Rozrywka.Goniec.pl > Gwiazdy > Pogrzeb Kazimierza Mazura. Nietypową ceremonię prowadzili... słowiańscy kapłani
Piotr Szczurowski
Piotr Szczurowski 15.09.2022 11:13

Pogrzeb Kazimierza Mazura. Nietypową ceremonię prowadzili... słowiańscy kapłani

Pogrzeb Kazimierza Mazura
Pawel Wodzynski/East News

Kazimierz Mazur zmarł w wieku 74 lat. Informacja o jego odejściu padła nagle we wtorek, 6 września. Była o tyle szokująca, że nie mówiło się o żadnej chorobie aktora. 14 września o godzinie 15 na cmentarzu w Wołominie odbyła się nietypowa ceremonia pogrzebowa.

Kazimierz Mazur popularność zyskał jako Tomaszek Niechcic w filmie i serialu "Noce i dnie". W ostatnich latach widzowie obdarzyli go sympatią za rolę Tomasza Wiśniewskiego w serialu "Barwy Szczęścia".

Pogrzeb Kazimierza Mazura

O śmierci Kazimierza Mazura poinformował m.in. jego syn, także aktor, który otrzymał imię po ojcu.

- Dziś odszedł mój największy przyjaciel, tata, wybitny aktor kochany człowiek. Kazimierz Mazur. Przemierzaliśmy razem noce i dnie. Dobranoc mój kochany - napisał gwiazdor "Na Wspólnej" na swoim profilu na Facebooku.

Pogrzeb Kazimierza Mazura odbył się 14 września na cmentarzu przy ul. Granicznej w Wołominie. Aktor był rodzimowiercą, współzałożycielem zarejestrowanego w 1995 r. Rodzimego Kościoła Polskiego, w którym pełnił funkcję Ofiarnika Generalnego, Sekretarza Generalnego i Skarbnika. W związku z tym podczas ostatniego pożegnania artysty kultywowane były słowiańskie obrzędy.

Rodzina i przyjaciele pojawili się na cmentarzu w Wołominie na kilka minut przed godziną 15, a wśród żałobników można było dostrzec syna zmarłego - znanego z "Na Wspólnej" Kazimierza Mazura. Urna z prochami aktora stanęła na podeście obok czarno-białego zdjęcia aktora, obok którego stanęły ogromne wieńce.

Kazimierz Mazur spoczął na cmentarzu w Wołominie. Pogrzeb prowadzili... słowiańscy kapłani
Kazimierz Mazur spoczął na cmentarzu w Wołominie. Pogrzeb prowadzili... słowiańscy kapłani/Pawel Wodzynski/East News

Ceremonię poprowadzili kapłani ubrani w słowiańskie szaty. W pewnym momencie rozpalili dwa paleniska - co powiązane jest z wiarą, że ogień jest łącznikiem pomiędzy światem żywych i umarłych. Odpalono także pochodnie, które przekazano w ręce zebranego tłumu. Na pogrzebie nie zabrakło także sztandarów z symbolami religii i kultury Słowian - kołowrót, swarzyca i tzw. Ręce Boga.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: Plejada