Rozrywka.Goniec.pl > Gwiazdy > Krzysztof Cugowski dogadał się z 50 Centem. Zaskoczył współpracą z raperem
Mateusz Wyderka
Mateusz Wyderka 01.06.2024 09:57

Krzysztof Cugowski dogadał się z 50 Centem. Zaskoczył współpracą z raperem

Krzysztof Cugowski, 50 Cent
Fot. KAPiF/Rick Davis/SplashNews.com/East News

Nietypowa współpraca polskiego artysty z wielką gwiazdą. Amerykański raper 50 Cent w swoim utworze “Body Bags”, wykorzystał sampel z “Nocy nad Norwidem” Budki Suflera. Krzysztof Cugowski zdradził ile zyskał na kooperacji z raperem. 

Motyw z Budki Suflera na "Kanan Tape" 50 Centa

50 Cent to jeden z bardziej znanych, cenionych i wpływowych amerykańskich raperów. Współpracował m.in. z Eminemem, Snoop Doggiem, Justinem Timberlakem i Michaelem Jacksonem. Okazuje się jednak, że w jego twórczości przewijają się także polskie akcenty. 

W wydanym niemal dekadę temu krążku 50 Centa - “The Kanan Tape”, znalazł się utwór “Body Bags”, w którym wykorzystany został sample z “Nocy nad Norwidem” Budki Suflera. Wydanej przez zespół w 1976 r. na płycie "Przechodniem byłem między nami".

Elżbieta Zapendowska komentuje wybór artystów w Opolu. Zwraca uwagę na jedną rzecz

Krzysztof Cugowski opowiada o szczegółach

Parę lat temu 50 Cent samplował naszą piosenkę "Noc nad Norwidem" w utworze “Body Bags” - wspomniał podczas programu "RAPtowne Rozmowy" Krzysztof Cugowski.

Polski muzyk wyznał, że raper przelał na jego konto wcześniej ustaloną sumę. Podkreślił, że nie była to duża kwota, jakieś 5-6 tys dolarów. Jednocześnie Cugowski wyraził ubolewanie, że jego utwór nie został wykorzystany w utworze z bardziej dochodowej płyty 50 Centa. 

50 Cent miał bardzo poważną wpadkę przy tej swojej płycie, której sprzedał 20 mln (chodzi o "Get Rich or Die Tryin'", które oficjalnie znalazło ponad 12 mln nabywców – przyp. red.). Nie mogę odżałować, że "Nocy nad Norwidem" na tym nie ma – żartował artysta w rozmowie z Bartoszem Boruciakiem w MixtapeTV.

To nie pierwsza taka historia z Budką Suflera

Budka Suflera to rockowy polski zespół założony w 1974 r. w Lublinie przez Krzysztofa Cugowskiego i Romualda Lipkę. Muzycy są autorami takich przebojów jak: “Sen o dolinie”, “Za ostatni grosz”, “Jolka Jolka, pamiętasz”, “Takie Tango” i “Bal wszystkich Świętych”. 

Historia z 50 Centem to nie jedyna tego typu współpraca Budki z zagranicznymi wykonawcami. Sample z tego samego utworu znalazły się m.in. w utworach Dj-a Muggsa z Conwayem The Machine, Seana Price’a oraz Westide Gunna. 

Źródło: Gazeta.pl/RMF/Onet