Rozrywka.Goniec.pl > Gwiazdy > Agnieszka Holland odpiera ataki rządzących. "Ta władza jest paszkwilem na Polskę"
Weronika Uszakiewicz
Weronika Uszakiewicz 25.09.2023 22:39

Agnieszka Holland odpiera ataki rządzących. "Ta władza jest paszkwilem na Polskę"

Agnieszka Holland
KAPiF

Agnieszka Holland gościła ostatnio w programie Moniki Olejnik “Kropka nad i”. Reżyserka odpowiedziała na ataki władz po filmie “Zielona granica”. Produkcja wywołała ogromne kontrowersje.

Nagonka na Agnieszkę Holland po filmie "Zielona granica"

“Zielona granica” Agnieszki Holland wywołał w polskich mediach prawdziwą burzę. Film, który zdobył nagrodę specjalną jury na ostatnim festiwalu w Wenecji, spotkał się z ostrą krytyką władzy, a rządzący kierują pod jego adresem drastyczne porównania. Ataki w stronę reżyserki pochodzą między innymi ze strony Andrzeja dudy czy Zbigniewa Ziobro.

- Pani Holland sprowadziła polskich żołnierzy i funkcjonariuszy Straży Granicznej do roli przestępców i sadystów, a nawet porównała ich do nazistów, którzy wozili Żydów do obozów zagłady. Jej słowa z wywiadu, w którym się odniosłem w swoim wpisie, to jest moralna zbrodnia - oświadczył Minister Sprawiedliwości.

Znany architekt odnowił dom Jerzego Połomskiego. "W tym domu nie ma drzwi, są same okna"

Agnieszka Holland odpowiada na ataki rządu

Agnieszka Holland była ostatnio gościem Moniki Olejnik w programie “Kropka nad i”. Reżyserka odpowiedziała na nieustanne ataki polityków Prawa i Sprawiedliwości, które spadły na nią w związku z jej najnowszym filmem “Zielona granica”.

- Ta władza jest paszkwilem na Polskę. Mój film jest naprawdę uczciwym filmem prawdziwej patriotki. To znaczy, zrobiłam go z miłości do Polski i z poczucia, że nasz kraj ma różne twarze - stwierdziła podczas rozmowy. - Ta twarz, z której ja jestem dumna, to jest ta, którą zobaczyliśmy na polsko-ukraińskiej granicy w lutym 2022 roku. Nas stać na solidarność, współczucie, empatię i na to, by podzielić się zasobami, które mamy - dodała.

Agnieszka Holland ostro o politykach Prawa i Sprawiedliwości

Agnieszka Holland nie przebierała w słowach, wypowiadając się na temat polityków partii rządzącej. Artystka nie ma wątpliwości, że władza nie zobaczy jej filmu.

- Nie chcę komentować tych ludzi, są niegodni i hańbią Polskę, według mnie, stosując takie metody. Rządząc tak, jak rządzą, kłamiąc tak, jak kłamią, kradnąc tak, jak kradną i stosując wszelkie niegodne środki, żeby zdobyć więcej głosów. Oczywiście, że nie zobaczą filmu - mówiła w rozmowie z Moniką Olejnik. - Te działa, które wytoczyli wobec mnie i filmu, są bez precedensu. Wydaje mi się, że ci tutaj w swoim zacietrzewieniu przebili nawet '68. Ziobro, porównując mnie do nazistki, Stalina, Hitlera, Himmlera i Putina - to zaczyna być śmieszne. Przegrzali to. Minister sprawiedliwości, który mówi, że nie interesują go wyroki sądu, to jest ewenement na skalę światową - podsumowała Holland.

Tagi: Film