Rozrywka.Goniec.pl > Gwiazdy > Jakie wykształcenie ma Piotr Żyła? Polski skoczek ma się czym pochwalić
Anna Dymarczyk
Anna Dymarczyk 28.01.2023 20:20

Jakie wykształcenie ma Piotr Żyła? Polski skoczek ma się czym pochwalić

piotr żyła
KAPiF

Piotr Żyła jest jak na standardy polskiego sportu całkiem solidnie wykształcony. Skoczek narciarski ma za sobą znamienite szkoły, udało mu się również sięgnąć po dyplom studiów. Co ma jeszcze w zanadrzu?

Piotr Żyła - wykształcenie

Piotr Żyła jest uważany za jednego z bardziej kontrowersyjnych polskich skoczków. Jego mniemanie o sobie oraz metody treningowe wywoływały dyskusje w środowiskach kibicowskich i sportowych.

Okazało się jednak, że Żyła może pochwalić się sporymi osiągnięciami edukacyjnymi, które w przyszłości mogą mu bardzo pomóc, jeśli zdecyduje się obrać ścieżkę trenerską. Adam Małysz przez długi czas nie mógł pochwalić się podobnym wykształceniem.

Piotr Żyła ukończył Szkołę Mistrzostwa Sportowego w Szczyrku, a potem kontynuował naukę w Szkole Mistrzostwa Sportowego w Zakopanem. Skoki narciarskie trenował odkąd miał zaledwie 8 lat i wysiłek ten zaowocował.

Potem poszedł na studia do Wyższej Szkoły Edukacji w Sporcie - pojawiał się najpierw na zajęciach w Wiśle, a potem w Bielsku-Białej. Ostatecznie udało mu się obronić pracę licencjacką pt. "Pewność siebie na przykładzie reprezentantów Polski kadry narodowej „A" w skokach narciarskich". Studiował zresztą wychowanie fizyczne na specjalności trenersko-menadżerskiej.

W tamtym czasie był już aktywnym zawodnikiem i wydawało się, że wykształcenie jest dla niego raczej zabezpieczeniem. Dzięki temu może spokojnie myśleć o przyszłości w kontekście zakończenia kariery.

Piotr Żyła - sukcesy

Piotr Żyła choć nigdy nie osiągał tak wielkich sukcesów, jak jego koledzy Dawid Kubacki i Kamil Stoch, może pochwalić się wygranymi w kilku konkursach Pucharu Świata w skokach narciarskich oraz medalami w mistrzostwach świata w tej dyscyplinie.

Indywidualny złoty medal zdobył na skoczni normalnej w Oberstdorfie w 2021 roku. Udało mu się również zdobyć brązowy medal na skoczni dużej podczas mistrzostw świata w Lahti w 2017 roku.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Zachęcamy do wsparcia zbiórki, której celem jest zakup 30 kamizelek kuloodpornych dla ukraińskich żołnierzy walczących na froncie. Każda wpłata ma fundamentalne znaczenie! Taka kamizelka bardzo często ratuje życie: nic nie zastąpi kamizelki, jeśli chodzi o skuteczną ochronę krytycznie ważnego obszaru, m.in. serca i płuc.

Jeśli masz kamizelkę, postrzał może skończyć się tylko dużym siniakiem. Brak kamizelki w przypadku trafienia oznaczać może śmierć lub w najlepszym razie ciężką ranę, która angażuje wiele osób i duże pieniądze podczas ewakuacji, leczenia i rehabilitacji, bez gwarancji powrotu do pełnego zdrowia. Pomóżmy razem ocalić życie ukraińskich żołnierzy!

Tagi: Piotr Żyła