Rozrywka.Goniec.pl > Lifestyle > Podczas konferencji prasowej Andrzej Duda popełnił ogromne błędy językowe
Monika Majko
Monika Majko 30.08.2021 08:09

Podczas konferencji prasowej Andrzej Duda popełnił ogromne błędy językowe

niebieski tekst goniec.pl na białym tle
twitter.com/TOPTVPINFO

Andrzej Duda podpisał specustawę o odebraniu Lasom Państwowym terenów, na których stanie fabryka do produkcji aut elektrycznych. Prezydent tłumaczył swoją decyzję w czasie jednej z konferencji, a nagranie jego wystąpienia trafiło do sieci i szybko stało się hitem, bowiem wypowiedź głowy państwa rozbawiła i zażenowała wiele osób.

Prezydent, tłumacząc swoją decyzję, posłużył się własną teorią o „proporcjonalności”. Podczas wystąpienia popełnił również błąd językowy, który nie umknął uwadze czujnych internautów.

Andrzej Duda podpisał kontrowersyjną specustawę

Prezydent Andrzej Duda zezwolił na przekazanie terenów należących do Lasów Państwowych pod budowę nowej fabryki samochodów elektrycznych. Prezydent tłumaczył swoją decyzję na specjalnej konferencji prasowej w Stalowej Woli.

Duda posłużył się przy tym przedziwną teorią o „proporcjonalności”, którą zilustrował za pomocą swoich dłoni. Mówiąc o „wyważaniu dóbr”, wykonał rękami gest przypominający ważenie. Dodatkowo popełnił wyraźny błąd językowy.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

- Jest jeszcze coś takiego, co się nazywa proporcjonalnością. A mianowicie, w każdej sytuacji trzeba wyważyć dobra - wziąść jedno dobro, wziąść drugie dobro i ocenić, które z nich ma w danym, konkretnym przypadku ważniejsze znaczenie - tłumaczył wyraźnie rozemocjonowany prezydent.

Internauci ostro skrytykowali prezydenta Dudę

Nagranie wystąpienia natychmiast trafiło do sieci, a film opublikowano m.in. na profilu twitterowym o nazwie TOP TVP INFO. Internauci nie zostawili na prezydencie suchej nitki, a szczególnie wyraźnie wytknęli mu użycie niepoprawnej według Słownika Języka Polskiego formy czasownika „wziąć”. - Panie Duda, mógłby pan wziąść się i już nie odzywać? Wstyd, gdyż pan ciągle o tych obcych językach mówisz, a ojczysty, pan kaleczysz - wypunktowała prezydenta jedna z użytkowniczek Twittera. - Trochę słabe, że Prezydent RP nie umie mówić poprawnie po polsku - dodał kolejny internauta.

- Brak słów na tego człowieka. Ani patrzeć, ani słuchać nie można - podsumował wystąpienie prezydenta jeszcze inny użytkownik sieci.

W Stalowej Woli prezydent Duda motywował swoją niedawną decyzję o podpisaniu specustawy „szczególną sytuacją”. Zapewniał, że „nigdy nie zgodziłby się na taką regulację ogólną”.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: Twitter

Tagi: Andrzej Duda