Rozrywka.Goniec.pl > Gwiazdy > Nie żyje Jarosław Marek Rymkiewicz. Syn poety przekazał smutną wiadomość
Monika Majko
Monika Majko 05.02.2022 14:03

Nie żyje Jarosław Marek Rymkiewicz. Syn poety przekazał smutną wiadomość

nie żyje świeczka Iberion 1
Iberion materiały własne

Odszedł Jarosław Marek Rymkiewicz, polski poeta, eseista, dramaturg oraz krytyk literacki i profesor nauk humanistycznych. O śmierci 86-letniego pisarza poinformował za pomocą mediów społecznościowych syn, Wawrzyniec.

Jarosław Marek Rymkiewicz odszedł w czwartek, 3 lutego 2022 roku. Znany poeta w chwili śmierci miał 86 lat. Nie ujawniono dokładnej przyczyny jego zgonu.

Nie żyje Jarosław Marek Rymkiewicz

Rymkiewicz przyszedł na świat 13 lipca 1935 roku w Warszawie. Jego rodzicami byli prozaik Władysław Szulc oraz lekarka Hanna z Baranowskich herbu Tuhan. Rodzina Szulców zmieniła nazwisko po niemieckim przodku w połowie lat 40. XX w. ze względu na wojenne przeżycia. Jeszcze przed wojną Władysław Szulc korzystał z nazwiska Rymkiewicz, podpisując nim swoją twórczość.

Przyszły poeta skończył filologię polską na Uniwersytecie Łódzkim, a w 1994 roku otrzymał tytuł naukowy profesora nauk humanistycznych. Przez wiele lat był pracownikiem Instytutu Badań Literackich PAN oraz członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.

Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo

Pierwszy tomik wierszy Rymkiewicz wydał w 1857 roku. W 2003 roku otrzymał Nagrodę Literacką "Nike" za tom poezji "Zachód słońca w Milanówku", uznany wówczas za najlepszą polską książkę roku.

Posłanka PiS pożegnała Jarosława Marka Rymkiewicza

W 2010 roku Jarosław Marek Rymkiewicz wszedł w skład komitetu poparcia Jarosława Kaczyńskiego w wyborach prezydenckich, a w 2016 roku otrzymał nagrodę im. Lecha Kaczyńskiego. Zmarłego poetę wspomniała publicznie m.in. posłanka Prawa i Sprawiedliwości, Joanna Lichocka.

- Wielki Poeta, największy z nam współczesnych, profesor literatury, eseista, dramaturg, pisarz. Kochał Polskę. Ukształtował myślenie wielu z Polaków. Nie da się opisać literatury polskiej bez Niego. Mistrzu, kochamy Cię i dziękujemy - napisała Lichocka na Twitterze.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami z Twojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

Źródło: Goniec

Tagi: Nie żyje