Rozrywka.Goniec.pl > Lifestyle > Moneta 5 zł jest warta nawet 100 tys. zł. Lepiej sprawdź, czy nie masz jej w swoim domu
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 07.02.2023 08:50

Moneta 5 zł jest warta nawet 100 tys. zł. Lepiej sprawdź, czy nie masz jej w swoim domu

Marek BAZAK/East News
Arkadiusz Ziolek/ East News

5 zł warte 100 tys. zł? Tak! Lepiej dobrze sprawdź, czy w domu nie masz niepozornej monety, która wartej prawdziwą fortunę. Kolekcjonerzy gotowi są zapłacić grube pieniądze za pięciozłotówkę znaną jako "Nike". Jest wyjątkowa, wyjaśniamy dlaczego.

Moneta 5 zł jest warta fortunę, mowa o nawet 100 tys. zł

5 zł leżące w domu może sprawić, że staniesz się prawdziwym bogaczem. Kolekcjonerzy chętnie zapłacą grube pieniądze za nietypową monetę. Mają swoje wymagania, ale wiele osób nie wie, że w swoich portfelach trzymają 100 tysięcy złotych.

Pięciozłotówka "Nike" od dawna znajduje się na radarze numizmatyków. Kolekcjonerzy dosłownie o nią walczą. Nie bez powodu. Ta moneta o nominale 5 zł została okrzyknięta najrzadszym pieniądzem obiegowym II RP.

Nie będziemy ukrywać: w przypadku pieniędzy obiegowych czynnikiem wpływającym na wartość kolekcjonerską jest stan, w jakim znajduje się moneta. Nie inaczej jest w przypadku tej 5 zł.

5 zł "Nike", dlaczego jest wyjątkowa?

Moneta 5 zł "Nike" była produkowana stosunkowo krótko. Do portfeli Polaków trafiła 24 lipca 1928 r. Z obiegu została wycofana już 30 września 1934 r.

5 zł, które może błyskawicznie was wzbogacić bito w 1928 r. oraz od 1930 r. do 1932 r. Pięciozłotówka "Nike" wycofana została ze względu na zmianę ustroju monetarnego, ale kolekcjonerzy namiętnie szukają tych pieniędzy u zwykłych Polaków.

Jak wygląda 5 zł moneta funkcjonująca pod pseudonimem "Nike"? Nie będzie zaskoczeniem, iż na rewersie widoczna jest bogini zwycięstwa Nike. Na awersie natomiast wybito orła w koronie.

5 zł
5 zł "Nike" warte jest dziś fortunę. Fot.:Gabinet Numizmatyczny Damian Marciniak, CC BY-SA 4.0

Ta wyjątkowa moneta nie jest popularna w domowych zbiorach, więc zaledwie kilku szczęśliwców może przebierać w bogatych ofertach kolekcjonerów. Oficjalne wyliczenia wskazują, że w całej Polsce jest zaledwie od 26 do 120 sztuk 5 zł "Nike".

100 tys. zł za monetę 5 zł, to nie żart

- Po wycofaniu tej emisji z obiegu mennica warszawska przetopiła 22,8 mln pięciozłotówek z łącznego nakładu wynoszącego 26,7 mln. Przetopiono zdecydowaną większość monet z rocznika 1932 - napisał J. Chałupski w Specjalizowanym katalogu monet.

Wyjątkowość monety 5 zł, która może zalegać w waszych domach, potwierdza szybkie przejrzenie aukcji internetowych. 100 tys. zł za monetę 5 zł otrzymają tylko ci, którzy mogą pochwalić się okazem w idealnym stanie.

Pieniądze na jakie średnio mogą liczyć osoby posiadające wyjątkowe 5 zł to od 10 do 25 tys. zł. Ostatecznej wyceny dokonają kolekcjonerzy, którzy przyjrzą się monecie "Nike" i zbadają jej zniszczenie oraz zużycie.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: goniec.pl, o2.pl

Tagi: pieniądze