Rozrywka.Goniec.pl > Gwiazdy > Piotr Gąssowski ma nieuleczalnie chore córki. Wraz z całą rodziną korzysta z pieniędzy fundacji
Piotr Szczurowski
Piotr Szczurowski 21.11.2023 16:16

Piotr Gąssowski ma nieuleczalnie chore córki. Wraz z całą rodziną korzysta z pieniędzy fundacji

Córki Piotra Gąssowskiego
Piotr Gąssowski wychowuje niepełnosprawne córki/Facebook: Łebki od szpilki, https://pfm.waw.pl

Wiele osób nie zdaje sobie sprawę z tego, że wielu znanych artystów wcale nie wiedzie tak idealnego życia, jak mogłoby się wydawać. Znani i lubiani często co dzień muszą mierzyć się z problemami, którym większość z nas by nie podołała. Taki przykry los spotkał Piotra Gąssowskiego.

Piotr Gąssowski wychowuje z żoną dwójkę niepełnosprawnych córek

Każdy rodzic chce dla swoich dzieci jak najlepiej, ale zdarza się, że w pewnych okolicznościach jest się po prostu bezradnym. W takiej sytuacji znalazł się popularny artysta - Piotr Gąssowski. Wychowuje on wraz ze swoją żoną nieuleczalnie chore dzieci. Niestety, rodzina potrzebuje pomocy z zewnątrz, aby należycie zadbać o potrzeby niepełnosprawnych córek.

Piotr Gąssowski jest gitarzysta, kompozytorem i członkiem grupy Klan, którego założycielem był niedawno zmarły Marek Ałaszewski. Prywatnie jest mężem Agnieszki Szpili, znanej pisarki. Ich życie dalekie jest od tego, jak wiele osób wyobraża sobie codzienność znanych i lubianych. Małżeństwo wychowuje trzy córki, z których dwie mają poważną niepełnosprawność. Bliźniaczki Milena i Helena Gąssowskie wymagają stałej opieki, która jest tak wyczerpująca, że rodzinie pomaga Polska Fundacja Muzyczna.

Milena i Helena urodziły się z wrodzoną boreliozą i zespołem Arnolda-Chiariego, ale na właściwą diagnozę czekaliśmy aż pięć lat. Dziś, po długich latach milczenia, wreszcie komunikują się ze światem. I tu zaczyna się kosmos. Bo okazuje się, że to kosztuje nieziemskie pieniądze - pisała w 2018 roku Agnieszka Szpila w "Krytyce Politycznej".

Mariolka z serialu "Świat według Kiepskich" od lat jest w szczęśliwym związku. Aż trudno uwierzyć, jak poznała męża

Helena i Milena są nieuleczalnie chore. Pomaga im Polska Fundacja Muzyczna

Niestety, zarobki muzyka i pisarki nie wystarczają na pokrycie wszystkich potrzeb, dlatego korzystają ze wsparcia Polskiej Fundacji Muzycznej. Organizacja pomagała między innymi Elżbiecie Dmoch i Wojciechowi Kordzie.

Pomagamy im przede wszystkim dlatego, że są córkami muzyka Piotra Gąssowskiego, a nasza fundacja działa w obszarze szeroko rozumianej branży muzycznej. Mamy określone w swoim statusie, że niesiemy pomoc ludziom muzyki i ich bliskim. Zdarzył się nam Marek Karewicz, fotograf muzyczny, zdarzył się też Wojciech Przybylski, producent muzyczny. Spełniali nasze kryteria - mówi Tomasz Kopeć, Prezes Polskiej Fundacji Muzycznej w rozmowie z portalem shownews.pl

Dzięki działaniom organizacji udało się wysłać bliźniaczki na operację do Barcelony, ale pomimo sukcesu u dziewczynek nadal zaburzona jest komunikacja mózgu z resztą ciała. Operacja, która miała na celu "udrożnienie" rdzenia kręgowego jedynie nieco pomogła, ale Helena i Milena Gąssowskie i tak do końca życia będą potrzebowały opieki:

[...] Cały czas zbieramy dla nich pieniądze, co roku, głównie dzięki akcji 1,5% podatku. To są różne kwoty: od kilkunastu do tysiąca złotych. Wspieramy w ten sposób ich mamę, która jest dzielną wojowniczką o prawa osób z niepełnosprawnościami. Agnieszka, oprócz tego, że próbuje pisać scenariusze, książki, to jeszcze w Sejmie występowała w imieniu wszystkich podobnych sobie osób, bo ona sama nie może pracować. Chociaż pisze książki pod swoim nazwiskiem, to gdyby dostała nagrodę pieniężną, to by państwo jej zabrało zasiłek. To jest problem wielu rodziców, który ma zostać rozwiązany. Agnieszka jest dzielną mamą, która działa na rzecz całego środowiska. Współpracujemy z nią od lat i myślę, że tak będzie nadal. Dla właśnie sióstr Gąssowskich jesteśmy taką główną fundacją - przekazał Tomasz Kopeć z Polskiej Fundacji Muzycznej w rozmowie z portalem shownews.pl

Artyści wychowują niepełnosprawne córki. Potrzeba ogromnych pieniędzy

Dzięki organizacji dziewczynki otrzymały m.in. kosztowne tablety do komunikowania się ze światem. To jedyny sposób, w jaki mogą wyrazić swoje myśli. Mimo to potrzeby nadal są ogromne i zbiórka na niepełnosprawne córki Piotra Gąssowskiego i Agnieszki Szpili wciąż trwa.

Na naszej stronie internetowej jest specjalna zakładka "Pomagamy". Tam są wszystkie nasze aktualne akcje, między innymi dla sióstr Heleny i Mileny Gąssowskich. Tam można wejść, poznać wszystkie szczegóły. Można wpłacić środki na konto bankowe, na wirtualną puszkę. Polska Fundacja Muzyczna pomaga od 20 lat, a w przyszłym tygodniu będzie świętować 20-lecie, z którego okazji odbędzie się niezwykłe wydarzenie - przekazuje Tomasz Kopeć z Polskiej Fundacji Muzycznej.

Choć muzyk stara się łączyć pracę z opieką nad córkami, podobnie zresztą, jak i Agnieszka Szpila, która ma na koncie kilka książek, jak m.in. "Bardo" i "Łebki od szpilki" oraz współpracę m.in. z "Krytyką polityczną", to wydatki znacznie przekraczają ich możliwości.

Piotr Gąssowski na scenie jazzowo-rockowej jest od 1986 roku, ale do niedawna znany był przede wszystkim publiczności głęboko zainteresowanej niszowymi zespołami. Popularność zyskał kilka lat temu, gdy został członkiem legendarnego zespołu Klan. Muzyk, aby zarobić na rodzinę, dorabia, tworząc muzykę do reklam - wykonał już do nich ok. 500 utworów. Niestety, bez pomocy zbiórki rodzina wciąż będzie miała problem z zapewnieniem należytej opieki niepełnosprawnym córkom. Zrzutę można wesprzeć pod adresem: https://pfm.waw.pl/pomagamy/helena-i-milena/.

Źródło: shownews.pl

Tagi: gwiazdy