Rozrywka.Goniec.pl > Gwiazdy > Śmierć Małgorzaty Braunek poruszyła Polaków. Na jej grobie bliscy zostawili wyjątkowy napis
Piotr Szczurowski
Piotr Szczurowski 23.06.2023 13:41

Śmierć Małgorzaty Braunek poruszyła Polaków. Na jej grobie bliscy zostawili wyjątkowy napis

Małgorzata Braunek i Daniel Olbrychski
Mateusz Opasiński, CC BY-SA 4.0 via Wikimedia Commons/KAPIF

Małgorzata Krystyna Braunek była urodzoną 30 stycznia 1947 w Szamotułach wybitną Polska aktorką filmową i teatralną, która popularność zyskała głównie na deskach Teatru Narodowego w Warszawie. Laureatka Polskiej Nagrody Filmowej (Orła) za najlepszą drugoplanową rolę kobiecą w filmie “Tulipany” zmarła 23 czerwca 2014 roku. Pochowano ją w grobie z oryginalną inskrypcją.

Aktorka zmarła 23 czerwca 2014 po długiej chorobie

Małgorzata Braunek zmarła 23 czerwca 2014 roku w Warszawie i tam też została pochowana. Aktorka spoczęła na Cmentarzu ewangelicko-augsburskim. Właśnie obchodzimy 9. rocznicę śmierci utalentowanej artystki.

Szerszej publiczności Małgorzata Braunek może być znana choćby z ról Izabeli Łęckiej w nieśmiertelnej "Lalce" czy Oleńki w kultowym "Potopie". Aktorka zmarła w wieku zaledwie 67 lat, mając przed sobą jeszcze mnóstwo zawodowych wyzwań. Niestety, choroba nowotworowa zabrała ją przedwcześnie, osieracając dwoje dzieci, Xawerego Żuławskiego i Orinę Krajewską.

Trzęsienie ziemi w "Dzień dobry TVN". Aż pięcioro prowadzących straciło pracę

Małgorzata Braunek wyznawała buddyzm

Pod koniec lat 70. przerwała karierę, by zająć się życiem rodzinnym i podróżami. W trakcie podróży po Azji zafascynowała się filozofią zen i buddyzmem.

Do aktorstwa wróciła w połowie lat 90., grając w trzech spektaklach Teatru Telewizji i w filmie Łukasza Wylężałka Darmozjad polski. Następnie zagrała, napisaną specjalnie dla niej przez Jacka Borcucha, rolę w filmie “Tulipany” z 2004 roku, za którą otrzymała Orła za najlepszą drugoplanową rolę kobiecą oraz główną nagrodę za rolę drugoplanową na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Pod koniec życia występowała w serialu “Dom nad rozlewiskiem” i jego kilku kontynuacjach.

Nietypowy cytat na gronie znanej aktorki

Pogrzeb Małgorzaty Braunek odbył się 5 lipca 2014 roku na Cmentarzu ewangelicko-augsburskim. Aktorka spoczęła tuż obok matki, Ruty Braunek w nietradycyjnym grobie - zamiast ciężkiej płyty są tam jedynie dwa głazy otoczone przez dużo zieleni. Choć na Cmentarzu ewangelicko-augsburskim chowane są osoby wyznające luteranizm, to dla Małgorzaty Braunek zrobiono wyjątek. Niewiele osób wie, że aktorka była oddaną buddystką, a nawet nauczycielką zen.

Na grobie Małgorzaty Braunek, ze względu na jej wyznanie, brakuje krzyża, widniejącego z kolei przy imieniu i nazwisku Ruty Braunek. Z jej inicjatywy pojawił się za to wyjątkowy cytat Ikkyu Sojuna, opata Daitoku-ji i buddyjskiego mnicha zen.

Projekt bez nazwy - 2023-06-23T125243.761.png
Mateusz Opasiński, CC BY-SA 4.0 via Wikimedia Commons

- Nie umrę, Nigdzie nie odejdę, Ale nie pytaj mnie o nic, Nie odpowiem - głosi fragment tekstu umieszczony na mogile aktorki.

Aktorkę żegnano w trakcie aż dwóch ceremonii religijnych, choć sam pogrzeb miał świecki charakter. Dzień później w kościele Świętej Trójcy odbyło się nabożeństwo o charakterze luterańskim.

Tagi: Nie żyje