Rozrywka.Goniec.pl

Pawel Wodzynski/East News

Majka Jeżowska obchodzi 62. urodziny. Kiedyś śpiewała dla dzieci, teraz pokazuje nową siebie

25 Maja 2022

Autor tekstu:

Sandra Gozdur

Majka Jeżowska obchodzi dzisiaj (25 maja 2022) ważny dzień. Piosenkarka znana głównie z piosenek dla dzieci świętuje swoje urodziny. Należy jednak zaznaczyć, że Majka najnowszym utworem zapowiada nową wersję siebie.

Majka Jeżowska świętuje dzisiaj swoje 62. urodziny. Artystka szczególnie znana jest przez pokolenie Y. W czasach ich dzieciństwa w niejednym domu można było znaleźć kasety magnetofonowe z jej piosenkami. Co więcej, numery "A ja wolę moją mamę", "Wszystkie dzieci nasze są" czy "Laleczka z saskiej porcelany" bardzo często można rozbrzmiewały w radiu, w telewizji, a także w szkołach. Przynajmniej na jednym przedstawieniu w przedszkolu musiała pojawić się piosenka Majki Jeżowskiej. Nic dziwnego, jej utwory nie tylko wpadają w ucho, ale są również pełne wartościowej treści.

Kariera Majki Jeżowskiej

Urodziny to także doskonała okazja, żeby przypomnieć ścieżkę kariery artystki. Majka Jeżowska przygodę z muzyką rozpoczęła jeszcze jako nastolatka. W 1978 r. zdobyła nagrodę na Festiwalu Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze. Jako 19-latka wystąpiła na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Otrzymała tam wyróżnienie za interpretację piosenki „Nutka w nutkę”. Po tym sukcesie Majka Jeżowska zdecydowała się na wydanie debiutanckiej płyty zatytułowanej "Jadę w świat". Album promowała singlami „Od rana mam dobry humor”, „Jadę w świat” i „Najpiękniejsza w klasie”, które szybko stały się przebojami. W 1980 r. uczestniczyła w konkursie „Premier” w ramach 18. KFPP w Opolu, gdzie otrzymała III nagrodę za piosenkę „Reggae o pierwszych wynalazcach”.

Kolejne nagrody i wyróżnienia Majki Jeżowskiej na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu:

  • w 1985 r. wyróżnienie za Małego Piccolo,

  • w 1987 r. I nagrodę w koncercie Premiery za "Czekamy na wyrok" w trio z Krystyną Prońko i Piotrem Schulzem,

  • w 1988 r. I nagrodę w koncercie Premiery za "Odkąd zjawił się Edek",

  • w 1991 r. wyróżnienie za interpretację piosenki "Za daleko do Chicago".

Majka w 1981 wyjechała do Stanów Zjednoczonych, zamieszkując w Chicago. Była wokalistką zespołu Heat N Serve. Nagrała również piosenkę „Rats on a Budget”, do której wideoklip wygrał międzynarodowy festiwal teledysków niskobudżetowych w Saint-Tropez, a następnie był emitowany w amerykańskiej telewizji muzycznej MTV. Na stałe wróciła do Polski w 1994 r. Co więcej, we wrześniu 2019 r. zasiadła w jury pierwszego półfinału programu TVP2 "Szansa na sukces", wyłaniającego reprezentanta Polski w 17. Konkursie Piosenki Eurowizji dla Dzieci odbywającym się w Gliwicach. W początkowych latach kariery Majka nagrywała głównie piosenki popowe. Z czasem zajęła się komponowaniem i wykonywaniem również piosenek skierowanych do dzieci. Jak stwierdziła w jednym z wywiadów prasowych, inspiracją dla twórczości dla dzieci stała się „chęć nagrania piosenki dla swojego syna”, a szukając w archiwach zorientowała się, że polska twórczość piosenkarska dla dzieci jest „bardzo uboga i niskiej jakości”.

Majka Jeżowska na Pol'and'Rock Festival

Przykładem popularności Majki Jeżowskiej wśród teraz już dorosłych osób był Pol'and'Rock Festival (dawny Woodstock). Artystka wystąpiła na tym wydarzeniu w 2019 r. I choć mogłoby się wydawać, że Majka nie do końca pasuje do klimatu tego wydarzenia, rzeczywistość była zgoła inna. Na koncert piosenkarki przyszły tłumy. Warto zaznaczyć, że artystka specjalnie na tę okazję przygotowała pełne energii rockowe aranżacje swoich najpopularniejszych przebojów dla dzieci. Publiczność, która tłumnie zgromadziła się przed Małą Sceną przyjęła Majkę entuzjastycznie, serwując "ścianę miłości", która, na prośbę artystki, zastąpiła tradycyjną ścianę śmierci na festiwalach.

- Ta szczerość zabawy publiczności, jej totalny udział w koncercie Majki wszystkich nas powalił na kolana. Fantastyczne szaleństwo z gwarancją indywidualnej podróży w czasy beztroski, podwórkowej zabawy, przeczytanych książek, procy, trzepaka i wzajemnego, szkolnego szacunku. Niezapomniany koncert - mówił Jurek Owsiak o koncercie Majki Jeżowskiej.

Nowa Majka Jeżowska

W tegoroczny Dzień Kobiet Majka Jeżowska zaprezentowała swoją najnowszą piosenkę. Okazuje się, że artystka nie kłamała, mówiąc na Pol'and'Rock Festivalu, że poznamy jej nowoczesną odsłonę. Piosenka "Nie wciągaj mnie" jest swego rodzaju kobiecym manifestem.

- Mam nadzieję, że moim najnowszym utworem – "Nie Wciągaj Mnie" – natchnę wszystkie dziewczyny w każdym wieku do walki o swoje prawa każdego dnia - wyjaśnia Majka Jeżowska.

Premiera nowej płyty Majki Jeżowskiej zapowiadana jest na jesień tego roku.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: Cyfrowa Biblioteka Polskiej Piosenki, polandrockfestival.pl, Goniec.pl

Tagi:

Podobne artykuły

Gwiazdy

Mateusz Gessler wreszcie pokazał swoją żonę. Tworzą piękną parę, fani są zachwyceni
Czytaj więcej >

Gwiazdy

Małgorzata Rozenek zdradziła prawdę na temat najmłodszego syna. Fani nie mieli o tym pojęcia
Czytaj więcej >

Gwiazdy

Paulina Holtz występuje w "Klanie" od 26 lat. Tak przez lata zmieniła się serialowa Agnieszka Lubicz
Czytaj więcej >

Gwiazdy

Julia Wieniawa nie gryzła się w język. Rozlicza się z show-biznesem. "Zepsuty i odklejony"
Czytaj więcej >

Gwiazdy

Monika Richardson ma problemy finansowe, musiała podjąć ważną decyzję. Grozi jej bankructwo?
Czytaj więcej >

Gwiazdy

Gosia Andrzejewicz już tak nie wygląda. Uwielbiana piosenkarka powraca z nowym wizerunkiem
Czytaj więcej >
Sandra Gozdur

Redaktorka portalu Goniec.pl. Absolwentka dziennikarstwa, z mediami związana od 2015 roku. Doświadczenie zdobyła w największym w Polsce wydawnictwie regionalnym. Uwielbia rozmawiać z ludźmi, dlatego najbliższą jej sercu formą tekstu są wywiady. Zafascynowana muzyką, ale nie ogranicza się do jednego gatunku. Miłośniczka rowerowych podróży. 

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]