Rozrywka.Goniec.pl > Gwiazdy > 1. finał WOŚP odbył się 30 lat temu. Jurek Owsiak od razu przekonał do siebie Polaków
Kacper Kulpicki
Kacper Kulpicki 02.01.2023 16:52

1. finał WOŚP odbył się 30 lat temu. Jurek Owsiak od razu przekonał do siebie Polaków

jurek owsiak wośp
Fot. Kapif / kadr z 1. finału WOŚP, prod. TVP, 1993

1. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbył się aż trzydzieści lat temu. Okazało się, że pogrążeni w odbudowie po komunizmie Polacy już wtedy byli gotowi na to, by wspólnie podjąć się społecznej odpowiedzialności i wesprzeć fundację działającą na rzecz chorych dzieci. Do dziś akcja pod przewodnictwem Jurka Owsiaka jest ewenementem na skalę europejską, a nawet światową. Jak zrodził się sukces WOŚP?

Jak zaczęła się WOŚP?. Garść faktów, o których mogliście nie wiedzieć

Wielka Orkiestra Świątecznej pomocy została zainicjowana dzięki audycji Jerzego Owsiaka w radiowej "Trójce". Dzięki temu sukcesowi do redakcji Polskiego Radia zaczęły spływać koperty z datkami, które były przewidziane dla dzieci z wrodzonymi wadami serca.

Chociaż o WOŚP wiemy dziś dużo, mało kto pamięta, jak wymyślono jej nazwę. Po raz pierwszy nazwy "Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy" została użyta przez – tu zdziwienia nie będzie – Jurka Owsiaka, w programie "Róbta co chceta". Miało to miejsce podczas ferii bożonarodzeniowych w 1991 roku. Autor nie mógł wówczas przypuszczać, że akcja odniesie tak wielki sukces, chociaż jego determinacja była nadzwyczajna.

Zorganizował pierwszy koncert charytatywny w 1992 roku w Ciechocinku, a pieniądze zbierano także podczas słynnego Festiwalu w Jarocinie. Na jeszcze większy odzew przyszedł czas dopiero rok później.

1. finał WOŚP. Czego dotyczyła zbiórka i ile udało się zebrać?

1. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbył się 3 stycznia. Miał już nieco szerszy, ogólnopolski charakter. Polska telewizja dopiero raczkowała, kanałów było tylko kilka. Gdy w studiu TVP2 rozpoczęto happeningowy finał akcji dobroczynnej (Owsiakowi w roli prowadzącej towarzyszyła Jolanta Pieńkowska), widzowie z zaciekawieniem obserwowali całe widowisko. I, ku uciesze organizatorów, wyszli na ulice, by wpłacić parę złotych i nie pozostać obojętnym na prośby o pomoc dla dzieci.

Czego dotyczyła zbiórka podczas pierwszego finału słynnej akcji? Zbierano wówczas pieniądze dla Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie, a w szczególności na rzecz dziecięcego oddziału kardiochirurgicznego.

Pomimo że rozmach był nieco mniejszy, niż aktualnie, udało się zebrać całkiem sporo. Polacy wrzucili do puszek całą moc złotówek. W 1993 roku było jeszcze przed denominacją krajowej waluty. Szybko przeliczając, 31 miliardów starych złotych dało aż 3 miliony 773 tysiące i 443,38 zł, czyli nieco ponad półtora miliona dolarów. Dla porównania – w 2022 roku zebrano ponad 224 miliony złotych. Dla zubożonych poprzednim ustrojem Polaków, którzy w dzikim kapitalizmie dopiero raczkowali, zebrana trzy dekady temu kwota była nie do wyobrażenia.

1. finał WOŚP. Na co wydano zebrane fundusze?

Finansowy kapitał, który rękami setek wolontariuszy udało się zgromadzić w rekordowym czasie, pozwolił na spore zakupy. Wyposażono w niezbędny sprzęt nie tylko warszawskie Centrum Zdrowia Dziecka, ale także oddziały sercowe w 10 innych polskich miastach.

Jak można dowiedzieć się z oficjalnej strony fundacji, dzięki dobremu sercu rodaków dla rodaków polskie placówki medyczne zostały doposażone w kardiomonitory, , inkubatory, defibrylatory, pompy strzykawkowe, pulsoksymetry, CPAP-y i ratujące życie respiratory.

Charyzmatyczny właściciel czerwonych okularów nie miał wówczas wątpliwości, że należy zarejestrować fundację Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i na stałe zakorzenić ją w corocznym kalendarzu wszystkich, który chcą czynić dobro. Zrobił to 1 czerwca 1993 roku, a współzałożycielami byli Lidia Niedźwiecka-Owsiak, Bohdan Maruszewski, Piotr Kurczyński, Paweł Januszewicz, Walter Chełstowski i Beata Bethke.

W kuluarach mówi się, że Jurek Owsiak był brany pod uwagę przy wyborze laureatów Pokojowej Nagrody Nobla już kilkukrotnie. Na razie skończyło się na przypuszczeniach, jednak w przyszłości może się to zmienić. Akcja jest bowiem wyjątkowa, a aktualnie datki co roku spływają z całego globu, nie tylko od Polonii.

Tegoroczny finał akcji odbędzie się 29 stycznia pod hasłem "Chcemy wygrać z sepsą! Gramy dla wszystkich - małych i dużych! ". Planujecie wziąć udział?

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: wosp.org.pl