Rozrywka.Goniec.pl > Gwiazdy > Trzy pogrzeby polskich artystów. Spoczną na na różnych cmentarzach
Maciej Gąsiorowski
Maciej Gąsiorowski 22.06.2024 16:00

Trzy pogrzeby polskich artystów. Spoczną na na różnych cmentarzach

Barbara Sienkiewicz
Fot. Eastnews

W ostatnim czasie zmarło kilkoro znakomitości ze świata polskiego filmu i telewizji. Nagle odeszła aktorka Barbara Sienkiewicz, która nazywana była “najstarszą matką” w Polsce, gdyż urodziła swoje pierwsze dzieci, bliźniaki Anię i Piotrusia w wieku 60 lat, zmarli także aktor Wojciech Magnuski, były mąż Hanny Śleszyńskiej, scenarzysta filmowy Andrzej Mularczyk oraz Arkadiusz Tomiak.

Tragiczna śmierć filmowca

Arkadiusz Tomiak był ceniony operatorem filmowym. Zginął 10 czerwca na skutek tragicznego wypadku samochodowego w Lubiewicach, niedaleko Tucholi (woj. kujawsko-pomorskie). Artysta jechał do Koszalina, swojego rodzinnego miasta, na festiwal “Młodzi i film”. W pewnym momencie jego samochód został staranowany przez pędzące BMW i wepchnięty pod nadjeżdżającego TIR-a. Auto filmowca stanęło w płomieniach.

Sprawcą wypadku okazał się 24-latek. Usłyszał w Prokuraturze Rejonowej w Tucholi zarzut z art. 177, par. 2 Kodeksu Karnego, za co grozi mu od sześciu miesięcy do ośmiu lat pozbawienia wolności. Mężczyzna nie przyznał się do postawionego zarzutu. Wobec oskarżonego zastosowano tymczasowy trzymiesięczny areszt.

Arkadiusz Tomiak miał 55 lat, był autorem zdjęć do takich filmów jak “Symetria”, “Zaćma”, czy “Obława” i “Karbala”, za które zdobywał Polską Nagrodę Filmową - Orły. Jego ostatnią produkcją były “Czerwone maki”, które nie miały jeszcze premiery filmowej.

Filmowiec pozostawił żonę oraz dzieci, dwie córki. W internecie trwa zbiórka pieniędzy dla jego rodziny zebrano już ponad 150 tysięcy złotych. Okazuje się, że żona Tomiaka ciężko choruje na raka piersi i operator był jedynym żywicielem rodziny. Pogrzeb Arkadiusza Tomiaka odbędzie się we wtorek 25 czerwca o godz. 11.00 w Kościele Środowisk Twórczych przy Placu Teatralnym w Warszawie. O godz. 13.00 zaplanowano ceremonię na Powązkach Wojskowych.


 

Pogrzeb Barbary Sienkiewicz

Aktorka znana z “Klanu” zmarła niespodziewanie 7 czerwca w wieku 69 lat, pozostawiając swoje małe dzieci. Wiadomo, że wcześniej “najstarsza matka” przebywała w szpitalu. Po jej śmierci bliźniaki trafiły do placówki opiekuńczej

Trzeba było odnaleźć testament Barbara Sienkiewicz, w którym znalazłaby się informacja o jej spadkobiercy. To właśnie ta osoba mogłaby się zająć dziećmi oraz pochówkiem.

Mamy problem, bo pani Barbara nie wyznaczyła nikogo na spadkobiercę. Nie ma zatem żadnej osoby, która mogłaby pobrać zasiłek pogrzebowy i zorganizować pogrzeb - tłumaczyła wówczas w rozmowie ze “Światem Gwiazd” Beata Bauer z sekretariatu Biura Związku Artystów Scen Polskich.

“Fakt” ustalił datę pogrzebu aktorki. Odbędzie się on w czwartek, 27 czerwca o godzinie 11:00 na Cmentarzu Północnym w Warszawie. Barbara Sienkiewicz najprawdopodobniej spocznie w grobie swojej matki Jadwigi, która zmarła w maju 2023 roku.

 

Pożegnanie byłego męża Śleszyńskiej

Dzień przed pogrzebem Barbary Sienkiewicz odbędzie się pożegnanie aktora Wojciecha Magnuskiego, byłego męża Hanny Śleszyńskiej. Aktorka informując o śmierci byłego ukochanego wyjawiła, że małżeństwem byli przez 5 lat od razu po studiach aktorskich. Doczekali się syna Mikołaja. Aktor znany z “Domu” i “Psów” miał potem drugą żonę, z którą miał córkę Maję.

Pogrzeb Wojciecha Magnuskiego odbędzie w środę się 26 czerwca o godz. 11. w kościele Matki Boskiej Zwycięskiej w Rembertowie, przy ul. Grzybowej 1 - poinformował "Fakt" Jerzy Gudejko. Potem nastąpi pochówek na cmentarzu miejscowym w grobie rodzinnym.

Śmierć byłego męża to nie jedyny cios dla Śleszyńskiej. Niedawno była w żałobie

Pogrzeb Arkadiusza Mularczyka (+94 l.), scenarzysty “Samych swoich”, “Domu”, “Blondynki”, czy “Powidoków”, który był bratem Romana Bratnego (pochowany jest w kolumbarium weteranów Powstania Warszawskiego) odbędzie się w piątek, 28 czerwca o godz. 14:00 w Domu Pogrzebowym na Powązkach Wojskowych - poinformowało Stowarzyszenie Filmowców Polskich.