Rozrywka.Goniec.pl > Gwiazdy > Dorota Segda niedawno straciła męża. Teraz czeka ją duża zmiana
Piotr Szczurowski
Piotr Szczurowski 23.04.2024 16:56

Dorota Segda niedawno straciła męża. Teraz czeka ją duża zmiana

Dorota Segda
fot. AKPA

Dorota Segda, wybitna polska aktorka teatralna i filmowa, nie jest już rektorem Akademii Teatralnej w Krakowie. Po ośmiu latach pełnienia tej funkcji została zastąpiona przez Grzegorza Mielczarka. To bez wątpienia bolesny cios, z którym artystka będzie musiała sobie poradzić tuż po śmierci męża, Stanisława Radwana.

Po ośmiu latach Dorota Segda kończy pracę na stanowisku rektora Akademii Teatralnej w Krakowie

Dorota Segda przez wiele lat nie tylko błyszczała na scenie jako aktorka, ale także realizowała się jako rektor Akademii Teatralnej w Krakowie. Pracę na stanowisku zaczęła w 2016 roku. Jak sama przyznała, początkowo miała wątpliwości co do tego, czy będzie w stanie sprostać wymaganiom tego stanowiska, ale ostatecznie uległa pod namową studentów, a także z aprobatą swojego ukochanego męża, Stanisława Radwana. Jej długoletnia kadencja była okresem pełnym wyzwań, zarówno artystycznych, jak i organizacyjnych.

Jako rektor Dorota Segda musiała m.in. wprowadzić zmiany mające na celu zwalczanie wszelkich przejawów przemocy w środowisku akademickim. Aktorka konsekwentnie dążyła do zapewnienia bezpiecznej i sprzyjającej nauce atmosfery na uczelni, co znalazło swoje odzwierciedlenie w zakazie tzw. fuksówek (otrzęsin dla pierwszoroczniaków, przyp. red.) oraz w organizowanych warsztatach antymobbingowych.

Dorota Segda
fot. KAPIF
Trwa pogrzeb Stanisława Radwana, Dorota Segda żegna ukochanego męża. Poruszające sceny

Dorota Segda przez lata przewodziła Akademii Teatralnej w Krakowie. Jej praca była pełna wyzwań

W trakcie swojej kadencji Dorota Segda musiała także zmierzyć się z trudnościami finansowymi, związanymi m.in. z pandemią COVID-19 oraz z generalnym kryzysem finansowym w polskim szkolnictwie wyższym. Jej determinacja w dążeniu do poprawy sytuacji finansowej uczelni oraz jej zaangażowanie w obronę wartości artystycznych uczyniły ją jednym z najważniejszych liderów edukacji teatralnej w Polsce.

Ostatecznie, po dwóch czteroletnich kadencjach Dorota Segda zdecydowała się zakończyć swoją misję na stanowisku rektora. Jej miejsce zajmie Grzegorz Mielczarek, doświadczony aktor teatralny, który od lat związany jest z krakowską sceną teatralną. Nowy rektor jest zresztą absolwentem Akademii Teatralnej w Krakowie, a w swojej karierze artystycznej zdobył uznanie zarówno publiczności, jak i krytyków. Jego nominacja na stanowisko rektora spotkała się z pozytywnym przyjęciem w środowisku akademickim, gdzie doceniano jego doświadczenie oraz wieloletnie zaangażowanie w życie uczelni.

Nowym rektorem Akademii Teatralnej w Krakowie zostanie Grzegorz Mielczarek

Grzegorz Mielczarek przejmuje stery Akademii Teatralnej w momencie, gdy polskie szkolnictwo wyższe stoi przed szeregiem wyzwań. Jego zadaniem będzie kontynuacja działań podejmowanych przez poprzednią administrację, a także dostosowanie uczelni do zmieniających się warunków i wymagań współczesnego świata.

Dla Doroty Segdy koniec kadencji jako rektora to kolejny etap w jej bogatej karierze artystycznej i edukacyjnej. Mimo trudności i wyzwań, z którymi musiała się zmierzyć, artystka pozostanie jedną z najważniejszych postaci w historii polskiej edukacji teatralnej, a jej wkład w rozwój Akademii Teatralnej w Krakowie z pewnością doceniany będzie jeszcze przez wiele lat.

Dorota Segda
fot. KAPIF