Rozrywka.Goniec.pl > Gwiazdy > Nie żyje znany aktor. Jego filmy miały wielu fanów
Piotr Szczurowski
Piotr Szczurowski 13.05.2024 17:35

Nie żyje znany aktor. Jego filmy miały wielu fanów

Świeczka
fot. Canva.com

12 maja 2024 roku świat filmu stracił jedną ze swoich ikon. Mark Damon, znany aktor i producent filmowy, odszedł w wieku 91 lat. Informację o jego śmierci przekazali przedstawiciele aktora oraz serwis Deadline.com.

Nie żyje Mark Damon. Był prawdziwą legendą przemysłu filmowego

Mark Damon był jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci w branży filmowej, a jego wkład w świat kina niezależnego był ogromny. Sławę zdobył początkowo jako aktor, aby z czasem stać się producentem i producentem wykonawczym, w którego portfolio znalazły się kultowe hollywoodzkie produkcje.

Mark Damon, właściwie Alan Harris, urodził się 22 kwietnia 1933 roku w Chicago, w stanie Illinois. Jego historia związana z przemysłem filmowym rozpoczęła się w 1956 roku, gdy zadebiutował jako aktor. Już cztery lata później zdobył Złoty Glob dla najlepszego debiutanta za rolę w filmie "Zagłada domu Usherów", którego reżyserem był Roger Corman. Ta nagroda była początkiem jego długiej i zasłużonej kariery aktorskiej.

Znamy szczegóły pogrzebu Jacka Zielińskiego. Muzyk nie spocznie w trumnie

Mark Damon był jedną z ikon spaghetti westernów. Jego odejście to wielka strata

Z czasem Mark Damon przeniósł się do Włoch, gdzie stał się jedną z gwiazd tzw. spaghetti westernów. Jego charakterystyczna gra aktorska przyciągała uwagę widzów na całym świecie. W latach 60. i 70. ubiegłego wieku zagrał w wielu ikonicznych filmach tego gatunku, takich jak "Święty mimo woli", "The Young Racers", czy "Czarne święto". Jego talent aktorski i charyzma na ekranie zapewniły mu miejsce w historii kina.

W latach siedemdziesiątych Mark Damon rozpoczął karierę producencką, zakładając Producers Sales Organization. Jego celem było wprowadzanie amerykańskich filmów na rynek międzynarodowy. Damon odegrał kluczową rolę w rozwoju kina niezależnego, będąc jedną z głównych postaci w branży dystrybucji filmowej.

Nie żyje Mark Damon. W swojej karierze współtworzył liczne kultowe produkcje filmowe

Jako producent pracował przy wielu znaczących projektach filmowych. Jego portfolio obejmuje takie tytuły jak "Monster" z oskarową rolą Charlize Theron, kultowa "Niekończąca się opowieść", “Dzika orchidea”, “Księga dżungli” czy "Okręt" Wolfganga Petersena. Damon był także producentem lub producentem wykonawczym ponad 70 filmów, które pozostawiły niezatarte piętno w historii kina. Pracował do końca swoich dni. Na premierę czeka jeszcze siedem filmów, które wyprodukował. 

Ostatnim filmem Marka Damona jako producenta był dramat wojenny "The Last Full Measure" z 2019 roku w reżyserii Todda Robinsona. W filmie wystąpili Sebastian Stan, Christopher Plummer, William Hurt, Ed Harris, Samuel L. Jackson, Peter Fonda, LisaGay Hamilton i wielu innych.

Śmierć Marka Damona jest ogromną stratą dla świata filmu, gdyż jego wkład w przemysł rozrywkowy był ogromny. Choć odejście legendy jest powodem do smutku, to artysta pozostawił po sobie ogromny filmowy dorobek, który zapewnił mu nieśmiertelność.