Rozrywka.Goniec.pl > Lifestyle > Sny osób niewidomych są zaskakujące! To, co czują, jest wręcz niewyobrażalne
Piotr Szczurowski
Piotr Szczurowski 24.10.2023 09:14

Sny osób niewidomych są zaskakujące! To, co czują, jest wręcz niewyobrażalne

Sny, niewdowidomi
Jak śnią osoby niewidome? fot. wayhomestudio z freepik

Choć nie zawsze tuż po przebudzeniu pamiętamy swoje sny, to w większości przypadków śnimy codziennie. Każdy z nas doskonale wie, że w marzeniach sennych jedynym ograniczeniem jest nasza wyobraźnia. Co jednak w sytuacji, gdy śnimy o rzeczach, których nigdy nie widzieliśmy na oczy? Czy niewidomi podczas snu widzą obrazy?

Trudno wyobrazić sobie sny bez obrazu. Jak śnią osoby niewidzące?

W snach widzimy obrazy i rzeczy, które otaczają nas każdego dnia. Zdarza się, że śnią się nam rzeczy, których nie mieliśmy okazji zobaczyć na żywo. Nie jest to nic niezwykłego, ponieważ mogliśmy widzieć je, np. na zdjęciach lub "wyobrazić sobie" we śnie, jak wyglądają. Osoby niewidome mają znacznie trudniej, gdyż nie mają pojęcia, jak wyglądają poszczególne przedmioty.

Wiele osób zapomina, że sny to nie tylko obrazy, ale również emocje i wszystko to, co odczuwać możemy pozostałymi zmysłami - a więc nie tylko wzrokiem, ale również słuchem, dotykiem, smakiem. Jak zatem śnią osoby, które na co dzień nie widzą? Co pojawia się w ich marzeniach sennych?

Okazuje się, że sny osób niewidzących od urodzenia różnią się od snów tych, którzy utracili wzrok w późniejszym czasie. Podświadomość osób, które nigdy nie widziały, nie ma pojęcia, jak to jest widzieć i nie jest w stanie zobrazować, np. wyglądu przedmiotów, z którymi osoby te obcują na co dzień. W przypadku snów niewidomych ciężko jest mówić o wrażeniach wizualnych, a ich marzenia senne składają się głównie z wrażeń emocjonalnych, dotykowych, smakowych lub słuchowych.

Ewa Błaszczyk przekazała najnowsze wieści o stanie córki. Nie jest dobrze: "Zdeformowane są wszystkie organy"

Czym się różnią sny osób niewidzących od naszych?

W snach osoby niewidzące od urodzenia mogą usłyszeć dźwięki lub głosy, które mogą być dla nich znane lub obce, gdyż to właśnie słuch odgrywa u nich największą rolę. To oznacza, że niewidomi w snach mogą rozpoznać znajomą osobę po głosie, ale również także po dotyku lub zapachu.

Jak wyglądają sny osób niewidzących? Podobnie jak nasze... ale bez obrazu. W jednym momencie niewidomy może odczuwać, że jest w domu, a chwilę później słuchać szumu fal, czy śpiewu ptaków. Co ciekawe, eksperyment przeprowadzony przez duńskich naukowców dowodzi, że koszmary senne u osób niewidzących pojawiają się stosunkowo częściej niż u osób widzących.

Najczęściej dotyczą one sytuacji, które są problematyczne dla nich w życiu codziennym, a więc problemów komunikacyjnych, wypadków, na które z racji braku wzroku są bardziej narażeni i lęków związanych ze znalezieniem się w obcym miejscu i trudnością w odnalezieniu się.

Jak "wyglądają" sny osób niewidomych?

Schody ze snów, po których Ewunia tak się próbuje wspinać, są w budynku szkoły podstawowej. Stary, poniemiecki gmach z wieloma zakamarkami, owiany strasznymi legendami. Trochę przerażający dla małej dziewczynki. Może dlatego dorosła Ewa często wraca w snach do szkoły.

Nie widzę budynku, ale wiem, że się po nim poruszam. Nie muszę niczego dotykać, wiem, gdzie jestem. Idę korytarzem. Mijam klasy, piwnice, warsztaty. Chodzę po zakamarkach. Czasami jestem w klasie, w której miałam lekcje. Słyszę dzwonek, czuję zapach obiadu, który właśnie pichcą w stołówce. I niepokój. Bo tam są już inni ludzie. Inne dźwięki. Jak śnią mi się ludzie, to wiadomo - bez twarzy, bez sylwetki. Słyszę ich głosy, odczuwam zapach. Po prostu wiem, że są obok. Nie muszę ich dotykać. To trochę tak jak na jawie - cytuje Ewę portal Na Temat. 

Ktoś przygrywa na fortepianie. Lecą przedwojenne piosenki. Teraz "Umówiłem się z nią na 9.". Siedzę w knajpie i popijam gorącą czekoladę. Zajadam tort z masą budyniową i wiśniami. Przyjemnie. Jak na jawie: czuję smak, słyszę dźwięk. Nie widzę żadnego obrazu, ale i tak jestem w siódmym niebie. Doceniam ten sen, kocham muzykę - opisuje Kasia, która oprócz dwóch kierunków studiów skończyła szkołę muzyczną w klasie gitary i często w snach słyszy ulubione melodie.

Jak śni osoba, która widząc wcześniej, ostatecznie straciła wzrok?

Tomasz ma 48 lat, jednak jest osobą niewidomą już od 17 lat. Dlaczego? Miał jaskrę, spodziewał się, że utrata wzroku może nastąpić. Poddał się operacji, która się nie udała, a w konsekwencji nastąpił zanik jednego oka. Drugie również było w złym stanie, nikt nie chciał się podjąć prób leczenia go. Dziś wiedzie spokojne, choć pozbawione kolorów życie. Na szczęście przez 23 lata zdążył się na nie napatrzeć i zapamiętać.

Pojawiają się kolorowe obrazy. Te, które pozostały gdzieś w mózgu. Jeśli śnią mi się osoby, które realnie widziałem, to widzę ich twarze. Ale z tego czasu, kiedy tych ludzi zapamiętałem - powiedział Tomasz, którego słowa zacytował serwis Na Temat.

Mężczyźnie, jeśli śni się matka, widzi ją jako 60-latkę, choć obecnie ma ona blisko 20 lat więcej, a gdy we śnie pojawia się żona, którą poznał już jako osoba niewidoma, nie ma twarzy. Słyszy jej głos, czuje zapach, jednak nie jest w stanie jej zobaczyć.

Często śnią mu się postacie z książek, które czytał. Gdy skończył powieść, w której postacie posiadały dokładny opis i podane były ich cechy szczególne, np. wzrost, kolor włosów, od razu we śnie ukazują mu się właśnie tak, jak zostały przedstawione. 

Tomasz zdradził, że uwielbia, gdy coś mu się śni, nawet jeśli są to koszmary. Daje mu to namiastkę czasów, gdy jeszcze widział, przypomina mu, jak to jest, gdy można bez wahania ujrzeć przeszkodę bądź kolor danego przedmiotu. 

To mi przypomina świat z czasów, kiedy widziałem. Ale i uświadamia, że to świat, którego już nigdy nie będzie. To senny powrót do scen, których oczami nigdy już nie zobaczę - powiedział Tomasz.

Sny
Stefan Keller z Pixabay; Jak śnią osoby niewidome?

Źródło: Na Temat

Tagi: sny