Rozrywka.Goniec.pl

Fot. Kapif

Bogusław Linda u boku legendarnej aktorki. Do akcji wkroczyły służby

28 Stycznia 2023

Autor tekstu:

Kacper Kulpicki

Bogusław Linda jeszcze w poprzednim ustroju należał do ścisłego grona najbardziej obiecujących aktorów. Jego kariera rozwijała się tak szybko, że posypały się nawet propozycje z zagranicy. Aktor mógł wystąpić u boku jednej z najwybitniejszych aktorek współczesnego kina, gdyby nie jeden "drobny" szkopuł, o którym poinformowała go komunistyczna Służba Bezpieczeństwa.

Bogusław Linda miał grać u boku sławy. Co stanęło na przeszkodzie?

Niezłomny Bogusław Linda trzyma się swoich życiowych zasad, nie ulega modom, a poprawność polityczną ma za nic . Taki jest teraz, ale swoją postawę zbudował już w latach 70. i 80. ubiegłego wieku. To właśnie wtedy, 50 lat temu, jego kariera zaczynała nabierać rumieńców.

Bogusław Linda po udanym debiucie w serialu "Czarne chmury" nie mógł narzekać na brak zawodowych propozycji. Wokół niego robiło się głośno, a zachwyceni widzowie widzieli w nim nadzieję polskiego kina z potencjałem na międzynarodową karierę.

To samo zauważył także Andrzej Wajda, który kompletował wówczas obsadę do "Miłości w Niemczech". U boku głównej bohaterki, w którą miała wcielić się Meryl Streep, widział właśnie Bogusława Lindę.

Niestety, angaż w międzynarodowej produkcji wiązał się z wyjazdem z pochłoniętej głęboką komuną Polski. Trzeba było mieć paszport, a wówczas był to dokument reglamentowany z wielką ostrożnością. Nie dziwi zatem, że władze PRL odmówiły artyście jego wydania, tym samym uniemożliwiając mu rozwój kariery.

Bogusław Linda mógł grać z Meryl Streep. Ten zaszczyt miał zbyt wysoką cenę

Okazało się jednak, że władze otworzyły pewną furtkę, dzięki której Bogusław Linda mógł czmychnąć na szerokie aktorskie wody. O szczegółach tej osobliwej propozycji sam zainteresowany opowiedział na kartach współtworzonej książki pt. "Zły chłopiec".

- Miałem zagrać u Wajdy z Meryl Streep. I chodziło o paszport, o te jakieś pieniądze, marki, a ja nie miałem ani grosza, ani na moje dzieci, ani na nic, k***a, nie miałem pieniędzy. I wtedy oni (funkcjonariusze SB – przyp. red.) mówią, że dobrze - puszczą mnie, dadzą paszport i marki, ale jak będę kablował, donosił – relacjonował z charakterystyczną dla siebie subtelnością.

Odpowiedź Bogusława Linda była oczywiście odmowna, czym pokrzyżował plany nie tylko swoje, ale i reżysera "Miłości w Niemczech". Meryl Streep, dowiedziawszy się bowiem o niesnaskach zza żelazną kurtyną, nie zaryzykowała angażu do produkcji, w zamian wybierając "Pożegnanie z Afryką".

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: "Zły chłopiec" aut. Bogusław Linda, Magda Umer

Zachęcamy do wsparcia zbiórki , której celem jest zakup 30 kamizelek kuloodpornych dla ukraińskich żołnierzy walczących na froncie. Każda wpłata ma fundamentalne znaczenie! Taka kamizelka bardzo często ratuje życie: nic nie zastąpi kamizelki, jeśli chodzi o skuteczną ochronę krytycznie ważnego obszaru, m.in. serca i płuc.

Jeśli masz kamizelkę, postrzał może skończyć się tylko dużym siniakiem. Brak kamizelki w przypadku trafienia oznaczać może śmierć lub w najlepszym razie ciężką ranę, która angażuje wiele osób i duże pieniądze podczas ewakuacji, leczenia i rehabilitacji, bez gwarancji powrotu do pełnego zdrowia. Pomóżmy razem ocalić życie ukraińskich żołnierzy!

Tagi:

Podobne artykuły

Gwiazdy

Agnieszka Woźniak-Starak przyznała, że nie wie, ile kosztują podstawowe produkty. "Oszczędzam dużo czasu"
Czytaj więcej >

Gwiazdy

Ewa Drzyzga była w szoku. Przez inflację zrezygnowała z produktu, który często gości na polskich stołach
Czytaj więcej >

Gwiazdy

Maryla Rodowicz dostała wielką podwyżkę emerytury. Inne gwiazdy też się dorobiły
Czytaj więcej >

Gwiazdy

"Twoja Twarz Brzmi Znajomo". Anna Dereszowska skrytykowana przez widzów
Czytaj więcej >

Gwiazdy

Doda została okradziona. Gwiazda jest rozgoryczona, nie wie, co robić
Czytaj więcej >

Gwiazdy

Niewiarygodne, jak wyglądała Doda 15 lat temu. Zdjęcie robi furorę w internecie
Czytaj więcej >
Kacper Kulpicki

Redaktor portalu Goniec.pl. Pochodzę z Podkarpacia. Dzięki odpowiedniemu dystansowi (nie tylko w odległości) mam zdroworozsądkowe i niestereotypowe spojrzenie na to, co dzieje się na warszawskich salonach. Potrafię patrzeć na Gwiazdy w sposób życzliwy, acz przenikliwy. Doświadczenie copywriterskie pozwala mi we właściwych słowach ująć to, co ciekawi naszych czytelników. W wolnych chwilach oddaję się kulinarnym wojażom i pisaniu recenzji z podkarpackich restauracji.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]