Rozrywka.Goniec.pl > Lifestyle > Jak pomóc swojemu psu podczas sylwestra? Sposoby, które mogą uspokoić czworonoga
Paweł Sekmistrz
Paweł Sekmistrz 30.12.2022 10:46

Jak pomóc swojemu psu podczas sylwestra? Sposoby, które mogą uspokoić czworonoga

pies
pxhere.com

Dla psów czas zbliżającego się sylwestra to najgorszy czas w roku. Wszystko za sprawą wystrzałów petard, których większość czworonogów panicznie się boi. Jak pomóc swojemu zwierzakowi uspokoić się podczas tego trudnego okresu?

Trudny czas dla psów

Noworoczny okres to czas radości, optymistycznych podsumowań i przede wszystkim przygotowań do zabawy sylwestrowej. Wielu z nas oczekuje na kulminacyjny moment, gdy stary rok wita nowy, a niebo rozświetlają kolorowe fajerwerki.

W tym wyjątkowym momencie powinniśmy pamiętać jednak o naszych czworonogach, które nie traktują tego z takim entuzjazmem, jak większość z nas. Psy, w zdecydowanej większości, panicznie boją się wystrzałów petard.

Należy wiedzieć, że słuch psa jest znacznie bardziej wyczulony niż w przypadku człowieka. Donośny dźwięk, połączony z niezrozumieniem sytuacji doprowadza do strachu, który w niektórych przypadkach może doprowadzić do nieszczęścia.

Istnieje kilka sposobów, które mogą pomóc nam choć trochę ukoić skołatane nerwy naszego przyjaciela. Pamiętajmy, że ważne jest zapewnienie mu komfortu, względnego poczucia bezpieczeństwa i niezmuszanie go do niczego.

Jak pomóc swojemu psu podczas sylwestra?

Warto zadbać o to, by nasz pies miał swoje, najlepiej wybranego przez niego samego, miejsce, w którym może choć trochę schronić się przed dźwiękiem petard. Najlepiej wyłożyć je kocami, które stłumią nieco huk petard.

W czasie sylwestra pies nie powinien zostać sam w domu. Starajmy się zachowywać jednak normalnie - nie przytulajmy go zanadto, nie rozczulajmy się. Zwierzę może bowiem dojść do wniosku, że my również boimy się zastanej sytuacji, co wzmoże tylko jeszcze jego lęk.

Najlepszym sposobem, który zacząć praktykować należałoby jednak wcześniej, to na jakiś czas przed sylwestrem udać się na wizytę u behawiorysty. Odpowiednia terapia może zdziałać cuda i pomóc uniewrażliwić w jakimś stopniu naszego psa na dźwięki dochodzące zza okna.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: zooart.com.pl