Rozrywka.Goniec.pl > Lifestyle > Ta zagadka poróżniła internautów. Wiesz, kto na tym obrazku ma pierwszeństwo? Mało kto odpowie poprawnie
Piotr Szczurowski
Piotr Szczurowski 10.11.2023 15:16

Ta zagadka poróżniła internautów. Wiesz, kto na tym obrazku ma pierwszeństwo? Mało kto odpowie poprawnie

Zagadka drogowa
Demotywatory.pl/Goniec.pl

Proces zdawania egzaminu na prawo jazdy poprzedza szkolenie teoretyczne oraz długi okres nauki pytań, które mogą pojawić się na w arkuszu. To ma za zadanie sprawić, aby przyszli kierowcy doskonale znali przepisy i bez problemu odnajdywali się w każdej sytuacji. Zdarzają się jednak chwile, gdy dość trudno połapać się w tym, co dzieje się na drodze.

Ta zagadka drogowa poróżniła internautów. Większość odpowiada błędnie

Jakiś czas temu popularność zdobył obrazek, który przedstawia hipotetyczną sytuację na drodze. Widzimy na nim trzy samochody oraz pojazd szynowy - tramwaj. Na grafice oznaczono również kierunek ruchu każdego z uczestników oraz znaki poziome. Zadaniem internautów było poprawne wytypowanie kolejności, w jakiej pojazdy wjadą na skrzyżowanie.

Zwykle kierowcy nie mają problemów z rozpoznaniem pierwszeństwa, ale zdarza się, że obecność pojazdów szynowych nieco tę sytuację komplikuje. W przypadku przedstawionym na obrazku wiele osób miało wątpliwości co do tego, kto ma pierwszeństwo.

Warto zwrócić uwagę na fakt, że w rzeczywistości skrzyżowania jak z powyższego obrazka występują niezwykle rzadko, a w większości przypadków pojazdy poruszające się po jezdni mają własną sygnalizację świetlną, a tramwaje własną. To idealne rozwiązanie pozwala skupić się kierowcom na światłach, zamiast głowić się nad pierwszeństwem na drodze.

Która kobieta ze zdjęcia jest najstarsza? Prosty test zdradza zaskakującą prawdę o Tobie

Mało kto w tej sytuacji poprawnie wskazałby pojazd z pierwszeństwem

Choć trudno trafić podobne skrzyżowanie w prawdziwym życiu, to nie jest tajemnicą, że często w pytaniach podczas egzaminu na prawo jazdy spotkać możemy sytuacje, które nigdy nam się nie przytrafią na drodze.

W Internecie pojawił się jakiś czas temu obrazek, który jest jedną z takich hipotetycznych zagadek. Internauci mieli spore problemy z ustaleniem prawidłowej kolejności przejazdu pojazdów na skrzyżowaniu. Jeśli wy również musicie się nad nią dłużej zastanowić, to śpieszymy więc z odpowiedzią.

Jesteś w stanie poprawnie wskazać, kto jako pierwszy wjedzie na skrzyżowanie?

W sytuacji przedstawionej na obrazku jako pierwszy na skrzyżowanie wjedzie... tramwaj. Dopiero w dalszej kolejności pojedzie pojazd B, a następnie D i C. Oczywiście wiele osób może zastanawiać kwestia tramwaju, który przecież skręca, przecinając tor jazdy czerwonego auta. Samochód B zgodnie z artykułem 25 "Ustawy o ruchu drogowym" ma obowiązek go przepuścić.

Kierujący pojazdem, zbliżając się do skrzyżowania, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pojazdowi nadjeżdżającemu z prawej strony, a jeżeli skręca w lewo – także jadącemu z kierunku przeciwnego na wprost lub skręcającemu w prawo.
Przepisu ust. 1 nie stosuje się do pojazdu szynowego, który ma pierwszeństwo w stosunku do innych pojazdów, bez względu na to, z której strony nadjeżdża.

Co ciekawe, przepisy ust. 1 i 2 stosuje się również w razie przecinania się kierunków ruchu poza skrzyżowaniem. Zaznaczylibyście taką kolejność, czy zapomnieliście o przepisach ruchu drogowego i mielibyście drzwi do blacharki?

Tagi: zagadka