Rozrywka.Goniec.pl > Gwiazdy > Nie żyje Witold Antkowiak. Współzałożyciel Duetu Egzotycznego miał 91 lat
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 13.01.2022 07:57

Nie żyje Witold Antkowiak. Współzałożyciel Duetu Egzotycznego miał 91 lat

Nie żyje Witold Antkowiak, współzałożyciel Duetu Egzotycznego
YouTube.com

Nie żyje Witold Antkowiak, współtwórca "Duetu Egzotycznego", który później ewoluował w "Tercet Egzotyczny". O śmierci muzyka poinformował jego syn, Krzysztof Antkowiak.

Zmarł muzyk Witold Antkowiak. - Z ogromnym smutkiem i żalem chciałbym Was powiadomić, że dziś zmarł mój ukochany tato - przekazał za pośrednictwem Facebooka syn artysty.

- Proszę, miejcie go w swojej pamięci - dodał Krzysztof Antkowiak. Do wpisu syn zmarłego muzyka dodał jedną z jego piosenek: "Już nie mówisz do mnie tak". Witold Antkowiak zmarł w wieku 91 lat.

Nie żyje Witold Antkowiak

Śmierć Witolda Antoniaka to ogromny cios nie tylko dla jego najbliższych, ale również fanów legendarnego muzyka. Przed laty stworzył wraz ze Zbigniewem Dziewiątkowskim Duet Egzotyczny.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Zespół był podwaliną do kultowego Tercetu Egzotycznego, gdzie rolę wokalistki przejęła Izabela Skrybant-Dziewiątkowska. Witold Antkowiak poza stworzeniem Duetu Egzotycznego ma na koncie wiele nagród muzycznych. Dodatkowo jego występy i miłość do muzyki kochali fani, którzy tłumnie zjawiali się na występach artysty.

Od zawsze związany był z muzyką

Witold Antkowiak przyszedł na świat w Poznaniu 22 grudnia 1930 r. Pierwsze poważne muzyczne wykształcenie zdobył jednak na Dolnym Śląsku. We Wrocławiu bowiem ukończył PSSM w klasie śpiewu i kontrabasu.

Debiut Witolda Antkowiaka to występ z Zespołem Pieśni i Tańca Śląskiego Okręgu Wojskowego. Później kariera muzyczna współtwórcy Duetu Egzotycznego związała się z Chórem A Capella Rozgłośni Wrocławskiej Polskiego Radia.

W Polsce jego muzykę zna niemal każdy. Podobnie jednak jak Tercet Egzotyczny, Witold Antkowiak odnosił ogromne sukcesy za w kraju i zagranicą. Potwierdza to przyjaciel rodziny zmarłego Andrzej Czopek.

- Współpracował z Zespołami Jana Walaska i Zygmunta Wicharego. Nagrał również kilkanaście piosenek z Orkiestrami Stefana Rachonia, Henryka Debicha, Bogusława Klimczuka oraz Zygmunta Mahlika - przyznał w rozmowie na temat Witolda Antkowiaka cytowanej przez polskieradio24.pl.

Doceniono go również poza granicami Polski

Nie trudno znaleźć również ślady Witolda Antkowiaka w muzyce poza granicami kraju. Wykonywanie w ramach Duetu Egzotycznego latynoskich piosenek przyniosło mu dużą sławę.

- Występował wielu krajach, m.in. w ZSRR, NRD, Finlandii, Szwecji, Francji oraz na Węgrzech - powiedział Andrzej Czopek.

Nie znaczy to jednak, że zmarły Witold Antkowiak skupiał się tylko i wyłącznie na wykonywaniu repertuaru latynoskiego. Za swoje piosenki zmarły muzyk otrzymał wiele nagród.

- Za piosenkę "Czy pamiętasz ten dom" (R. Żyliński - K. Gajewska) otrzymał Nagrodę Specjalną na IV MFP w Sopocie (1964), za "W świat wertepami" (J. Tomaszewski - A. Bianusz) I miejsce w Giełdzie TV (1973) oraz II miejsce w Giełdzie TV w 1974 r. za piosenkę "Jesteś jak wesoły obłok" (B. Klimczuk - J. Urbanowicz)" - przypomniał Andrzej Czopek.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami z Twojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres [email protected] Źródło: polskieradio24.pl

Tagi: Nie żyje