Rozrywka.Goniec.pl > Gwiazdy > Polacy wybrali ulubioną pierwszą damę. Na pierwszym miejscu Jolanta Kwaśniewska
Irmina Jach
Irmina Jach 04.06.2021 03:01

Polacy wybrali ulubioną pierwszą damę. Na pierwszym miejscu Jolanta Kwaśniewska

niebieski tekst goniec.pl na białym tle
Piotr Molecki/East News

Agata Duda i żony byłych prezydentów naszego kraju wzbudzają ogromne emocje wśród Polaków. Wiele osób liczy, że partnerki przywódców będą angażować się w sprawy kraju, działalność charytatywną i sprawy społeczne. Każda z dotychczasowych pierwszych dam była zupełnie inna. Która cieszyła się największą sympatią?

Agata Duda nie miała szans z Jolantą Kwaśniewską

W sondażu przeprowadzonym przez Instytut Badań Pollster dla portalu Super Express Polacy wskazali, którą z pierwszych dam cenili najbardziej. Do rankingu głoszono Barbarę Jaruzelską, Danutę Wałęsę, Jolantę Kwaśniewską, Marię Kaczyńską, Annę Komorowską i Agatę Dudę.

Podobnie jak w ubiegłym roku pierwsze miejsce zajęła Jolanta Kwaśniewska. Żona Aleksandra Kwaśniewskiego zdobyła aż 51 procent głosów. Sylwetka byłej pierwszej damy do dziś budzi duże zainteresowanie. Polki chętnie inspirują się jej stylem i niebanalnym sposobem bycia.

Na drugim miejscu znalazła się Agata Duda, która cieszy się sympatią zaledwie 16 procent respondentów. Małżonka Andrzeja Dudy regularnie mierzy się z krytyką. Polacy zarzucają jej przede wszystkim bierność i brak działań mających na celu solidaryzowanie się z obywatelkami.

Przypominamy, że Agata Duda, jako nieliczna z pierwszych dam, nie zdecydowała się na zabranie głosu w sprawie praw kobiet. Konkretne stanowisko w sprawie bulwersującego wyroku Trybunału Konstytucyjnego dotyczącego niezgodności aborcji z powodu ciężkich wad płodu z Konstytucją objęła, dopiero gdy w całym kraju wybuchły wzmożone protesty.

Jolanta Kwaśniewska, Danuta Wałęsa i Anna Komorowska z kolei wydały oświadczenie, w którym apelowały o „powstrzymanie działań, które sprawią, że kobiety znajdujące się w obliczu dramatycznie trudnych decyzji będą zmuszane do heroizmu przepisami prawa”. Argumentowały to faktem, że wszystkie są matkami córek.

Na trzecim miejscu w rankingu znalazła się Maria Kaczyńska, która otrzymała 14 procent głosów. Aż 15 procent respondentów nie potrafiło wskazać konkretnego nazwiska, co przełożyło się na fakt, że Barbara Jaruzelska, Danuta Wałęsa i Anna Komorowska otrzymały symboliczne noty.

- Mąż Jolanty Kwaśniewskiej odchodził ze stanowiska po dwóch kadencjach z dużą sympatią społeczną. To się przenosi. [...] Ona kojarzyła się ludziom z osobą, która nie wchodziła w spory, podobnie jak pani Maria Kaczyńska działała charytatywnie - ocenił wygraną Jolanty Kwaśniewskiej ekspert od spraw wizerunku dr Mirosław Oczkoś.

Specjalista dodał, że na niekorzyść Agaty Dudy działa z kolei fakt, że Polacy nie posiadają na jej temat zbyt wielu informacji. „Pani Duda daje nam mało informacji, bowiem nie za bardzo udziela się publicznie. W związku z tym ludzie sobie nakładają skrypty” - skwitował.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

Źródło: Wirtualna Polska