Rozrywka.Goniec.pl > Telewizja > Ryszard Kotys doczekał się godnego upamiętnienia. W rodzinnej miejscowości powstał zachwycający mural
Paweł Sekmistrz
Paweł Sekmistrz 08.09.2022 12:04

Ryszard Kotys doczekał się godnego upamiętnienia. W rodzinnej miejscowości powstał zachwycający mural

Ryszard Kotys
TRICOLORS/East News

Ryszard Kotys został upamiętniony w swojej rodzinnej miejscowości, Mniowie. Nieopodal domu, w którym wychował się aktor, powstał wspaniały mural, w którego odsłonięciu uczestniczył wójt Piotr Wilczak.

Odejście Ryszarda Kotysa pozostawiło mieszkańców Mniowa w głębokim żalu. Dziś cieszą się jednak, że zgodnie z hasłem "non omnis moriar", ich artysta żyć będzie wiecznie.

Ryszard Kotys upamiętniony

Ryszard Kotys szeroką rozpoznawalność zyskał głównie dzięki występom w "Świecie według Kiepskich". Choć aktor miał na swoim koncie wiele wybitnych ról, to właśnie za kreację złośliwego sąsiada Mariana Paździocha widzowie pokochali go najbardziej.

Ostatnie lata nie obfitują jednak w dobre informacje dla fanów popularnego sitcomu. Najpierw zdruzgotała ich wieść o odejściu odgrywającego rolę Arnolda Boczka Dariusza Gnatowskiego, by już zaledwie kilka miesięcy później dowiedzieli się o śmierci kolejnego aktora z serialu.

Ryszard Kotys zmarł w styczniu 2021 r. w wieku 88 lat. Pozostawił w rozpaczy miliony fanów, ale przede wszystkim swoich najbliższych oraz mieszkańców rodzinnej miejscowości Mniowa - społeczności niezwykle dumnej ze swojego "sąsiada".

Wiadomym było, że kwestią czasu jest upamiętnienie wybitnego aktora na terenie świętokrzyskiego miasteczka. Dzieło nareszcie jest gotowe!

Mural na cześć Ryszarda Kotysa

Na 20-metrowym muralu znajduje się wizerunek Ryszarda Kotysa, a tuż obok niego namalowany został rodzinny dom artysty. Warto dodać, że dzieło znajduje się w miejscu, w którym niegdyś wspomniany budynek stał.

Dziś w tej lokalizacji mieszkają Beata i Sebastian Parkitowie, którzy są pomysłodawcami i fundatorami inicjatywy. W rozmowie z "Echem Dnia" w dniu odsłonięcia muralu mówili o tym, że jest to wyjątkowa chwila.

- Data dzisiejszych uroczystości także jest nieprzypadkowa, ponieważ dokładnie 5 września mija siedem lat odkąd Ryszard Kotys razem ze swoimi synami odwiedził Bibliotekę w Mniowie - wyjaśnili.

Wójt Piotr Wilczak, obecny na uroczystości wspominał, że rodzinna miejscowość aktora jest z niego bardzo dumna. Pochwalił się również, że jego matka chodziła do jednej klasy z gwiazdorem "Świata według Kiepskich".

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: echodnia.eu