Rozrywka.Goniec.pl > Gwiazdy > Wacław Kowalski podbił serca widzów w "Samych swoich". Rodzinna tragedia przerwała jego karierę
Weronika Uszakiewicz
Weronika Uszakiewicz 24.04.2023 18:57

Wacław Kowalski podbił serca widzów w "Samych swoich". Rodzinna tragedia przerwała jego karierę

None
Facebook/Tamta Polska

Wacław Kowalski potrafił rozbawić widzów do łez, a doskonale zagrana przez niego rola Pawlaka w "Samych swoich" przeszła do historii polskiego filmu. Życie aktora nie było jednak usłane różami. Mężczyzna przeżył rodzinną tragedię. 

"Sami Swoi". Wacław Kowalski był legendarnym polskim aktorem

Wacław Kowalski był jednym z najbardziej cenionych polskich aktorów. Widzowie doskonale pamiętają go z kultowych ról w filmach "Sami swoi", "Nie ma mocnych" i "Kochaj, albo rzuć" czy postaci dozorcy Popiołka z serialu "Dom". 

Wacław Kowalski przez 47 lat związany był ze swoją żoną Stanisławą. Para doczekała się dwóch synów, Jana oraz Macieja. Rodzinną sielankę przerwała tragedia, która na zawsze zmieniła życie aktora. 

"Chłopaki do wzięcia". Ukochana Jarusia wyznała prawdę o ich małżeństwie. Fani są zaskoczeni

"Sami swoi". Wacław Kowalski przeżył rodzinny dramat

Młodszy syn Wacława Kowalskiego, który studiował medycynę, zginął tragicznie w wypadku samochodowym w 1982 roku. Artysta załamał się po śmierci ukochanego syna. Wpadł w depresję i zrezygnował z aktorstwa. 

Wacław Kowalski obiecał sobie, że już nigdy nie pojawi się na ekranie i dotrzymał danego słowa. Jego decyzja zmusiła producentów serialu "Dom" do uśmiercenia postaci Popiołka i przedwczesnego zakończenia produkcji. Aktor zmarł  27 października 1990 roku w wyniku udaru mózgu. Jego zwłoki odkrył starszy syn Jan, który przyjechał do rodziców w odwiedziny.

Był wielką gwiazdą "Samych swoich". Początki kariery Wacława Kowalskiego

Wacław Kowalski przyszedł na świat 2 maja 1916 w Gżatsku (obecnie rosyjskie miasto nosi nazwę Gagarin). Jego rodzina wróciła do ojczyzny po zakończeniu wojny i osiedliła się w Gnojnie. Tam Wacław Kowalski wychowywał się z trzema siostrami. Wkrótce jedna z nich umarła, odszedł również jego ojciec. 

Po II wojnie światowej rozpoczął studia w łódzkim Konserwatorium Muzycznym, gdzie planował rozwijać karierę śpiewaka operowego. Wkrótce zgłosił się jako statysta do Teatru Wojska Polskiego i tak rozpoczęła się jego przygoda z aktorstwem. Na dużym ekranie zadebiutował wcielając się w epizodyczną rolę w filmie "Zakazane piosenki" z 1946 roku.