Rozrywka.Goniec.pl > Lifestyle > Wszystkich Świętych. Prosty sposób, aby znicz palił się dłużej
Maria Glinka
Maria Glinka 30.10.2021 14:59

Wszystkich Świętych. Prosty sposób, aby znicz palił się dłużej

niebieski tekst goniec.pl na białym tle
Pixabay

Każdy, kto odwiedza groby z okazji Wszystkich Świętych chce, aby znicze nie gasły po kilku godzinach. Wystarczy zastosować prosty trik - przyciąć knot, aby płomień palił się znacznie dłużej. Jednak niewielu Polaków wie, jak poprawnie to zrobić.

Wygląd znicza ma znaczenie nie tylko w kontekście estetycznym, lecz także użytkowym. Dlatego też warto zwrócić uwagę na kilka szczegółów wykonania, aby przedłużyć żywotność ognia.

Znicz z przyciętym knotem pali się dłużej

Przy wyborze znicza warto dokładnie sprawdzić jego knot. Najbardziej optymalny jest knot o średniej grubości - ani zbyt cienki, ani zbyt gruby. 

Za cienki knot powoduje, że światełko gaśnie przy mocniejszym podmuchu wiatru. Z kolei za gruby wpływa na tempo gaśnięcia ognia.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Jak wybrnąć z tej sytuacji? Jeśli już udało nam się znaleźć knot o odpowiedniej grubości, to jeszcze przed ustawieniem na pomniku warto go przyciąć.

Knot powinien mieć długość ok. 0,5-1 cm i musi być obcięty idealnie równo. Do tego potrzebne będą wyjątkowo ostre nożyczki. Dzięki temu prostemu zabiegowi można wydłużyć żywotność ognia.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze znicza?

W świąteczny weekend stoiska cmentarne są przeładowane zniczami o różnych kolorach, wielkościach i ozdobach, co może wprawiać w zakłopotanie. Dlatego też podpowiadamy, czym należy kierować się przy wyborze znicza, aby pełnił swoją najważniejszą funkcję jak najdłużej.

W kontekście żywotności ognia kluczowy jest rozmiar znicza. Im większa powierzchnia wkładu, tym dłuższy czas palenia. Ciężki duży znicz z wkładem o dużej powierzchni zapewnia kilka dodatkowych godzin świecenia.

Poza tym warto unikać zniczy, które na powierzchni wkładu mają pęcherzyki. To również skraca czas palenia. Należy wybrać taki znicz, w którym powierzchnia wkładu jest jednolita i gładka.

Sama budowa znicza również ma znaczenie. Knot powinien być dobrze osłonięty i umieszczony dość głęboko. Ogień potrzebuje bowiem dostępu do powietrza.

Jednak z drugiej strony silne podmuchy wiatru mogą ugasić płomień. W związku z tym należy ustawić znicze w miejscu, które nie jest wystawione na bezpośrednie działanie wiatru. Zamiast umieszczać znicz na brzegu pomnika warto postawić go w głębi.

Dodatkowo można zadbać o wyrównanie powierzchni wosku, aby ogień palił się dłużej. Jeśli przy knocie pojawi się wgłębienie, czas palenia ulega skróceniu.

Zobacz też:

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl źródło: Onet