Rozrywka.Goniec.pl > Lifestyle > 32-latka skarżyła się na bóle głowy. Nagle upadła, tydzień później już nie żyła
Eryk Błaszak
Eryk Błaszak 05.03.2023 17:25

32-latka skarżyła się na bóle głowy. Nagle upadła, tydzień później już nie żyła

32-latka miała tętniaka w mózgu, o którym nie wiedziała.
Twitter/TruthOnly

Niebywałą tragedią zakończyły się jedne z zajęć fitness w południowej Anglii, podczas których 32-letnia Katy Hancock straciła nagle przytomność i upadła. Młoda i wysportowana kobieta wydawała się cieszyć dobrym zdrowiem oraz doskonałą formą fizyczną. Jak się okazało, w jej głowie skrywał się tętniak mózgu, przez który 32-latka tydzień po upadku zmarła.

Upadła nagle w trakcie ćwiczeń. Niedługo potem zmarła

Czasami nawet świetna kondycja fizyczna i pozornie dobra forma mogą być jedynie złudnym poczuciem doskonałego stanu zdrowia. Historia 32-letniej Katy Hancock z Witchford w Wielkiej Brytanii pokazuje, jak kruchy jest ludzki żywot. 

Młoda kobieta prowadziła spokojne życie w południowej Anglii, gdzie na co dzień pracowała jako nauczycielka oraz wychowywała swoje pociechy: 4-letniego Dylana i 2-letnią Taylor. Spełniała się również jako szczęśliwa żona Edda. Katy znana była także ze swojego zamiłowania do aktywnego spędzania wolnego czasu i uczestniczyła w zajęciach fitness, podczas których uśmiech nie schodził z jej twarzy. 

Niestety 25 stycznia w trakcie tychże ćwiczeń Katy niespodziewanie straciła przytomność i upadła. Chwilę potem została natychmiast przetransportowana do szpitala i poddana działaniu rezonansu magnetycznego. Okazało się, że w głowie młodej kobiety wykryto tętniaka mózgu. 32-latka trafiła na tamtejszy OIOM, gdzie tydzień później zmarła.

Jak przyznał w rozmowie z mediami ojciec Katy, Chris Taylor, jeszcze na dzień przed tragedią jego córka nie wykazywała żadnych niepokojących objawów lub dziwnego zachowania. Co więcej, kobieta wyglądała na silną i energiczną osobę. Miała jednak zdążyć, uskarżyć się na powracające bóle głowy. 

1500zł za każdą złotówkę? Koniecznie przeszukaj portfel, możesz się wzbogacić

Tętniak mózgu. Czym jest?

Historia Katy Hancock winna być przestrogą dla tych wszystkich, którzy wychodząc z założenia prowadzenia zdrowego trybu życia, lekceważą konieczność wykonywania okresowych badań lub bagatelizują “delikatne” sygnały, które wysyła nasz organizm. 

Tętniak mózgu powstaje na skutek osłabienia ściany naczynia krwionośnego, w konsekwencji czego następuje poszerzenie tętnicy mózgowej. Tętniaki mogą być zlokalizowane w różnych miejscach w mózgu i przybierają rozmaite rozmiary oraz kształty. 

To, w jakim stopniu dana osoba będzie odczuwała jego pojawienie się w głowie, zależy od siły nacisku tętniaka, uwarunkowanego jego ulokowaniem oraz rozmiarem. W niektórych przypadkach nie wywołuje on żadnych objawów, w innych z kolei niesie poważne problemy neurologiczne. 

Tętniak mózgu. Objawy

Nie ma jednej drogi powstania tętniaka w mózgu człowieka. Jedną z przyczyn jego pojawienia się są różnego rodzaju poważne urazy głowy, do których dochodzi zazwyczaj w wyniku wypadków. W historii znane są również przypadki, w których tętniak pojawiał się jako konsekwencja wad naczyniowych. Niezależenie jednak od przyczyny, mechanizm powstawiania jest taki sam i polega na rozszerzeniu naczynia krwionośnego, wywołanego osłabieniem ściany tętnicy.

Do najczęstszych i najbardziej charakterystycznych objawów tętniaka mózgu należą nagłe i silne bóle głowy, zaburzenia widzenia, a nawet jego utrata, problemy z mówieniem, osłabienie mięśni, drżenie kończyn czy zauważalne problemy z pamięcią lub logicznym myśleniem. Po zaobserwowaniu któryś z wymienionych przesłanek zawsze należy niezwłocznie udać się do lekarza, a w poważnych przypadkach wezwać pogotowie.

Śledź najnowsze newsy na Twitterze Gońca: https://twitter.com/GoniecPL

Źródło: cambridge-news.co.uk/abczdrowie.pl