Rozrywka.Goniec.pl > Lifestyle > Popularny nawyk może prowadzić do cukrzycy. Lekarz ostrzega
Irmina Jach
Irmina Jach 26.12.2022 22:01

Popularny nawyk może prowadzić do cukrzycy. Lekarz ostrzega

Cukrzyca
Pixabay/Ray_Shrewsberry

Cukrzyca typu 2 to jedna z najpopularniejszych chorób cywilizacyjnych. Tylko w Polsce cierpią na nią trzy miliony osób. Za rozwój choroby odpowiadają głównie siedzący tryb życia i nieprawidłowa dieta. Co można zrobić, by uniknąć zachorowania?

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) prognozuje, że do 2030 roku cukrzyca będzie siódmą z najczęstszych przyczyn zgonów. Obecnie choruje na nią 422 miliony osób na całym świecie. Prof. Krzysztof Strojek w rozmowie z portalem Wirtualna Polska wyjaśnia, że choroba może mieć dwa podłoża: genetyczne, na które nie mamy wpływu i środowiskowe.

Jak przeciwdziałać cukrzycy typu 2?

- Najpowszechniejszym czynnikiem modyfikowalnym, który doprowadza do rozwoju cukrzycy, jest otyłość, zwłaszcza brzuszna, która wynika w znacznej mierze z trybu życia danej osoby i może ulec zmianie wskutek odpowiedniego postępowania. Kluczowa jest modyfikacja nawyków żywieniowych oraz aktywność fizyczna - tłumaczy diabetolog dla WP.

Jakie czynniki sprzyjają rozwojowi cukrzycy typu 2? Zdaniem ekspertów, jednym z kluczowych może być unikanie jedzenia śniadań. - Spożywanie pierwszego posiłku o godzinie 15 nie jest wskazane. To sprawia, że organizm przestawia się na wolniejszy metabolizm i oszczędza energię, więc spożycie posiłku o tej godzinie powoduje przyrost masy ciała. Jeśli organizm nagle dostanie tak duży zastrzyk kalorii, to zaczyna je magazynować w postaci tłuszczu. W okresie wstrzymywania się od posiłku organizm reaguje tak, jakby to był okres głodu, więc konserwuje energię. W ten sposób doprowadzamy też do zaburzeń odżywiania i zwiększamy ryzyko zaparć - mówi w rozmowie z portalem Wirtualna Polska prof. Krzysztof Strojek.

Złym pomysłem jest również objadanie się. Ekspert podkreśla, że "cukrzyca idzie ramię w ramię z otyłością". Do zwiększenia masy ciała przyczyniają się m.in. niezdrowe przekąski, szczególnie podjadane pomiędzy posiłkami.

- Im częstsze skoki glukozy, tym większe ryzyko spowolnienia procesów metabolicznych oraz przestawienia ich na gromadzenie zapasów, co sprzyja tyciu. A duży wzrost tkanki tłuszczowej sprzyja stanom insulinooporności oraz prowadzi do rozwoju cukrzycy typu 2 - tłumaczy rozmówca portalu Wirtualna Polska. - Polacy mają niestety upodobanie do zbyt dużego spożywania słonych przekąsek - dodaje.

Przyjacielem otyłości jest unikanie aktywności fizycznej. Bardzo ważne jest włączenie jej do swojej codzienności - niezależnie od wieku. Surowo zabronione jest palenie tytoniu. -Palenie tytoniu zwiększa ryzyko powikłań charakterystycznych dla cukrzycy, takich jak nefropatia czy retinopatia cukrzycowa, uszkadzając drobne naczynia krwionośne znajdujące w nerkach, oczach czy zakończeniach nerwowych. W konsekwencji proces ten przyspiesza pojawienia się późnych powikłań choroby - podsumowuje ekspert dla portalu Wirtualna Polska.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: Wirtualna Polska

Tagi: