Rozrywka.Goniec.pl > Gwiazdy > Irena Kamińska-Radomska zdradziła, jak zachować się w obecności króla. "Bez zbytniej sztywności"
Kacper Kulpicki
Kacper Kulpicki 06.05.2023 07:27

Irena Kamińska-Radomska zdradziła, jak zachować się w obecności króla. "Bez zbytniej sztywności"

Irena Kamińska-Radomska, Karol III
kadr z programu "Projekt lady", prod. TVN7, wyd. 2022 r., Player / Rex Features/East News

Koronacja króla Karola III to wydarzenie, w którym weźmie udział moc znamienitych gości. Każdy z nich z pewnością dobrze wie, jak należy zachować się w obecności monarchy. Jakie reguły obowiązują na takich spotkaniach? Dr Irena Kamińska-Radomska przekonuje, że wystarczy kilka prostych zasad etykiety, by dobrze czuć się "na salonach". 

Koronacja Karola III. Jak zachować się w obliczu króla?

Dr Irena Kamińska-Radomska zdradziła, jak należy poprawnie zachowywać się w obecności arystokraty. Koniecznością jest przestrzeganie norm, które warto stosować nie tylko w takim towarzystwie. Czy to wystarczy?

-Niezależnie od tego czy mamy do czynienia z osobą koronowaną, czy jakąkolwiek inną w naszym towarzystwie, powinniśmy się zachowywać właściwie. Znajomość zasad panujących na dworze królewskim (lub w trakcie innych ważnych wydarzeń) nic nam nie da, jeżeli nie będą wcześniej utrwalone w kulturze życia codziennego - rozpoczęła mentorka z programu "Projekt lady".

- Na szkoleniach z zakresu etykiety i protokołu dyplomatycznego bardzo często powtarzam, żeby na co dzień, również w domu, zachowywać się jak u króla. Wówczas będąc u króla, będziemy się zachowywać, jak u siebie w domu. Czyli bez stresu, zbytniej sztywności i z oczekiwaną swobodą - oznajmiła dr Irena Kamińska-Radomska. 

Zaczęła liczyć pieniądze z komunii. "Nie wiem, jak spojrzę rodzinie w oczy"

Koronacja Karola III. Jak zachować się przy królewskim stole?

Czy takie proste wzorce panują także przy stole? Specjalistka od savoir-vivre'u w pierwszej kolejności zwróciła uwagę na różnice w etykiecie kontynentalnej i anglosaskiej. Lepiej o nich wiedzieć, wszak nikt nie wie, kiedy mogą się przydać.

- Zasady, które mamy w Polsce i te, które obowiązują w etykiecie dworskiej, są bardzo podobne. W Wielkiej Brytanii są jednak pewne drobne różnice. Jedna z nich dotyczy trzymania rąk podczas siedzenia przy stole. Europejska zasada zaleca trzymanie rąk na zewnątrz, widocznych dla innych. Wskazuje się tym pokojowe i przyjazne zamiary. Natomiast w etykiecie anglosaskiej należy trzymać ręce pod stołem. Tym samym okazuje się zaufanie do siebie nawzajem i brak złych intencji. - wskazała ekspertka.

- Ciekawostką może być fakt, że Brytyjczycy nieco inaczej jedzą zupy (bokiem łyżki). Nie będzie ich jednak w koronacyjnym menu, żeby uniknąć kłopotliwych zachowań - uspokoiła dr Irena Kamińska-Radomska w rozmowie z naszym portalem. 

Koronacja Karola III. Wśród gości będą Polacy

Podczas uroczystości koronacyjnych króla Karola III wśród gości znajdą się także Polacy. Mowa nie tylko o prezydencie Andrzeju Dudzie. Brytyjski monarcha zaproszenie na ceremonię wystosował także do księcia Jana Lubomirskiego-Lanckorońskiego. Czy polski arystokrata powinien głęboko ukłonić się przed Karolem III?

- W etykiecie brytyjskiej nie kłaniamy się w pas, to jest zupełnie niewłaściwe. Ten rodzaj ukłonów aktualnie kultywuje się jedynie w krajach egzotycznych.  Zarówno na dworze brytyjskim, jak i w Polsce, wystarczy lekkie skinienie głowy.  Jeśli chodzi o uścisk dłoni, to król pierwszy może podać ją księciu Janowi Lubomirskiemu-Lanckorońskiemu i się przywitać. Polski książę nie powinien wychodzić z tą inicjatywą. To dotyczy nie tylko arystokratów, ale także każdej innej osoby, z którą będzie się witał król Karol III - ostrzegła dr Irena Kamińska-Radomska.