Rozrywka.Goniec.pl > Telewizja > Eurowizja 2024. Zwycięzca zniszczył statuetkę po występie
Mateusz Wyderka
Mateusz Wyderka 12.05.2024 09:41

Eurowizja 2024. Zwycięzca zniszczył statuetkę po występie

Nemo
Fot. TOBIAS SCHWARZ/AFP/East News

68. Konkurs Piosenki Eurowizji przeszedł już do historii. W emocjonującym finale zwyciężył reprezentujący Szwajcarię Nemo. Wykonywany przez niego utwór “The Code” zdobył aż 591 pkt. Radości nie przetrwała jednak eurowizyjna statuetka.

Eurowizja 2024 już za nami

Tegoroczna Eurowizja zawitała do szwedzkiego Malmö, gdzie na terenie tamtejszej Areny w dniach 7, 9 i 11 maja, odbyły się koncerty zorganizowane przez Europejską Unię Nadawców oraz szwedzką telewizję publiczną. To już siódmy raz, kiedy Szwecja gościła Konkurs Piosenki Eurowizji. 

Podczas pierwszego półfinału (7 maja) odpadła reprezentująca Polskę Luna. Jej piosenka “The Tower” nie znalazła uznania widzów.

Mimo że nie dotarłam do finału, jestem szczęśliwa, że mogłam podzielić się z wami moim światem i zbudować te dwie wieże na tej niesamowitej scenie. Jedna dla mnie i druga dla was wszystkich. Kiedy czujesz się słaby, samotny, inny, opuszczony, możesz schować się w tej wieży. Możesz też zbudować nową. Ty decydujesz. Jestem taka szczęśliwa i wdzięczna, że mogłam być sobą przez cały ten czas - napisała polska wokalistka.

W tym mieście Polacy zarabiają najwięcej. Nie chodzi o Warszawę

Szwajcaria wygrywa 68. Konkurs Piosenki Eurowizji

Do sobotniego finału (11 maja) przeszło reprezentantów 26 krajów. Podczas koncertu zabrakło jednak uchodzącego za jednego z faworytów - Joosta Kleina z Holandii, który z uwagi na skargę złożoną przez członkinię ekipy produkcyjnej został zdyskwalifikowany

Na scenie zaprezentowały się kolejno:

 1. Szwecja: Marcus & Martinus – „Unforgettable”
 2. Ukraina: Alyona Alyona i Jerry Heil – „Teresa & Maria”
 3. Niemcy: Isaak – „Always on the Run”
 4. Luksemburg: Tali – „Fighter”
 5. Izrael: Eden Golan – „Hurricane”
 6. Litwa: Silvester Belt – „Luktelk”
 7. Hiszpania: Nebulossa – „Zorra”
 8. Estonia: 5miinust, Puuluup – „(Nendest) narkootikumidest ei tea me (küll) midagi”
 9. Irlandia: Bambie Thug – „Doomsday Blue”
 10. Łotwa: Dons – „Hollow”
 11. Grecja: Marina Satti – „Zari”
 12. Wielka Brytania: Olly Alexander – „Dizzy”
 13. Norwegia: Gåte – „Ulveham”
 14. Włochy: Angelina Mango „La noia”
 15. Serbia: Teya Dora – „Ramonda”
 16. Finlandia: Windows95man – „No Rules!”
 17. Portugalia: Iolanda – „Grito”
 18. Armenia: Ladaniva – „Jako”
 19. Cypr: Silia Kapsis – „Liar”
 20. Szwajcaria: Nemo – „The Code”
 21. Słowenia: Raiven – „Veronika”
 22. Chorwacja: Baby Lasagna – „Rim Tim Tagi Dim”
 23. Gruzja: Nutsa Buzaladze – „Firefighter”
 24. Francja: Slimane – „Mon amour”
 25. Austria: Kaleen – „We Will Rave”

Ostatecznie najwięcej głosów zdobył Nemo ze swoim “The Code”, którego piosenka dostała aż 591 pkt. Drugie miejsce zajęła Chorwacja (547), trzecie zaś Ukraina (453). 

Warto dodać, że publiczność najwyżej oceniła Baby Lasagne z Chorwacji, który otrzymał od widzów aż 337 punktów, co było najwyższym wynikiem. 

Eurowizja 2024. Zniszczona statuetka za wygraną

Zgodnie z tradycją zaraz po ogłoszeniu wyników swoją piosenkę zaprezentował zwycięzca. Radość Nemo była tak wielka, że jej ofiarą stała się otrzymana za wygraną statuetka, którą nieopatrznie artysta rozbił na dwie części. 

Zwycięstwo Szwajcarii ma również polskie akcenty, przy "The Code" współpracował kompozytor Wojciech Kostrzewa, który poza samą produkcją piosenki odpowiadał też za orkiestrację. Swój udział w stworzeniu utworu miał także Nikodem Milewski - Austriak polskiego pochodzenia. 

Nemo określa się jako osoba niebinarna. W swoich utworach porusza takie tematy, jak tożsamość płciowa i zdrowie psychiczne. Piosenka “The Code” nawiązuje do przeżyć z poszukiwaniem własnej tożsamości.

Źródło: RMF/Onet/TVN24