Rozrywka.Goniec.pl > Gwiazdy > Marcelina Zawadzka była pierwszą Polką w XXI wieku, której udało się osiągnąć ten sukces
Kacper Kulpicki
Kacper Kulpicki 25.01.2023 17:00

Marcelina Zawadzka była pierwszą Polką w XXI wieku, której udało się osiągnąć ten sukces

marcelina zawadzka
Fot. Kapif / kadry z konkursu Miss Universe 2012, prod. NBC, wyd. 2012, Youtube @missuniverse

Marcelina Zawadzka ponad dekadę temu brylowała w Stanach Zjednoczonych jako reprezentantka Polski w konkursie Miss Universe. O urokliwej blondynce z Malborka rozpisywały się media, które wróżyły jej rychłą karierę w telewizji. Najpiękniejsza Polka, która 25 stycznia obchodzi swoje 34. urodziny, spełniła swoje marzenie. Powróćmy zatem pamięcią do wydarzeń z 2012 roku, które były prologiem i rozgrzewką przed późniejszą telewizyjną karierą w kraju.

Marcelina Zawadzka zachwycała podczas Miss Universe

Marcelina Zawadzka swoją przygodę z polskimi konkursami piękności zwieńczyła zwycięstwem w wyborach Miss Polonia 2011. Dzięki zdobyciu korony (wzorowanej na tej należącej do królowej Jadwigi) mogła reprezentować Polskę na najbardziej prestiżowym przedsięwzięciu w branży, czyli Miss Universe.

miss polonia marcelina zawadzka
Marcelina Zawadzka obchodzi 34 urodziny. Ponad dekadę temu brylowała na Miss Universe. Fot. Kapif

Na konkurs pojechała z dużą motywacją, chociaż rodaczki swój ostatni sukces odniosły w amerykańskim plebiscycie w… 1989 roku. Przez długie lata delegatki znad Wisły były pomijane, przechodząc bez echa nie tylko obok jurorów, ale także licznego grono międzynarodowego środowiska fanowskiego.

Gdy Marcelina Zawadzka doleciała do Las Vegas, gdzie odbywało się zgrupowanie, już na wstępie zdobyła poparcie lokalnej społeczności. Dla wielu wysoka (180 cm), niebieskooka, blondwłosa, a przede wszystkim naturalna kandydatka z Europy Środkowo-Wschodniej była obdarzona egzotyczną – jak na tamte standardy – urodą.

Marcelina Zawadzka mogła także liczyć na przychylność polonii. Jak sama zdradzała w wywiadach, była zaskoczona entuzjazmem, z jakim Polacy mieszkający w USA reagują na swoją krajankę. To poparcie pokazywała także jedna z wizażystek, która związana była z Polakiem, więc w szczególności dbała o fryzurę i make-up polskiej królowej piękności.

Miss Polonia najlepiej dogadywała się z Miss Brazylii oraz Wenezueli. W 2012 roku plotkowano, jakoby podczas uroczystej kolacji powitalnej na cześć uczestniczek, organizowanej przez słynnego szefa kuchni Gordona Ramsay’a, ów gwiazdor oświadczył, że to właśnie Polka jest jego największą faworytką i za nią będzie trzymał kciuki podczas gali finałowej.

Wszelkie znaki na niebie i ziemi wskazywały, że Polce udało się skraść uwagę jury podczas preeliminacji i nasz kraj wreszcie zostanie doceniony. W kuluarach mówiono o tym, że warto docenić swobodę przed obiektywem i naturalną urodę Polki, która wyróżniała się na tle doświadczonych wieloma operacjami plastycznymi ciemnowłosych kandydatek z Ameryki Łacińskiej.

Rzeczywiście tak było, jednak sukcesem na naszą miarę okazała się wówczas półfinałowa szesnastka. Warto jednak odnotować, że Marcelina Zawadzka była pierwszą Polką, która w XXI wieku usłyszała zawołanie "Poland" z ust prowadzącego. Półfinałowe reakcje były umiarkowane, a wielu widzów nie kryło zawody z faktu, że blondynka z Polski zakończyła przygodę tylko na tym etapie.

Marcelina Zawadzka została zauważona

Sukces Polki został w kraju dobrze przyjęty, a jej niewymuszona postawa przed kamerą zaowocowała propozycjami zawodowymi. Jako pierwsza odezwała się do niej telewizja FOX Life, w której w 2013 r. zadebiutowała jako prowadząca program "Projektanci na start". Rok później do swojego dorobku mogła dopisać kolejny projekt - "Dendżer" w TVN Turbo. Jej talent szybko wychwyciła Telewizja Polska, w której od 2015 do 2020 roku sukcesywnie się rozwijała.

Miss Polonia cztery lata po zdobyciu korony została zaangażowana do prowadzenia "Pytania na śniadanie", "The Voice of Poland" i innych hitowych produkcji publicznego nadawcy.

Niestety, to zapierające dech w piersiach tempo kariery zostało brutalne przerwane przez aferę z rzekomym niepłaceniem podatków i "praniem brudnych pieniędzy", w której swój mniej lub bardziej świadomy udział miała mieć gwiazda TVP.

Finalnie prezenterka musiała zapłacić grzywnę, jednak ów skandal opłaciła także wypowiedzeniem umowy o pracę w 2020 r. Nie musiała jednak długo się martwić, bo z jej konferansjerskich zdolności postanowił skorzystać Polsat.

W tej stacji pracuje do dzisiaj. Marcelina Zawadzka nie tylko wzięła udział w "Tańcu z gwiazdami", ale poprowadziła także "Sylwestra z Polsatem" oraz program "Farma" i wciąż ima się nowych projektów. Oby 34. urodziny okazały się szczęśliwe nie tylko prywatnie, ale także w sferze zawodowej.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Zachęcamy do wsparcia zbiórki, której celem jest zakup 30 kamizelek kuloodpornych dla ukraińskich żołnierzy walczących na froncie. Każda wpłata ma fundamentalne znaczenie! Taka kamizelka bardzo często ratuje życie: nic nie zastąpi kamizelki, jeśli chodzi o skuteczną ochronę krytycznie ważnego obszaru, m.in. serca i płuc. 

Jeśli masz kamizelkę, postrzał może skończyć się tylko dużym siniakiem. Brak kamizelki w przypadku trafienia oznaczać może śmierć lub w najlepszym razie ciężką ranę, która angażuje wiele osób i duże pieniądze podczas ewakuacji, leczenia i rehabilitacji, bez gwarancji powrotu do pełnego zdrowia. Pomóżmy razem ocalić życie ukraińskich żołnierzy!