Rozrywka.Goniec.pl > Gwiazdy > Karol III podjął decyzję w sprawie księcia Andrzeja. Brat króla powróci do łask monarchii?
Kacper Kulpicki
Kacper Kulpicki 22.09.2022 10:46

Karol III podjął decyzję w sprawie księcia Andrzeja. Brat króla powróci do łask monarchii?

książę Andrzej
Arnaud Bouissou, CC0, via Wikimedia Commons/ANDREW MILLIGAN/AFP/East News

Karol III z chwilą śmierci Elżbiety II stał się królem Zjednoczonego Królestwa. Jego matka została już pochowana, więc teraz może z pełną uwagą zająć się rządami. Przed nim wiele ważnych decyzji jednak zdążył już podjąć pierwsze z nich, np. tę w sprawie owianego złą sławą brata, księcia Andrzeja. Czy arystokrata oskarżony o niecne przestępstwo o charakterze seksualnym może spać spokojnie?

Kontrowersje wokół księcia Andrzeja

Książę Andrzej ,chociaż ma wygląd dobrotliwego seniora, dał nieźle „popalić” reputacji rodziny królewskiej. Kontrowersje z nim związane zaczęły się, gdy udzielił wywiadu telewizji BBC.

Syn zmarłej władczyni z beztroską opowiadał w nim o swojej zażyłej przyjaźni z niejakim Jeffreyem Epsteinem. To urodzony w Nowym Jorku żydowski multimilioner, finansista, który został skazany za przestępstwa seksualne. Liczba mnoga nie jest przypadkiem – w 2019 roku aż dziewięć kobiet zeznało, że przez serdecznego kolegę brytyjskiego arystokraty były zgwałcone, a jedna z nich miała mieć wówczas tylko 13 lat. Kobiety domagały się od rzekomego sprawcy zadośćuczynienia w kwocie 557 milionów dolarów. W tym samym roku Epstein popełnił samobójstwo.

Oskarżony i książę Andrzej byli sfotografowani podczas pogawędki w nowojorskim Central Parku. Wtedy media po raz pierwszy poinformowały o osobliwej znajomości brata Karola III z Amerykaninem. Wskutek medialnej burzy i naporu ze strony pozostałej części „Royalsów”, członek znamienitego rodu postanowił (a raczej był zmuszony) odsunąć się od wszelkich królewskich obowiązków.

Syn Elżbiety II oskarżony o napaść seksualną

Spekulacje na temat przyczyn jego relacji z oskarżanym o seks z nieletnimi i handel ludźmi Amerykaninem pozostawały tylko spekulacjami aż do 2021 roku. Virginia Giuffre wniosła wówczas pozew do sądu (w USA – przyp. red.), w którym oskarżyła księcia o napaść seksualną. Na domiar złego, była wówczas niepełnoletnia (17 lat).

Arystokrata przekonywał (również w wywiadzie dla BBC), że pozew jest kłamliwy, bowiem w czasie, gdy rzekomo miał dopuścić się owej bezecnej nikczemności, przebywał na miłym obiedzie z córeczkami. W sądzie książę Yorku nie był już tak buńczucznie nastawiony i podpisał ugodę, w ramach której zadeklarował przekazanie „znacznej darowizny” na cele charytatywne wskazane przez powódkę.

Karol III podjął decyzję w sprawie brata

Jak donosi brytyjski „The Sun”, Karol III podjął już decyzję w sprawie przyszłości brata i jego przywilejów. Okazuje się, że zasiadający na tronie arystokrata nie miał żadnych wątpliwości.

Książę Andrzej na długi czas może zapomnieć o powrocie do pełnienia królewskich obowiązków. W obliczu śmierci Elżbiety II panujący władca udzielił zgody bratu na uczestnictwo w części pogrzebu matki (podczas czuwania) w mundurze wojskowym. Byłą to jednak jedyna pobłażliwość, na jaką może liczyć. Skompromitowany członek klanu Windsorów w dalszym ciągu nie jest mile widziany w tym gronie.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: gwiazdy.wp.pl, Goniec