Rozrywka.Goniec.pl > Gwiazdy > Nie żyje Jan Nowicki. Filmowy "Wielki Szu" odszedł nagle w wieku 83 lat
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 07.12.2022 10:12

Nie żyje Jan Nowicki. Filmowy "Wielki Szu" odszedł nagle w wieku 83 lat

Jan Nowicki nie żyje
PIOTR GRZYBOWSKI/East News

Jan Nowicki nie żyje. Ceniony aktor miał 83 lata. Wiadomość o śmierci artysty potwierdziło miasto Kowal. Jeszcze niedawno mieszkańcy mogli spotkać się tam z Janem Nowickim z racji promocji książki.

Jan Nowicki nie żyje. Wiadomość o śmierci aktora przekazana została w środę rano. Artysta zmarł w nocy z wtorku na środę.

Jan Nowicki nie żyje

- Dzisiejszej nocy odszedł od nas nagle w wieku 83 lat nasz rodak Jan Nowicki – wielki aktor, pisarz, Honorowy Obywatel Miasta Kowala - czytamy w żałobnym poście miasta Kowal.

Czarno-białe zdjęcie Jana Nowickiego z kirem zamieszczone zostało w mediach społecznościowych. Wiadomość o śmierci aktora została potwierdzona także przez lokalnego samorządowca.

- W środę 7 grudnia 2022 roku w nocy zmarł w swoim domu w Krzewencie aktor Jan Nowicki - poinformował Wojciech Nawrocki, radny gminy Kowal. Urodzony 5 listopada 1939 r. Jan Nowicki niedawno świętował swoje urodziny.

Burmistrz miasta Kowal pokusił się na osobiste pożegnanie aktora. - Odszedł nagle bliski memu sercu, Honorowy Obywatel Miasta Kowala, nasz wybitny rodak Jan Nowicki - wielki aktor i pisarz, wspaniały Człowiek. Wielka, niepowetowana strata... - czytamy we wpisie Eugeniusza Gołembiewskiego.

Odszedł Jan Nowicki, Polacy kochali jego talent

Jan Nowicki zapisał się na kartach polskiej sceny artystycznej. Przez wiele lat zawodowej aktywności stworzył niezapomniane kreacje aktorskie. Większość Polaków pokochała go za rolę Wielkiego Szu.

Niemniej Jan Nowicki ma na koncie imponujący bilans zagranych bohaterów. Wcielił się w niemal 200 ról, zarówno w teatrze, jak i w telewizji i filmach. Poza "Wielkim Szu" wystąpił także w kultowych: "Magnacie", "Niepochowanym", czy w "Sanatorium pod Klepsydrą" i "Spirali".

1964 rok był dla Jana Nowickiego przełomowy. To właśnie wtedy zadebiutował w spektaklu "Zaproszenie do zamku" Jeana Anouilha. Widzowie krakowskiego Starego Teatru byli zachwyceni. Sam Jan Nowicki grał tam przez 30 lat. Jego nietuzinkowy talent docenił także Andrzej Wajda.

Uczył młodych aktorów miłości do zawodu

Jan Nowicki nigdy nie osiadł na laurach. Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie powrócił po latach w mury Alma Mater. W latach 1973-74 pełnił funkcję prodziekana Wydziału Aktorskiego.

Młode pokolenie artystów mogło czerpać z jego doświadczenia. Środowe wiadomości na temat śmierci Jana Nowickiego zamknęły pewien etap polskiego aktorstwa. Przyczyna śmierci artysty nie jest znana.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: goniec.pl, wloclawek.naszemiasto.pl

Tagi: Jan Nowicki