Rozrywka.Goniec.pl

youtube.com Robert Makłowicz

Robert Makłowicz krytykuje mówienie "smacznego" przy stole

6 Maja 2021

Autor tekstu:

Monika Majko

Uwielbiany kucharz przyznał w rozmowie w programie „Drugie śniadanie mistrzów” stacji TVN 24, że nie przepada za używaniem przy stole słowa „smacznego”. Wyznanie Roberta Makłowicza zaskoczyło wielu jego fanów, którzy nie mieli pojęcia, że popełniają błąd.

Robert Makłowicz nie lubi życzeń „smacznego”

Robert Makłowicz znany jest nie tylko ze swojej rozległej wiedzy w zakresie sztuki kulinarnej, ale również z niezwykle barwnego języka, którym posługuje się w swoich programach o gotowaniu. Kucharz, będąc gościem w programie „Drugie śniadanie mistrzów”, wyznał, że jest jedno słowo, którego nie może znieść.

Okazuje się, że słynny krytyk kulinarny nie lubi, gdy przy stole używa się słowa „smacznego”. Robert Makłowicz przyznał, że uważa je za nieeleganckie, ponieważ sugeruje ono, że jedzenie podane przez gospodarza może być niesmaczne.

Krytyk kulinarny neguje zasadność życzenia smacznego posiłku zarówno przez gospodarzy, jak i gości przy stole. Popularne w Polsce słowo „smacznego” jest bowiem uważane za nietakt, oraz tzw. faux-pas, czyli nieeleganckie zachowanie łamiące standardy savoir-vivre'u.

Robert Makłowicz za ogromną wpadkę przy stole uważa również poproszenie gospodarzy o sól, pieprz czy inną przyprawę. Takie zachowanie sugeruje kucharzowi, że podał swoim gościom niedoprawioną, a co za tym idzie, niesmaczną potrawę. 

Zasady savoir-vivre'u faktycznie wskazują, że życzenie przy stole „smacznego” jest niefortunne i powinno się go unikać, zarówno siadając do posiłku, jak i serwując go gościom. To może jednak zaskoczyć wielu Polaków, bowiem takie zachowanie jest w naszym kraju bardzo popularne.

Być może słowa Roberta Makłowicza spowodują jednak rewolucje w domach Polaków. Kucharz cieszy się w ostatnim czasie ogromną popularnością, szczególnie wśród młodszych użytkowników internetu. Jego kanał na platformie YouTube obserwuje już niemal 320 tys. użytkowników serwisu.

Robert Makłowicz kontynuuje w sieci serię swoich wyjazdowych programów o gotowaniu, które przed laty prezentował na antenie Telewizji Polskiej. TVP zakończyła współpracę z kucharzem w atmosferze skandalu, a widzowie byli rozżaleni, gdy na ekranach zabrakło ich ulubionego gwiazdora.

- W TVP mnie nie ma, bo to już nie jest telewizja publiczna, czyli dla wszystkich. I naprawdę nie chodzi o to, że tam są ludzie mający określone poglądy i z dumą oraz emfazą je głoszący, lecz o to, że nie ma tam już żadnych innych ludzi i żadnych innych poglądów - podkreślił Makłowicz w wywiadzie dla „Gazety Wyborczej” z grudnia 2020 roku.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • Trzydniowa żałoba po śmierci górnika. Zarząd KGHM zadecydował

  • Prezydent nakazał opuścić flagę do połowy masztu w hołdzie m.in. zmarłych lekarzy i ratowników

  • Lekarka pokazała genialny sposób na noszenie maseczki

Źródło: WP/Gazeta Wyborcza

Tagi:

Podobne artykuły

Gwiazdy

Katarzyna Cichopek dodała wyjątkowe zdjęcie, "podbija" stolicę. "Wchodzę na szczyt"
Czytaj więcej >

Gwiazdy

Ewa Bilan-Stoch zaapelowała o pilną pomoc. Żona Kamila Stocha nawiązała do dramatu Kubackich
Czytaj więcej >

Gwiazdy

Allan Krupa szykuje się do ślubu? Syn Edyty Górniak wyjawił, kiedy będzie gotowy
Czytaj więcej >

Gwiazdy

Dagmara Kaźmierska zabrała głos w sprawie Jana Pawła II. Stanęła w obronie polskiego papieża
Czytaj więcej >

Gwiazdy

Rozpromieniona Dominika Gwit na pierwszym urlopie z synkiem. Dodała wyjątkowe zdjęcie
Czytaj więcej >

Gwiazdy

Barbara Kurdej-Szatan wróci do TVP? Gwiazda zdradziła, co musi się stać, by było to możliwe
Czytaj więcej >
Monika Majko

Redaktor portalu Goniec.pl. Najchętniej piszę o wydarzeniach lokalnych i kulturze. Hobbystycznie związana jestem z kobiecą sceną muzyczną. Pochodzę znad morza i uwielbiam wszelkie sporty wodne.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]