Rozrywka.Goniec.pl > Lifestyle > Pokazała, co widzą niewidomi. Wiele osób nie miało pojęcia
Kacper Kulpicki
Kacper Kulpicki 11.02.2023 11:07

Pokazała, co widzą niewidomi. Wiele osób nie miało pojęcia

niewidoma
Fot. Tiktok @sadi.theblindlady

Niemal niewidoma użytkowniczka TikToka postanowiła pokazać, jak widzi świat ze swojej perspektywy. Czy radzi sobie ze swoją przypadłością na co dzień? Odpowiedź może być zaskakująca dla osób, które nie mierzą się z podobnymi problemami.

Pokazała, jak widzą prawie niewidomi

Zdrowy wzrok jest czymś, bez czego trudno obejść się w codziennym życiu. Uważamy go za coś oczywistego i zupełnie go nie doceniamy, jednak po obejrzeniu nagrania pewnej użytkowniczki TikToka nasze "spojrzenie" na tę kwestię na pewno się zmieni, a dobrze działające oczy na nowo docenimy.

Internautka borykająca się ze sporymi problemami ze wzrokiem postanowiła bowiem nieco przybliżyć wirtualnej społeczności kulisy swojej choroby. Opowiedziała o niej i za pomocą symulacji ujawniła, jaki szczątkowy obraz świata jej pozostał.

Dziewczyna zdradził także, ile widzi podczas spaceru po mieście i jak wyglądają jej zakupy w sklepie. Wyjaśniła, że większość takich osób jak ona widzi mało, jednak nie cierpi na zupełny brak obrazu.

@sadi.theblindlady What Does a Blind Girl See? #learn #education #blind #visuallyimpaired #blindgirl #blindtok ♬ Spongebob Closing Theme Song Music - Ocean Floor Orchestra

Tiktokerka widzi kształty i kolory, a podczas wizyty w sklepie udaje jej się rozróżniać opakowania jedynie wtedy, gdy już je zna. Dodała, że w porównaniu do czarnego obrazu (powyżej) z niewyraźnym punktem na środku, jej wizja jest nieco inna.

Wokół nie ma koloru czarnego, a jej pole widzenia ogranicza się do jednego punktu. W symulacji ów punkt jest cały czas w centralnym miejscu, a u niej (wskutek oczopląsu) pojawia się w różnych miejscach.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Tagi: