debiutował w mniej popularnych produkcjach. W wieku 17 lat po raz pierwszy stanął na scenie, a już pięć lat później dziękował Amerykańskiej Akademii Filmowej, która wyróżniła  Oscarem thriller “Siedem dni do południa”, w którym zagrał jedną z głównych ról.

Aktor w swoim filmowym dorobku ma także takie tytuły, jak "Picasso - twórca i niszczyciel" oraz “Zabić księdza” - obraz, który zrealizował pod reżyserską batutą Agnieszki Holland. Był także nominowany do nagrody BAFTA.

Zostanie zapamiętany jako jeden z najbardziej utalentowanych i kochanych aktorów w Wielkiej Brytanii - oświadczyła pogrążona w żałobie rodzina, która pożegnała krewnego za pośrednictwem stacji BBC. To jednak nie wszystkie myśli, jakie kłębiły się w ich głowach. 

Rodzina pożegnała Jossa Acklanda

Joss Ackland zostanie zapamiętany przez bliskich nie tylko jak oddany i wierny mąż, ojciec i dziadek, ale także wzór prawdziwego artysty, dla którego granie na scenie było nie tylko pracą, ale i życiową pasją. 

Dzięki swojemu charakterystycznemu głosowi i władczej prezencji, wniósł do swoich ról wyjątkową intensywność i powagę - dodali z dumą.

Gwiazdor "Polowania na Czerwony Października" zmarł w wieku 95 lat. Na razie nie są znane bezpośrednie przyczyny jego śmierci ani data uroczystości pogrzebowej.

Źródło: Onet Film, i.pl, BBC