Rozrywka.Goniec.pl

Screen „Sami Swoi” 1967 r.

Pawlak z "Samych swoich" przeżył trzy rodzinne tragedie. Tak dziś wygląda jego grób

6 Maja 2021

Autor tekstu:

Monika Majko

Śmierć syna była dla Wacława Kowalskiego ogromnym ciosem. Po tej tragedii artysta na zawsze porzucił aktorstwo i zniknął z mediów. Gwiazdor „Samych swoich” zmarł  27 października 1990 roku w ogrodzie swojego domu Brwinowie pod Warszawą. Jego grób odwiedzili z kamerą dziennikarze „Super Expressu”.

Wacław Kowalski porzucił aktorstwo po śmierci syna

Choć Wacław Kowalski miał za sobą trudne doświadczenia, to właśnie śmierć dziecka sprawiła, że na zawsze zdecydował się porzucić aktorstwo. Gwiazdor „Samych swoich” miał dwóch synów z małżeństwa ze Stanisławą Kowalską - Jana i Macieja. 

W 1982 roku 26-letni Maciej Kowalski, który był studentem ostatniego roku medycyny, zginął w tragicznym wypadku samochodowym. Jego odejście wstrząsnęło gwiazdorem, który zrezygnował z pracy na planie serialu „Dom” i całkowicie wycofał się z aktorstwa.

Producenci „Domu” chcieli namówić Wacława Kowalskiego, by wrócił do pracy. Kiedy pojawili się w jego domu w Brwinowie pod Warszawą, ten miał im pokazać telewizor odwrócony ekranem do ściany i wyznać, że „to go już nie interesuje”.

Ku rozpaczy widzów postać dozorcy Ryszarda Popiołka z „Domu” została wiec uśmiercona, a Wacław Kowalski zaszył się w domowym zaciszu i konsekwentnie odmawiał udziału w kolejnych produkcjach filmowych.

W 1990 roku Wacław Kowalski doznał udaru mózgu w swoim ogrodzie, a świadkiem zdarzenia był jego starszy syn, Jan, który z wykształcenia jest lekarzem anestezjologiem. Niestety, życia 74-letniego aktora nie udało się uratować.

Gwiazdor „Samych swoich” został pochowany na cmentarzu parafialnym w Brwinowie, gdzie spoczywa w grobie wraz ze swoim ukochanym synem oraz żoną. Stanisława i Wacław Kowalscy byli małżeństwem od 1943 roku i przeżyli wspólnie 47 lat.

Dziennikarze „Super Expressu” odwiedzili podwarszawską nekropolię z kamerą i pokazali, jak dzisiaj wygląda mogiła aktora w programie „(Nie)Zapomniani)”. Fani aktora spoglądający na nazwiska na grobie ze smutkiem wspominają tragedię, z którą musiał mierzyć się gwiazdor. 

Choć śmierć syna wstrząsnęła aktorem, wcześniej Wacław Kowalski również musiał mierzyć się z rodzinnymi dramatami. W młodości jego siostra Jadwiga utonęła w nurcie Bugu. Z kolei ojciec gwiazdora również zmarł w młodym wieku po tym, jak kawałek metalu wbił mu się w oko.

Screen se.pl „(Nie)Zapomniani)”

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • Nie żyje Marcin Król. Aktor osierocił dwójkę małych dzieci

  • Nie żyje Andrzej Kaczmarek

  • Przeżyła śmierć kliniczną. Opowiedziała, co wówczas czuła

Tagi:

Podobne artykuły

Gwiazdy

Wstydliwy sekret Krzysztofa Krawczyka ujrzał światło dzienne. Gwiazdor ukrywał to aż do śmierci
Czytaj więcej >

Gwiazdy

Joana Racewicz ostro o pomyśle matury z religii. "Czy to już Prima aprilis?"
Czytaj więcej >

Gwiazdy

Katarzyna Cichopek dodała wyjątkowe zdjęcie, "podbija" stolicę. "Wchodzę na szczyt"
Czytaj więcej >

Gwiazdy

Ewa Bilan-Stoch zaapelowała o pilną pomoc. Żona Kamila Stocha nawiązała do dramatu Kubackich
Czytaj więcej >

Gwiazdy

Allan Krupa szykuje się do ślubu? Syn Edyty Górniak wyjawił, kiedy będzie gotowy
Czytaj więcej >

Gwiazdy

Dagmara Kaźmierska zabrała głos w sprawie Jana Pawła II. Stanęła w obronie polskiego papieża
Czytaj więcej >
Monika Majko

Redaktor portalu Goniec.pl. Najchętniej piszę o wydarzeniach lokalnych i kulturze. Hobbystycznie związana jestem z kobiecą sceną muzyczną. Pochodzę znad morza i uwielbiam wszelkie sporty wodne.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]