Rozrywka.Goniec.pl

(zdj. wykadrowane) Tomasz Zukowski/East News

Ryszard Kotys zmagał się z chorobą, otwarcie o tym mówił. "Czuję potworny strach"

30 Stycznia 2023

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Ryszard Kotys przed śmiercią nie ukrywał, że jest przerażony tym, co się z nim dzieje. Uwielbiany aktor, któremu największą rozpoznawalność zagwarantowała rola Marana Paździocha w "Świecie według Kiepskich", nie poznawał sam siebie. - Czuję potworny strach - wyznawał zdruzgotany.

Ryszard Kotys przed śmiercią zmagał się ze zdrowiem

Ryszard Kotys odszedł dwa lata temu. Aktor serialowy, filmowy i teatralny zmarł w nocy z 27 na 28 stycznia 2021 r. Serialowy Marian Paździoch nie ukrywał, że jest jedynie cieniem siebie sprzed lat.

Ostatnie lata życia Ryszarda Kotysa wypełnione były strachem i niepewnością. Aktor mówił o tym otwarcie i opowiadał, jak wygląda codzienność chorego człowieka.

Momentem zwrotnym w życiu Ryszarda Kotysa był 2017 r. Początek problemów zdrowotnych artysty otwiera zapalenie płuc. Po zwalczeniu choroby borykał się z powikłaniami, ale bardzo szybko zdał sobie sprawę z tego, że to nie koniec przykrych niespodzianek od losu.

W ostatnich latach życia Ryszard Kotys bardzo często nie wiedział, gdzie jest. Trudność sprawiało mu nawet opuszczenie mieszkania, do którego przed chwilą wszedł, czy opuszczenie bloku.

- Gubię się dosłownie wszędzie. Wchodzę do jakiegoś mieszkania, a wychodząc... nie mogę trafić we właściwe drzwi - mówił przed laty Ryszard Kotys w rozmowie z "Rewią".

Ryszard Kotys nie mógł bezpiecznie wyjść na spacer

Ryszard Kotys podzielił smutny los Bogumiły Wander . Aktor nie był w stanie zorientować się w przestrzeni. Nawet wyjście na spacer mogło okazać się dla niego wyzwaniem nie do wykonania.

- Bardzo często gubię się w mieście. Idąc do kogoś, nie kieruję się na klatkę schodową, tylko na przykład do piwnicy - mówił 85-letni wtedy Ryszard Kotys.

Znany ze "Świata według Kiepskich " aktor nie ukrywał, że problemy zdrowotne są dla niego powodem ogromnego stresu. - Gdy łapię się na tym, że nie wiem, gdzie jestem i dokąd idę, czuję potworny strach. Jestem po prostu przerażony - dodawał Ryszard Kotys w wywiadzie dla "Rewii".

Minęły dwa lata od śmierci Ryszarda Kotysa

W ubiegły piątek minęły dwa lata od śmierci Ryszarda Kotysa. W nocy z 27 na 28 stycznia 2021 r. polska kultura straciła wybitnego artystę.

Chociaż widzowie kojarzą Ryszarda Kotysa głównie z roli Mariana Paździocha w "Świecie według Kiepskich" to aktor przez 65 lat pracy zagrał w ponad 40 serialach. Do tego wystąpił w 150 filmach.

Ryszard Kotys był także związany z teatrem. Zajmował się scenariopisarstwem oraz reżyserią. Jego talent podziwiać mogli widzowie teatrów w Białymstoku, Gdańsku, Łodzi i Krakowie.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: rewia, o2.pl

Zachęcamy do wsparcia zbiórki , której celem jest zakup 30 kamizelek kuloodpornych dla ukraińskich żołnierzy walczących na froncie. Każda wpłata ma fundamentalne znaczenie! Taka kamizelka bardzo często ratuje życie: nic nie zastąpi kamizelki, jeśli chodzi o skuteczną ochronę krytycznie ważnego obszaru, m.in. serca i płuc. Jeśli masz kamizelkę, postrzał może skończyć się tylko dużym siniakiem. Brak kamizelki w przypadku trafienia oznaczać może śmierć lub w najlepszym razie ciężką ranę, która angażuje wiele osób i duże pieniądze podczas ewakuacji, leczenia i rehabilitacji, bez gwarancji powrotu do pełnego zdrowia. Pomóżmy razem ocalić życie ukraińskich żołnierzy!

Tagi:

Podobne artykuły

Telewizja

"Kuchenne rewolucje". Ostra kłótnia Magdy Gessler i właściciela lokalu. "Coś nieprawdopodobnego"
Czytaj więcej >

Telewizja

"Chłopaki do wzięcia". Robert nie odpuszcza, ujawnił, kto stoi za rozpadem związku z Zuzią
Czytaj więcej >

Telewizja

"Nasz nowy dom". Katarzyna Dowbor odwiedziła jedną z rodzin. Zastała dramat. "Nie godzę się na takie rzeczy"
Czytaj więcej >

Telewizja

Niezręczna wpadka w "Pytaniu na śniadanie". Małgorzata Tomaszewska nie mogła w to uwierzyć
Czytaj więcej >

Telewizja

Jaruś z "Chłopaków do wzięcia" przeszedł potężną przemianę. "Facet musi być..."
Czytaj więcej >

Telewizja

"Chłopaki do wzięcia". Wszedł do domu "Szczeny" i zamarł. Porażające nagranie
Czytaj więcej >
Agata Jaroszewska

Redaktor portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]