Rozrywka.Goniec.pl > Gwiazdy > Edyta Górniak kończy 50 lat. Tak zmieniała się przez całą swoją karierę
Piotr Szczurowski
Piotr Szczurowski 14.11.2022 11:16

Edyta Górniak kończy 50 lat. Tak zmieniała się przez całą swoją karierę

Edyta Górniak kończy 50 lat. Tak zmieniała się przez całą swoją karierę
Tomasz Zukowski/East News

Edyta Górniak urodziła się 14 listopada 1972 roku, co oznacza, że w tym roku kończy 50 lat. Choć zadebiutowała lata temu, dziś nikomu jej nie trzeba przedstawiać. Starsi Polacy pamiętają ją z wielkich przebojów, a młodsi z foliarskich teorii, którymi dzieli się w trakcie wywiadów i w swoich mediach społecznościowych.

Edyta Górniak kończy 50 lat. Do dziś uchodzi za jedną z najlepszych polskich wokalistek

Nim wokalistka stała się znana ze swoich kontrowersyjnych opinii, uchodziła za jedną z najlepszych wokalistek w kraju. Choć talentu do dziś jej nie brakuje, to dawna kariera rozmieniła się na drobne. Dziś artystka raczej odcina kupony od dawnej sławy - a przypomnijmy, że osiągnęła naprawdę wielki sukces.

Edyta Górniak na scenie zaczęła występować, kiedy była jeszcze nastolatką. Jej mama to Polka, a ojciec był Romem, co mogłoby tłumaczyć "wrodzoną" miłość do muzyki. Niestety, gdy artystka była mała, ojciec opuścił jej rodzinę.

Edyta Górniak, choć porzucona, uważa, że wiele zawdzięcza ojcu, który "przekazał jej większość talentu, wrażliwość na muzykę". Wokalista w wywiadach wspominała, że także po ojcu odziedziczyła kreatywność, która jest w jej zawodzie niezbędna.

Debiutowała w 1986, śpiewając w założonym przez siebie zespole System B, a już cztery lata później otrzymała wyróżnienie w koncercie "Debiuty" podczas 27. Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu.

Edyta Górniak wykonująca utwór Malagenia '93
"Do Grającej Szafy Grosik Wrzuć" Kadr z transmisji TVP Polonia

Wielkim przełomem w karierze Edyty Górniak było poznanie Janusza Józefowicza, który kompletował obsadę pierwszego współczesnego polskiego musicalu - kultowego "Metra". To właśnie dzięki roli Anki, którą jej powierzono, talent uczennicy technikum pszczelarskiego został doceniony, a o młodej artystce zaczęło się robić głośno.

Edyta Górniak w programie Krzysztofa Ibisza
Edyta Górniak w programie Krzysztofa Ibisza "Ibisekcja" w 1999 roku/Kadr z programu TVN

W 1994 roku wokalistka postanowiła skupić się na solowej karierze i zdecydowała opuścić obsadę musicalu. To właśnie wtedy pojawiła się szansa na reprezentowanie Polski w konkursie piosenki na Eurowizji. Mając zaledwie 22 lata, Edyta Górniak brawurowo zaśpiewała swój utwór "To nie ja!" i zdobyła finalnie drugie miejsce, co jest do dziś niepobitym wynikiem. Choć minęło niemal 30 lat, do tej pory nikt nawet nie zbliżył się do osiągnięcia Edyty Górniak.

Edyta Górniak podczas Eurowizji
fot. screen z youtube.com/edytamusic

W kolejnych latach artystka nagrywała płyty, koncertowała i rozwijała swoją karierę, uchodząc za wokalistkę o największych możliwościach w Polsce ze względu na wyjątkowo szeroką skalę głosu.

27 marca 2004 roku na świat przyszedł syn piosenkarki i jej ówczesnego męża Dariusza Krupy - Allan Krupa. W latach 2004-2007 artystka postanowiła wycofać się z mediów z powodu częstych ataków tabloidów na jej życie prywatne.

Edyta Górniak związała swoją karierę z TVP

Obecnie Edyta Górniak uchodzi za "osobowość telewizyjną" i często występuje w roli jurora w talent show. Oceniała występy uczestników, m.in. w "Jak oni śpiewają", "The Voice Poland" i "The Voice Kids". W 2021 roku zrezygnowała z tej funkcji, twierdząc, że musi skupić się na własnych projektach.

Edyta Górniak na premierze filmu
Edyta Górniak na premierze filmu "Premiera filmu Dywizjon 303 - Historia prawdziwa" w 2018 roku/TRICOLORS/East News

W 2019 roku również jako "osobowość" pojawiła się we własnym reality show "My Way", w którym przed kamerami przygotowywała się do egzaminu na prawo jazdy, przy okazji dzieląc się z widzami intymnymi sekretami ze swojego życia.

Obecnie Edyta Górniak znana jest najbardziej ze swoich kontrowersyjnych poglądów, których nie będziemy przytaczać w dniu jej urodzin. Zawodowo wokalistka związana jest mocno z TVP, które często korzysta z jej usług, zapraszając na wszelkiej maści imprezy w roli gwiazdy.

Edyta Górniak w najnowszym utworze
Edyta Górniak w najnowszym utworze "LIME (TeQuila-ila)" 2022/ YouTube: EdytaGorniakChannel

Legendarna wokalistka dużo czasu poświęca na swój "rozwój duchowy", co doprowadziło ją do dalekowschodnich tradycji, które potraktowała trochę zbyt dosłownie. Edyta Górniak od lat regularnie podróżuje do Tajlandii, gdzie uczy się jogi i medytacji. Niedawno gwiazda zdradziła, że planuje w Polsce otworzyć własną szkołę jogi. Czyżby zmiana branży?

Artykuły polecane przez Goniec.pl: