Rozrywka.Goniec.pl > Gwiazdy > Nie żyje znany polski muzyk i kompozytor. Współpracował m.in. z Edytą Górniak, zespołem Bajm i Korą
Paulina Antoniak
Paulina Antoniak 10.09.2023 13:04

Nie żyje znany polski muzyk i kompozytor. Współpracował m.in. z Edytą Górniak, zespołem Bajm i Korą

nie żyje
Pixabay

Nie żyje znany polski kompozytor, muzyk i realizator dźwięku. 9 września zmarł Rafał Paczkowski. Miał jedynie 61 lat. Współpracował m.in. z Edytą Górniak, Korą, zespołami Bajm czy Lady Pank. 

Nie żyje Rafał Paczkowski. Słynny polski muzyk, kompozytor i realizator dźwięku

Odszedł Rafał Paczkowski. O jego śmierci za pośrednictwem mediów społecznościowych poinformowała Agencja Muzyczna Polskiego Radia. Śmierć muzyka wywołała wielkie poruszenie w środowisku artystycznym. 

Współpracownicy i przyjaciele wspominają kompozytora i przesyłają wyrazy współczucia i kondolencje jego najbliższym. Rafał Paczkowski trwale zapisał się w pamięci i sercach wielu polskich artystów. Jego udział w tworzenie najbardziej znanych albumów w historii polskiej muzyki był ogromny. 

Bulwersujące nagranie z Gdańska. Nastolatkowie zaatakowani przez agresorów

Artysta współpracował z największymi gwiazdami polskiej sceny muzycznej

- Z bólem w sercu żegnamy Przyjaciela. Odszedł genialny reżyser dźwięku, muzyk, kompozytor, aranżer - Rafał Paczkowski. Współpracował z nami przy realizacji wielu, wielu projektów płytowych. Realizator dźwięku albumów polskich i zagranicznych wykonawców – podała do wiadomości Agencja Muzyczna Polskiego Radia na Facebooku. 

Rafał Paczkowski ukończył warszawską Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina. Studiował reżyserię dźwięku. Przez wszystkie lata swojej działalności w obszarze muzycznym współpracował z największymi polskimi gwiazdami. Wśród jego najbardziej uznanych projektów znajdują się m.in. albumy studyjne Grzegorza Ciechowskiego (w tym “Obywatel G.C.”), Kory ("Ping Pong") czy Edyty Górniak ("Dotyk"). 

Wkład Rafała Paczkowskiego w tworzenie albumów muzycznych i ścieżek dźwiękowych był ogromny

Ponadto artysta współpracował także z Myslovitz, Urszulą, Andrzejem Piasecznym i Ryszardem Rynkowskim. Należy również wspomnieć jego wyśmienity wkład w realizację ścieżek dźwiękowych do filmów. Kompozycje dźwiękowe muzyka uświetniły m.in. “Trzy kolory” Krzysztofa Kieślowskiego, “Tajemniczy ogród” Agnieszki Holland i “Przedwiośnie Filipa Bajona”. 

W 2003 roku kompozytor otrzymał (wraz z Marcinem Pospieszalskim) Fryderyka w kategorii Produkcja Muzyczna Roku. Został wtedy wyróżniony za “Trudno nie wierzyć w nic” zespołu Raz Dwa Trzy.