Rozrywka.Goniec.pl

Foto: Jorgen Angel/Redferns / Getty Images

Nie żyje Les McKeown, wokalista Bay City Rollers

6 Maja 2021

Autor tekstu:

Irmina Jach

Les McKeown przyszedł na świat 12 listopada 1955 roku w Edynburgu w Szkocji. W chwili śmierci miał zaledwie 65 lat. Rodzina, która potwierdziła informację o odejściu muzyka, poprosiła o uszanowanie ich prywatności w tym trudnym czasie. Na razie nie zdecydowano się na zdradzenie przyczyny zgonu.

Nie żyje Les McKeown

Les McKeown kochał muzykę od najmłodszych lat. Jako piętnastolatek porzucił naukę szkolną, by dołączyć do zespołu Threshold. Grupa Bay City Rollers, której członkiem był w latach późniejszych, powstała w 1964 roku. Początkowo wokalistą był Gordon Clark.

Zespół grał covery amerykańskich piosenek z gatunku pop i R&B. W latach 70. cieszyli się raczej umiarkowaną sławą. W 1973 roku Gordon Clark zdecydował się na odejście z formacji, a jego miejsce zajął Les McKeown, co okazało się przełomem.

Piosenki formacji Bay City Rollers trafiły na topowe miejsca list przebojów. Nagrany w 1974 roku kawałek „Remember (Sha-La-La-La)” sprawił, że na koncerty zaczęły przychodzić tłumy fanów. Do dziś wielu Polaków potrafi zanucić refren rozpoznawalnej melodii.

Piosenka „Bye Bye Baby” dała zespołowi Bay City Rollers miano jednej z najgłośniejszych i najbardziej rozkrzyczanych grup w Wielkiej Brytanii. Łącznie sprzedali ponad 120 mln płyt. Członkowie zespołu inspirowali nie tylko muzyką, ale także charakterystycznymi w tartanowymi ubraniami.

- Byliśmy młodymi chłopakami z klasy robotniczej, którzy chcieli być sławni, chcieli grać na całym świecie i rozsławiać naszą lokalną muzykę, a także Szkocję i tartan. To był nasz główny cel - opowiadał zmarły piosenkarz podczas jednego z wywiadów w 2013 roku.

Les McKeown odszedł z Bay City Rollers jako 22-latek, w 1978 roku. Chciał spróbować swoich sił w innych gatunkach muzycznych. Wkrótce popadł w poważne problemy z prawem. W 1975 roku potrącił starszą kobietę, co skończyło się jej śmiercią.

W 2005 roku przyłapano go na prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu. Nierzadko sięgał także po substancje psychoaktywne. Twierdził, że jego zachowanie wynika z traumy, jaką wywołała przedwczesna śmierć rodziców. W 2008 roku trafił na odwyk.

Les McKeown od ponad czterech dekad był żonaty z Peko Keiko. Para miała syna o imieniu Jubei.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • Minister zdrowia podał wstępny termin zniesienia obowiązku noszenia maseczek na świeżym powietrzu

  • Lichtman ujawnił, co stało się na przedostatnim spotkaniu z Krawczykiem. Padła wyjątkowa prośba

  • Od 9 maja nowa zmiana w systemie szczepień na COVID-19

Tagi:

Podobne artykuły

Gwiazdy

Katarzyna Cichopek dodała wyjątkowe zdjęcie, "podbija" stolicę. "Wchodzę na szczyt"
Czytaj więcej >

Gwiazdy

Ewa Bilan-Stoch zaapelowała o pilną pomoc. Żona Kamila Stocha nawiązała do dramatu Kubackich
Czytaj więcej >

Gwiazdy

Allan Krupa szykuje się do ślubu? Syn Edyty Górniak wyjawił, kiedy będzie gotowy
Czytaj więcej >

Gwiazdy

Dagmara Kaźmierska zabrała głos w sprawie Jana Pawła II. Stanęła w obronie polskiego papieża
Czytaj więcej >

Gwiazdy

Rozpromieniona Dominika Gwit na pierwszym urlopie z synkiem. Dodała wyjątkowe zdjęcie
Czytaj więcej >

Gwiazdy

Barbara Kurdej-Szatan wróci do TVP? Gwiazda zdradziła, co musi się stać, by było to możliwe
Czytaj więcej >
Irmina Jach

Redaktor naczelna portalu Goniec.pl. Jestem absolwentką filologii polskiej. Przez lata pracowałam jako specjalista ds. marketingu. W wolnym czasie czytam książki. Najchętniej sięgam po literaturę faktu. Interesuję się także tematyką kryminalną i polskim himalaizmem.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]