Rozrywka.Goniec.pl

TRICOLORS/East News

Doda wygrała w sądzie z Polską. Z naszych podatków dostanie niemal 50 000 złotych

15 Września 2022

Autor tekstu:

Kacper Kulpicki

Doda miała szumną i gniewną młodość. Kilkanaście lat temu nie owijała w bawełnę i postanowiła obrazić katolików, określając autorów Biblii jako „naprutych winem i palących jakieś zioła”. Głośna sprawa z 2009 roku powróciła, lecz tylko jedna strona może cieszyć się z jej rozwiązania. Wyrok europejskiego sądu już zapadł, a wskutek niego konto drugiej żony Radosława Majdana zasili kwota 10 000 euro. Złożą się wszyscy podatnicy.

Doda może być usatysfakcjonowana, bowiem Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu orzekł wszem wobec, że Polska naruszyła Europejską Konwencję Praw Człowieka. Znamy już finał całej sprawy, jednak jakie były jej początki?

Popisy Dody przed Nergalem?

To zapewne nie ma większego znaczenia, ale słynąca z soczystych przekleństw autorka hitu „Znak pokoju” (trzeba przyznać, że w obliczu tej sprawy tytuł wydaje się dość ironiczny) była związana z Nergalem w latach 2009-2011. Być może szydercze słowa na temat Pisma Świętego były skutkiem jej kilkuletniego w związku z mrocznym niczym Batman Adamem Darskim? Wszak i on zasłynął u polskiej opinii publicznej swoim niezwykle zacietrzewionym stosunkiem do instytucji Kościoła, a Doda „dolała oliwy do ognia” na samym początku ich medialnego związku.

To właśnie wtedy, w jednym z wywiadów prasowych, którego rzekomo nie autoryzowała, padły znamienne słowa. Doda, mówiąc o Biblii, stwierdziła, że „bardziej wierzy w dinozaury, niż w nią”. Dlaczego? Otóż zdaniem artystki „ciężko uwierzyć w coś, co spisali jacyś napruci winem i palący jakieś zioła”. Gdy dziennikarz dopytywał, o kim dokładnie mówi, ta odparła: „o tych wszystkich gościach, którzy pisali te wszystkie niesamowite historie”.

Skandaliczna (według niektórych) wypowiedź okazała się brzemienna w skutkach. Współpracę z Dodą zawiesiła wówczas Telewizja Polska, a do sądu trafiły dwa pozwy. Jeden został złożony przez ówczesnego senatora Prawa i Sprawiedliwości, Stanisława Koguta. Drugi zaś skierował szef Polskiego Komitetu Obrony przed Sektami, Ryszard Nowak. Zarzucił Dodzie obrazę uczuć religijnych chrześcijan i Żydów. Co ciekawe, na drogę sądową nie zdecydował się żaden przedstawiciel Kościoła Katolickiego w Polsce.

Doda musiała się tłumaczyć

Doda wytłumaczyła się w swoim stylu. Składając zeznania, stwierdziła, że „nie sądzi, by taka drobnostka mogła kogoś obrazić” i że nie miała takiego zamiaru. Podkreśliła, że jest „pokojowo nastawiona do ludzi”. Słowo „napruty” według niej oznacza „pozytywnie nastawiony”, „wino było mszalne”, a „zioła z pewnością lecznice, bo wtedy nie było aspiryny”. Zadeklarowała, że jest wierząca, a jej słowa można potraktować jako przenośnię. Zaapelowała o dystans i poczucie humoru.

Niestety, nie wszyscy mieli go wystarczająco dużo i Doda musiała zapłacić grzywnę w wysokości 5 tysięcy złotych. Sprawa „rozbuchała” się do tego stopnia, że trafiła pod obrady Trybunału Konstytucyjnego. Uznał on, że słowa rodowitej ciechanowianki nie naruszają konstytucji.

Doda wygrała z Polską

Dalszy ciąg przypadkowo wypowiedzianych słów był już międzynarodowy. Wyrok nie wszystkim się spodobał, w konsekwencji czego „wywołany do tablicy” poczuł się Europejski Trybunał Praw Człowieka. Jak informuje portal RP.pl, w czwartek uznał, że niekorzystny dla posiadaczki widowiskowego biustu wyrok łamie przepisy konwencji, która gwarantuje prawo wolność wyrażania opinii.

Ofiara „niepraworządności” uzyska zatem przychód od skarbu państwa w wysokości 10 tysięcy euro, czyli ponad 47 000 złotych. Zapłacimy wszyscy.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Tagi:

Podobne artykuły

Gwiazdy

Agnieszka Woźniak-Starak przyznała, że nie wie, ile kosztują podstawowe produkty. "Oszczędzam dużo czasu"
Czytaj więcej >

Gwiazdy

Ewa Drzyzga była w szoku. Przez inflację zrezygnowała z produktu, który często gości na polskich stołach
Czytaj więcej >

Gwiazdy

Maryla Rodowicz dostała wielką podwyżkę emerytury. Inne gwiazdy też się dorobiły
Czytaj więcej >

Gwiazdy

"Twoja Twarz Brzmi Znajomo". Anna Dereszowska skrytykowana przez widzów
Czytaj więcej >

Gwiazdy

Doda została okradziona. Gwiazda jest rozgoryczona, nie wie, co robić
Czytaj więcej >

Gwiazdy

Niewiarygodne, jak wyglądała Doda 15 lat temu. Zdjęcie robi furorę w internecie
Czytaj więcej >
Kacper Kulpicki

Redaktor portalu Goniec.pl. Pochodzę z Podkarpacia. Dzięki odpowiedniemu dystansowi (nie tylko w odległości) mam zdroworozsądkowe i niestereotypowe spojrzenie na to, co dzieje się na warszawskich salonach. Potrafię patrzeć na Gwiazdy w sposób życzliwy, acz przenikliwy. Doświadczenie copywriterskie pozwala mi we właściwych słowach ująć to, co ciekawi naszych czytelników. W wolnych chwilach oddaję się kulinarnym wojażom i pisaniu recenzji z podkarpackich restauracji.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]