Rozrywka.Goniec.pl > Lifestyle > Jakie jest najpiękniejsze imię dla dziewczynki? Właśnie ogłoszono, wybór zaskakuje?
Piotr Szczurowski
Piotr Szczurowski 03.10.2023 20:08

Jakie jest najpiękniejsze imię dla dziewczynki? Właśnie ogłoszono, wybór zaskakuje?

Dziewczynka
Photo by Senjuti Kundu on Unsplash

W rankingach najpiękniejszych imion dla dziewczynek jedno z nich pojawia się niezmiennie od wielu lat. Teraz jego popularność dodatkowo została potwierdzona przez naukowców, którzy postanowili znaleźć "obiektywnie" najpiękniejsze imię żeńskie. Jakie okazało się zwycięzcą?

Jakie jest najpiękniejsze imię dla dziewczynki? Naukowcy postanowili to sprawdzić

Naukowcy z Birmingham opracowali ranking najpiękniejszych imion i okazało się, że pozycja z pierwszego miejsca jest popularna również w Polsce. Eksperci wyłonili ją, analizując kilka kryteriów i skupiając się, m.in. na znaczeniu imion.

Nie da się ukryć, że wybór imienia dla dziecka to coś, co często spędza sen z powiek wielu przyszłym rodzicom. Oczywiście o gustach się nie dyskutuje, ale czasami rodzice na wstępie skreślają niektóre opcje, ze względu na zbyt dużą popularność. W ostatnich czasach na osiedlowych placach zabaw zaroiło się od wszelkiej maści Antosiów i Oliwii, dlatego naukowcy postanowili wybrać obiektywnie najpiękniejsze imię dla dziewczynki. Z jakim rezultatem?

Na nowożeńców czekała niemiła niespodzianka. Nie spodziewali się takiego odkrycia w sypialni

Lingwiści z Uniwersytetu w Birmingham postanowili znaleźć najpiękniejsze imię żeńskie

Specjaliści postanowili wyłonić je, analizując kilka kryteriów, różnych od tych, którymi zazwyczaj kierują się rodzice przy wyborze imienia. Wybór padł na te najbardziej obiektywne i w miarę policzalne czynniki. Obszerne badania doprowadziły ich do ciekawych wniosków.

Lingwiści z Uniwersytetu w Birmingham wzięli pod lupę setkę najpopularniejszych imion w Wielkiej Brytanii oraz w Stanach Zjednoczonych, każdemu z nich przyznając pewną liczbę punktów w kilku kategoriach. Naukowcy analizowali, m.in. fonetykę (brzmienie), symbolikę i wpływy kulturowe. "Najlepsze" 50 imion uporządkowano zgodnie z łączną pulą punktów.

Jak podaje Daily Mail, badacze "przetłumaczyli imiona fonetycznie, dzieląc każde imię na sylaby i zapisując wielkimi literami dźwięki liter, które można zaakcentować podczas wymawiania imienia". W toku badań okazało się, że zarówno mieszkańcy Wysp Brytyjskich, jak i USA, gustują w imionach, które zaczynają się na "E" lub są inspirowane roślinnością. To właśnie dlatego na liście najpiękniejszych imion znalazły się takie jak Emily, Evelyn, Eva, Ivy, Violet czy Lily.

Jakie jest najpiękniejsze imię żeńskie zdaniem naukowców? Jest popularne również w Polsce

Naukowcy z Uniwersytetu w Birmingham pod przewodnictwem profesora lingwistyki kognitywnej dra Bodo Wintera postanowili przeanalizować również najpopularniejsze żeńskie imiona z 40 krajów i po "obiektywnej" analizie uznali, że najpiękniejsze to Sophie, czyli polska Zofia. Lingwiści docenili, że imię wywodzi się z języka greckiego i oznacza mądrość. Uważa się, że Zofie to niezwykle optymistyczne, inteligentne i wyjątkowo empatyczne osoby, które lubią być w centrum uwagi.

Według danych udostępnionych na gov.pl, w pierwszej połowie 2023 roku imię Zofia nadano dziewczynkom 2626 razy, co oznacza, że obecnie jest ono najpopularniejszym imieniem żeńskim. Podobnie było w roku 2022, gdy na świat przyszło aż 5714 dziewczynek o imieniu Zosia.

Brytyjscy badacze wybrali również najpiękniej brzmiące imię męskie. W Stanach Zjednoczonych jest to Matthew, a w Wielkiej Brytanii - Zayn. O ile to drugie dla nas może brzmieć dość obco, o tyle Matthew to swojski Mateusz. Imię to oznacza "dar Boży" lub "dany przez Boga". Na szczycie listy imion dla chłopców znaleźli się również: Julian, Jesse, William, Charlie, Isaiah, Leo, George, Samuel i Daniel.

Tagi: lifehack