Rozrywka.Goniec.pl > Lifestyle > Hodujesz na balkonie kwiaty? Lepiej uważaj, możesz dostać srogą karę
Piotr Szczurowski
Piotr Szczurowski 07.06.2023 11:12

Hodujesz na balkonie kwiaty? Lepiej uważaj, możesz dostać srogą karę

Kwiaty na balkonie
Photo by Raimond Klavins on Unsplash

Hodowanie kwiatów na balkonie daje wielu Polakom namiastkę posiadania własnego ogródka i pozwala dodać kolorów często szarym i monotonnym blokowiskom. Niestety, istnieje przepis, o którym większość osób nie wie, a który w pewnych okolicznościach może okazać się szalenie istotny. O co chodzi?

Wiele osób ryzykuje mandatem, uprawiając kwiaty na balkonie

Sezon na sadzenie kwiatów i pielęgnowanie roślin na balkonach ruszył na dobre i wiele osób korzysta z ładnej pogody, aby wprawić sąsiadów zawartością doniczek. Istnieje jednak pewien przepis dotyczący wieszania doniczek na balkonie, który może wywołać spore kontrowersje. Okazuje się, że za kwiatki na balkonie można nawet trafić do więzienia. Jakie warunki trzeba spełnić, aby wpaść w tarapaty?

Jak powszechnie wiadomo, nie każdy może cieszyć się własnym ogródkiem, w którym może dać ujście swoim rolniczym popędom. Wiele osób nie zraża się tym faktem i przygotowuje na balkonach jego małą namiastkę, sadząc kwiaty w doniczkach. Zwykle nikt nie ma z tym problemu, a zadbane rośliny potrafią być ozdobą często szarych i dość monotonnych osiedli mieszkaniowych.

Była pracownica cateringu ujawniła prawdę o szpitalnym jedzeniu. "Dolewanie wody do zupy na porządku dziennym"

O czym należy pamiętać, sadząc kwiatki w doniczkach

Zwykle takie osoby nie muszą się niczym przejmować, ale najwięksi zapaleńcy mogą wpaść w tarapaty, obwieszają swoje balkony doniczkami z bujnymi roślinami. Choć efekt bywa zachwycający, to często podczas dekorowania balkonu w ten sposób można doprowadzić do niebezpiecznej sytuacji, która nieświadomego ogrodnika może wpakować nawet za kratki.

O czym należy pamiętać, aby nie wpaść w tarapaty przez nasz podwieszany ogródek? Przede wszystkim o przepisie dotyczącym wieszania doniczek na balkonie, który jasno mówi, że "kto bez zachowania należytej ostrożności wystawia lub wywiesza ciężkie przedmioty albo nimi rzuca, wylewa płyny, wyrzuca nieczystości albo doprowadza do wypadania takich przedmiotów lub wylewania się płynów, podlega karze grzywny do 500,- zł lub karze nagany".

Warto pamiętać o tym przepisie, gdyż w skrajnych sytuacjach może nas zaprowadzić do więzienia

Taki przepis znajduje się w art. 75 § 1 kodeksu wykroczeń i, choć brzmi niegroźnie, to może mieć poważne konsekwencje. Pamiętajmy, że ciężka donica może spaść, np. na samochód i poważnie go uszkodzić... lub zlecieć niczego nieświadomemu pieszemu na głowę. 

W takiej sytuacji konsekwencje mogą być dla nas znacznie poważniejsze, gdyż wówczas odpowiadać będziemy za spowodowanie wypadku, w którym ktoś mógł stracić zdrowie lub nawet życie. Warto zatem zastanowić się nad tym, czy na naszym balkonie przypadkiem nie znajduje się zbyt wiele roślin, aby nie napytać sobie biedy.

Tagi: mandat