Rozrywka.Goniec.pl

fot. Twitter @The Royal Family

Elżbieta II zmarła w wyjątkowym dla siebie miejscu. To właśnie tam zaręczyła się z księciem Filipem

9 Września 2022

Autor tekstu:

Kacper Kulpicki

Małżeństwo Elżbiety II z księciem Filipem nie należało do spokojnych, jednak jego największym spoiwem było wyjątkowe uczucie, jakim wzajemnie się darzyli. Przetrwali polityczne burze, rzekome romanse i rodzinne skandale. Wspólnie przeżyli 74 lata.

Elżbieta II panowała na brytyjskim tronie przez 70 lat. Zmarła 8. września, rok i pięć miesięcy po śmierci męża. Poznała go, gdy miała zaledwie 13 lat. Młodej dziewczynce imponował wówczas wysoki blondyn o niebieskich oczach. Ułożona córka monarchy była wyjątkowo uradowana, gdy miała możliwość kontynuować (często tylko korespondencyjnie) znajomość z rosłym i wygadanym mężczyzną. Dla niego była to kolejna luźna znajomość, bowiem kobiet u jego boku nie brakowało. Jego spojrzenie na tę relację zmieniło się dopiero później. Jak jednak wyglądały początki tej miłości?

Jak Elżbieta II poznała księcia Filipa?

Książę Filip urodził się w Grecji, jednak należał do duńskiego rodu Schleswig-Holstein-Sonderburg- Glücksburg. Swoją młodość spędził nie tylko w miejscu narodzin, ponieważ studiował na renomowanych uczelniach w całej Europie.

W wieku 18 lat został kadetem Królewskiej Marynarki i z sukcesem piął się po szczeblach wojskowej kariery. Uczęszczał do Akademii Marynarki w Dartmouth i właśnie tam udało mu się poznać przyszłą towarzyszkę.

W 1939 roku król Jerzy VI z królową małżonką i dwiema córkami złożyli w tym miejscu oficjalną wizytę. Powodzenie podróży stanęło pod znakiem zapytania, bowiem większość obecnych na akademii kadetów zachorowała na świnkę.

Bunt przyszłej królowej

Na szczęście zdrowy okazał się Filip, który dostąpił zaszczytu i mógł zaopiekować się królewskimi córkami. Nastolatek zakończył swoją „misję” powodzeniem, a jedna z dziewcząt była nim niezwykle zauroczona. To był początek ich miłości, w której wiernie wytrwali do grobowej deski. Zanim jednak zostali małżeństwem, wybranek Elżbiety wcale nie cieszył się poparciem teściów, czyli panującej, królewskiej pary.

Znaczenie zamku Balmoral

To był jeden z tych momentów, w których przyszła królowa postawiła na swoim i nie uległa rygorowi, pod jakim była całe życie wychowywana. Sprzeciwiła się ojcu, a wuj Filip (lord Mountbatten) przekonał króla, by nie stawiał przeszkód przed tak dobrze zapowiadającym się uczuciem.

W 1946 roku doszło do oświadczyn, które odbyła się na wzgórzu, nieopodal zamku Balmoral. To właśnie tam królowa powiedziała sakramentalne „tak”, chociaż o zaręczynach poinformowano ówczesne gazety dopiero po kilku miesiącach. Rok później, w 1947 roku, zakochani wzięli ślub, a ich miłość zaowocowała przyjściem na świat czwórki dzieci: Karola, który teraz obejmie brytyjski tron, Anny, Andrzeja i Edwarda.

Posiadłość Balmoral na stałe wpisała się do kalendarza wizyt królowej, jednak i książę Filip miał słabość do tamtych ziem. Niestety, nie tylko do nich. W tamtych czasach głośno było o rzekomych romansach, jakich dopuszczał się ukochany królowej. Stanowczo temu zaprzeczał. Mówił, że cały czas towarzyszy mu czterdziestu ochroniarzy, więc nawet gdyby chciał dopuścić się zdrady, to nie miałby takiej możliwości.

Królowa przystawała na te tłumaczenia, bowiem wychowano ją w czasach, w których na męską niewierność patrzono z bardziej pobłażliwej perspektywy. Doniesienia o romansach minęły, a parze udało się przezwyciężyć wiele trudnych chwil. Wspólnie stawiali czoła skandalom, które co kilka lat dotykały rodzinę królewską. Na szczęście, gdy weszli w zaawansowany, małżeński wiek, dogadywali się tylko lepiej.

Nie było między nimi kłótni i niesnasek, a każdy rozumiał swoją rolę. Dzięki temu przeżyli razem aż 74 lata. Książę Filip zmarł 9 kwietnia 2021 roku, w wieku 99 lat. Elżbieta II w chwili śmierci skończyła 96 lat. Zgon nastąpił we wspomnianym zamku Balmoral. Posiadłości, która była dla niej wyjątkowa.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

  • Po odwołaniu Kurski obejmie specjalne stanowisko? Piasek zabrał głos. „Można mieć trochę obaw”

  • Królowa Elżbieta II nie żyje. Koniec pewnej epoki

  • Jolanta Kwaśniewska spotkała się z królową Elżbietą II. Piękne słowa o jej uśmiechu

Źródło: gwiazdy.wp.pl

Tagi:

Podobne artykuły

Gwiazdy

Maciej Dowbor zdradzał Joannę Koroniewską. Smutna prawda ich małżeństwa wyszła na jaw
Czytaj więcej >

Gwiazdy

Urszula Dudziak uciekła ze sceny i zalała się łzami. To był prawdziwy skandal w Opolu
Czytaj więcej >

Gwiazdy

Maciej Kurzajewski nie wytrzymał w "Pytaniu na śniadanie". Wbił szpilę byłej żonie
Czytaj więcej >

Gwiazdy

Agata Rubik pokazała mamę w bikini. Trudno oderwać od niej wzrok
Czytaj więcej >

Gwiazdy

Maryla Rodowicz narzeka na festiwal w Opolu. "Nikt nie dotrwa"
Czytaj więcej >

Gwiazdy

Arnold Schwarzenegger wie, co czeka nas po śmierci. "Każdy, kto mówi ci coś innego, jest piep***nym kłamcą"
Czytaj więcej >
Kacper Kulpicki

Redaktor portalu Goniec.pl. Mam zdroworozsądkowe i niestereotypowe spojrzenie na to, co dzieje się na warszawskich salonach. Potrafię patrzeć na Gwiazdy w sposób życzliwy, acz przenikliwy.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Więcej z kategorii Gwiazdy

Gwiazdy

Kacper Kulpicki

O czym będzie nowy program Dody? "Doda. Dream Show" pokaże naprawdę dużo
Czytaj więcej >
Gwiazdy

Kacper Kulpicki

Nie żyje Pat Cooper. Aktor znany z "Depresji gangstera" zmarł w wieku 93 lat
Czytaj więcej >
Gwiazdy

Kacper Kulpicki

Nie żyje Irek Hartowicz, słynny polski filmowiec. Współpracował z Andrzejem Wajdą i Agnieszką Holland
Czytaj więcej >
Gwiazdy

Kacper Kulpicki

Elżbieta Romanowska musiała nagle zmienić plany. Tego nie przewidziała
Czytaj więcej >
Gwiazdy

Kacper Kulpicki

Agnieszka Kaczorowska nie pośle nieochrzczonych dzieci na religię. Zaskakujący powód
Czytaj więcej >
Gwiazdy

Weronika Uszakiewicz

Magda Narożna zmienia wizerunek. Fani tęsknią za jej naturalnością "Robisz się na Dodę"
Czytaj więcej >