Rozrywka.Goniec.pl > Gwiazdy > 109. rocznica urodzin Edwarda Gierka. Tłumy przy jego grobie w Sosnowcu
Anna Dymarczyk
Anna Dymarczyk 07.01.2022 19:21

109. rocznica urodzin Edwarda Gierka. Tłumy przy jego grobie w Sosnowcu

edward gierek
Wikimedia Commons/Roch Mściwój

109. rocznica urodzin Edwarda Gierka. Na jego grobie w Sosnowcu pojawiły się tłumy osób, które dziękowały dawnemu pierwszemu sekretarzowi PZPR za działania na rzecz ich regionu i Polski. Wielu z mieszkańców Zagłębia bardzo chciałoby wrócić do jego czasów.

- Gierek stworzył inną epokę, pokazał że można żyć inaczej. Za jego czasów kraj zaczął się rozwijać, budowano mieszkania, a przede wszystkim była praca. To nie był łatwy czas dla Polski, bo nie byliśmy w pełni suwerenami, ale żyło się lepiej. Ludzie byli też dla siebie milsi, atmosfera w Polsce była dobra. Nie znałem go osobiście, ale pracowałem przy budowie Huty Katowice - mówił w rozmowie z "Faktem" pan Marek Piotrowski, prezes Stowarzyszenia "Dąbrowskie Forum Inicjatyw", który co roku zapala świeczkę z okazji urodzin i w rocznicę śmierci Edwarda Gierka.

109. rocznica urodzin Edwarda Gierka. Tłumy na jego grobie w Sosnowcu

6 stycznia 1913 roku w Porąbce (dzisiejszym Sosnowcu) urodził się Edward Gierek. Był najlepiej ocenianym I sekretarzem PZPR, a dzięki niemu w Zagłębiu, jak twierdzi wielu mieszkańców, zaczęło żyć się lepiej.

Gierek zmarł 29 lipca 2001 roku. Jego grób znajduje się w Sosnowcu. Jest skromny, ale co roku pojawiają się na nim setki kwiatów i zniczy. Zagłębianie są wdzięczni politykowi za to, jaką Polskę budował przed laty. Teraz mu dziękują.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

- Oddajemy mu hołd, to normalne i ludzkie. Tego co zrobił Gierek nie da się przekreślić, szkoły, fabryki, kopalnie, osiedla... To mu zawdzięczamy - mówił w rozmowie z "Faktem" pan Jan Siemiński.

- Pamiętam jego pogrzeb. Wówczas 10 tys. ludzi przyszło. Nasze miasto pięknie się rozwinęło. Gierek wspierał górnictwo, Hutę Katowice wybudował. Zakłady były, wszystko było. Miałem robotę, zniżkę na leki, dobrze wspominam tamte czasy. Dzisiaj wszystko w prywatnych rękach, ach szkoda gadać - wspominał pan Tadeusz Sochacki.

"Dzisiaj nie ma takiego przywódcy"

Wielu mieszkańców Sosnowca bardzo ceni sobie Gierka nie tylko za jego działalność na rzecz Zagłębia, ale również charyzmatyczny charakter, którym gromadził wokół siebie tłumy.

- Dzisiaj nie ma tak wielkiego, odważnego przywódcy, jakim był Edward Gierek. Za jego czasów mogliśmy pracować i coś osiągnąć. Człowiek miał spokój i bezpieczeństwo. Wtedy mogłem utrzymać mieszkanie trzypokojowe, szkoła i studia były za darmo. Ten kto chciał robić miał byt zapewniony. Dziś są pieniądze, ale nie dla wszystkich - dodał pan Jan Siemiński.

- To skromny rodzinny grób, pokazuję go wielu osobom, które przyjeżdżają z Polski na Śląsk. Mimo że jest mały, to zawsze zadbany i ukwiecony. To znaczy, że pamięć ludzka o Gierku, który rzeczywiście coś dla tego kraju zrobił, jest wiecznie żywa - mówił.

- Tęsknimy za tymi czasami, ludziom żyło się dobrze, można było wpaść do kolegi bez zapowiedzi. Dzisiaj ludzie żyją w internecie, to straszne. Człowiek człowiekowi wilkiem... Szkoda, że te czasy już nie wrócą - podsumował.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami z Twojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

Źródło: Fakt