Rozrywka.Goniec.pl > Gwiazdy > Nie żyje Edward Dobrzański. Uznany aktor i wieloletni wykładowca akademicki miał 93 lata
Eryk Błaszak
Eryk Błaszak 03.10.2022 09:11

Nie żyje Edward Dobrzański. Uznany aktor i wieloletni wykładowca akademicki miał 93 lata

świeczki
Pixabay/Henryk Niestrój

W wieku 93 lat zmarł Edward Dobrzański, uznany aktor oraz wieloletni wykładowca akademicki, związany z Wydziałem Aktorskim PWST w Krakowie. O śmierci artysty poinformowali w sobotę Związek Artystów Scen Polskich oraz Akademia Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie.

Informacje w tym artykule zostały zweryfikowane w czterech niezależnych źródłach.

Nie żyje Edward Dobrzański

- Z przykrością zawiadamiamy o śmierci wspaniałego aktora Teatru Starego w Krakowie, wykładowcy akademickiego, wieloletniego dziekana Wydziału Aktorskiego PWST w Krakowie - Prof. Edwarda Dobrzańskiego - zamieścił w sobotę na swojej stronie Związek Artystów Scen Polskich.

Artysta od wielu lat współpracował z krakowskim oddziałem ZASP i należał do tamtejszej Kapituły Członków Zasłużonych. - Ogromny żal... [*] - napisali jego przyjaciele.

Informację o śmierci aktora przekazał również ukochany teatr Edwarda Dobrzyńskiego, w którym aktor się wychował i poświęcił mu całe swe życie.

- Z głębokim smutkiem informujemy, że odszedł od nas na zawsze Profesor Edward Dobrzański – aktor, pedagog naszej Uczelni, jej były prorektor i wieloletni dziekan Wydziału Aktorskiego w Krakowie - podała we wpisie Akademia Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie. Jak pisali jego towarzysze, Edward Dobrzański był człowiekiem, który pracował z oddaniem i wielkim sercem dla całej społeczności akademickiej. - Człowiek, który kochał Teatr i studentów! - napisała przejmująco uczelnia.

Edward Dobrzański

Aktor urodził się w dziewięć lat po bitwie warszawskiej, w czasach, kiedy teatr polski oraz kino przechodziło gwałtowne zmiany, osiągając okres świetności w XX-leciu międzywojennym. W momencie wybuchu II wojny światowej Edward Dobrzański miał 10 lat. Studia aktorskie podjął w cztery lata po zakończeniu wojny w Państwowej Wyższej Szkole Aktorskiej, która była jego Alma Mater, poświęcając jej w pełni swoje życie. Razem z nim na zajęcia podówczas uczęszczały takie osobowości ze świata sztuki jak Zbigniew Cybulski, Leszek Herdegen, Kalina Jędrusik, Tadeusz Jurasz, Bogumił Kobiela czy Tadeusz Śliwiak.

Edward Dobrzański ukończył studia w 1953 r., debiutując na deskach krakowskiego teatru. Od tamtego czasu współpracował m.in. z Teatrem Starym im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie Teatrem im. Juliusza Słowackiego w Krakowie czy Teatrem im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Zakopanem. Jednocześnie wykładał sztukę aktorską na PWST w Krakowie, pełniąc funkcję prodziekana, dziekana i prorektora. W filmowym życiorysie aktora i nauczyciela akademickiego można znaleźć jego współpracę z takimi reżyserami jak Andrzej Wajda, Kazimierz Kutz czy Krzysztof Kieślowski. Jego nazwisko pojawia się w filmach takich jak "Biały niedźwiedź", "Na białym szlaku", "Znicz olimpijski" czy "Sól ziemi czarnej". Aktor w 1977 r. został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: interia.pl/fb/ZASP/Akademia Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie

Będzie nam miło, jeśli jutro rano odwiedzisz naszą stronę główną - Goniec.pl

Tagi: Nie żyje