Rozrywka.Goniec.pl > Gwiazdy > Anita Werner nie wytrzymała, musiała zareagować. "To przekracza już wszelkie granice"
Elżbieta Włodarska
Elżbieta Włodarska 22.09.2023 21:51

Anita Werner nie wytrzymała, musiała zareagować. "To przekracza już wszelkie granice"

Anita Werner
Instagram @anita_werner_official

Anita Werner postanowiła zabrać głos w sprawie afery, która od kilku dni zatacza kręgi wokół filmu “Zielona granica”, który został wyreżyserowany przez Agnieszkę Holland.  Dziennikarka zdecydowanie nie gryzła się w język. Stanowisko w tej sprawie wydała także Amerykańska Gildia Reżyserów. Produkcję tę skomentował w niepochlebny sposób także Jarosław Kaczyński.

Afera związana z filmem "Zielona granica" w reżyserii Agnieszki Holland wciąż trwa

W dalszym ciągu trwa afera dotycząca filmu “Zielona granica” w reżyserii Agnieszki Holland. Gdy tylko otrzymał on specjalną nagrodę jury na Festiwalu Filmowym w Wenecji, dzięki czemu usłyszał o nim świat, w rządzie Prawa i Sprawiedliwości atmosfera stała się zdecydowanie nerwowa i niespokojna. Przedstawiciele władzy wprawdzie twierdzą, że nie mieli okazji obejrzeć “Zielonej granicy”, mimo to są zdania, że ten film jest “antypolski”. Niektórzy mieli posunąć się nawet do porównań do “propagandy hitlerowskich Niemiec i sowieckiej Rosji”. 

[TYLKO U NAS] Fatalne informacje dla TVP. Polacy zadecydowali, na Woronicza nie będą zadowoleni

Jarosław Kaczyński komentuje film "Zielona granica" w reżyserii Agnieszki Holland

To, jak zareagowała władza na film Agnieszki Holland oraz na jego sukces, jest niebywałe. W czwartek w gmachu MSWiA została nawet zorganizowana konferencja, podczas której Błażej Poboży wraz z rzeczniczką Straży Granicznej usilnie próbowali przekonać, że “ten obraz, to obrzydliwy paszkwil”.

Głos w sprawie filmu postanowił zabrać także Jarosław Kaczyński. W piątek prezes PiS-u wygłosił specjalne oświadczenie, a z jego ust padło wiele nieprzyjemnych słów skierowanych w stronę Agnieszki Holland.

- Ci, którzy robią takie filmy, którzy je wspierają, którzy przyjmują je dobrze, są w gruncie rzeczy armią Putina (...). Nienawiść do własnej ojczyzny, która jest charakterystyczna dla wielu osób w tym środowisku, jest czymś, co trzeba potępić i to z całą siłą (...). Trzeba użyć słowa: hańba, hańba i jeszcze raz hańba - powiedział Jarosław Kaczyński dodając, że “każdy, kto nie potępi tego wszystkiego, znajduje się po antypolskiej stronie”.

Anita Werner broni Agnieszki Holland

Komentarze, które cały czas krążą wokół filmu Agnieszki Holland, nie milkną, a wręcz przeciwnie - nabierają na sile i z każdym dniem przybywa ich. Film zdobywa nie tylko niepochlebne opinie, ale także i te pozytywne. Jedną z osób, która postanowiła stanąć w obronie reżyserki i jej dzieła, jest Anita Werner. Dziennikarka zamieściła na swoim Instagramie obszerny wpis, w którym skomentowała także działania rządzącej partii.

- Państwo PiS kontra twórca. Aparat państwa kontra film. „Zielona granica” Agnieszki Holland z festiwalu w Wenecji wróciła z nagrodą, dostała owacje na stojąco, zauważył ją świat. Porusza ważny i trudny temat, ale władzy PiS przeszkadza. Tak bardzo, że do szczucia na „Zieloną granicę” i jej reżyserkę zaprzęgnięty został praktycznie cały rząd, razem z prezydentem. A to przekracza już wszelkie granice. Nawet te znane z czasów PRL - grzmi Anita Werner.

Dziennikarka w dalszej części swojego postu wspomniała o tym, że Amerykańska Gildia Reżyserów również opublikowała swoje stanowisko. Przy okazji Anita Werner zacytowała je.

- Głęboko wierzymy, że reżyserzy i reżyserki jak Agnieszka pełnią kluczową rolę w prowadzeniu dyskusji i ukazywaniu problemów społecznych za pośrednictwem swojej pracy. (…) Będziemy nadal bronić prawa do wolności słowa wszystkich reżyserów - informuje dziennikarka.

Tagi: Anita Werner