Rozrywka.Goniec.pl > Gwiazdy > Prezydent USA zacytował dzieło Golec uOrkiestra. To nagranie stało się hitem
Anna Dymarczyk
Anna Dymarczyk 20.01.2023 12:23

Prezydent USA zacytował dzieło Golec uOrkiestra. To nagranie stało się hitem

golec uorkiestra prezydent USA
KAPiF

Prezydent USA, George W. Bush zacytował kiedyś piosenkę zespołu Golec uOrkiestra podczas przemówienia. Ta później stała się hitem wśród amerykańskich żołnierzy. Nie ma się czemu dziwić - to jeden z największych polskich przebojów.

George W. Bush zacytował piosenkę zespołu Golec uOrkiestra

George W. Bush przyjechał w 2001 roku wizytować Warszawę. Przemówił wówczas w auli Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego i zacytował słowa słynnej piosenki zespołu Golec uOrkiestra - "Ściernisko".

W swoim przemówienia Bush nawiązywał do kwestii związanej z odbudową Warszawy i tym, jak wiele Polacy przez lata zyskali w kraju, który wyzwolił się spod kurateli Związku Radzieckiego. Prezydent USA chciał docenić polską przedsiębiorczość.

Wtedy właśnie padły słowa o "słynnej polskiej orkiestrze Golec". Zacytował wtedy słowa piosenki "Ściernisko": "tutaj, na tym polu zbuduję swoje San Francisco, że tutaj, na rżysku, zbuduję swój bank". Nagranie możecie zobaczyć poniżej.

Wielki sukces Golec uOrkiestra. "Ściernisko" grane przez amerykańskich żołnierzy

Jak się okazało, piosenka stała się również znana wśród amerykańskich żołnierzy, którzy śpiewali ją w swojej bazie wojskowej. Tamtejsza Orkiestra Sił Powietrznych nagrała swoje wykonanie i udostępniła je w sieci.

Głos w tej sprawie zabrała nawet była ambasadorka USA w Polsce, Georgette Mosbacher. Była tym, z jaką fonetyczną dokładnością padały kolejne słowa w piosence.

- Podziwiam nie tylko umiejętności muzyczne USAFEBAND, ale także językowe! Próbowałam wymówić refren, ale efekty nie są powalające - pisała na Twitterze.

To piękne wykonanie można zobaczyć na Youtube, pojawiło się też na Twitterze ambasady USA w Polsce. Można się zaskoczyć.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Zachęcamy do wsparcia zbiórki, której celem jest zakup 30 kamizelek kuloodpornych dla ukraińskich żołnierzy walczących na froncie. Każda wpłata ma fundamentalne znaczenie! Taka kamizelka bardzo często ratuje życie: nic nie zastąpi kamizelki, jeśli chodzi o skuteczną ochronę krytycznie ważnego obszaru, m.in. serca i płuc. 

Jeśli masz kamizelkę, postrzał może skończyć się tylko dużym siniakiem. Brak kamizelki w przypadku trafienia oznaczać może śmierć lub w najlepszym razie ciężką ranę, która angażuje wiele osób i duże pieniądze podczas ewakuacji, leczenia i rehabilitacji, bez gwarancji powrotu do pełnego zdrowia. Pomóżmy razem ocalić życie ukraińskich żołnierzy!