Rozrywka.Goniec.pl > Gwiazdy > Nagle córka Macieja Damięckiego zatrzymała się przy grobie ojca. Żałobnicy nie mogli powstrzymać łez
Kacper Kulpicki
Kacper Kulpicki 30.11.2023 16:34

Nagle córka Macieja Damięckiego zatrzymała się przy grobie ojca. Żałobnicy nie mogli powstrzymać łez

Maciej Damięcki Matylda Damięcka pogrzeb
Nagle córka Macieja Damięckiego zatrzymała się przy grobie ojca. Fot. Pawel Wodzynski/East News / AKPA

Maciej Damięcki został uroczyście pochowany 29 listopada 2023 roku w grobowcu rodzinnym na warszawskich Starych Powązkach. Pożegnało go spore grono gwiazd. Żałobnicy nie ukrywali łez, gdy podczas pogrzebu Matylda Damięcka niespodziewanie stanęła przy mogile utraconego ojca. Gest, który wówczas wykonała, na zawsze zapadnie w ich pamięci.

Tłum gwiazd na pogrzebie Macieja Damięckiego

Aktorski dorobek Macieja Damięckiego na stałe zapisał się w historii polskiej telewizji. Artysta występował bowiem nie tylko na deskach teatrów, ale także w popularnych produkcjach telewizyjnych. To m.in. "M jak miłość", ale także "Plebania" i komediowi “Bulionerzy”. Przez lata pracy zdołał poznać spore grono kolegów i koleżanek z branży.

Nie dziwi zatem, że na uroczystości pożegnalnej pojawiło się wielu z nich. To m.in. Anita Sokołowska ("Przyjaciółki"), Karol Strasburger ("Familiada"), Magdalena Lamparska ("Hotel 52") i Artur Barciś ("Ranczo"). Celebryci złożyli kwiaty i znicze przy miejscu spoczynku zmarłego oraz wysłuchali przemówienia jego córki. Jak Matylda Damięcka pożegnała rodziciela?

Pogrzeb Maciej Damięcki Artur Barciś
Nagle córka Macieja Damięckiego zatrzymała się przy grobie ojca. Fot. AKPA
Szykulska widziała Macieja Damięckiego kilka chwil przed śmiercią. Rozpaczliwe słowa aktorki. Nie możemy uwierzyć

Pogrzeb Macieja Damięckiego. Matylda Damięcka wspomniała ojca

Podczas pogrzebu Macieja Damięckiego jego córka uroniła wiele łez, jednak przezwyciężyła emocje i postanowiła wspomnieć ojca, którego ceniła m.in. za poczucie humoru i niewyobrażalną pogodę ducha.

Jesteś największym przypałowcem, jakiego w życiu spotkałam. Można powiedzieć inaczej "anegdoto generatorem". Zostawiłeś nam tak wiele pięknych historii i tak wspaniałych anegdot, w których grałeś "główniaka". Anegdot, których tak naprawdę nie trzeba było upiększać ani ubarwiać, ponieważ były najśmieszniejsze i były najpiękniejsze - rzekła podczas nabożeństwa poprzedzającego złożenie urny z prochami do grobu.

Pogrążona w głębokiej żałobie aktorka nawiązała także do tego, że zmarły przez bliskich i przyjaciół był nazywany "człowiekiem legendą". Wyjaśniła dlaczego i dodała, jaki jego obraz na zawsze pozostanie w ich pamięci.

Jesteś największym fanem crocsów, który chodził po tej planecie. Miałeś tę wersję domową, wakacyjną, na wiosenne i jesienne deszcze i te najohydniejsze zimowe z takim podszyciem ciepłym. Jakiś miesiąc temu kupiłam sobie crocsy na obcasie i nie zdążyłam się pochwalić, więc obiecuję ci, że z dumą będę w nich chodzić w wakacje, jak tylko się zrobi ciepłej - mówiła, z wysiłkiem powstrzymując drżenie głosu.

Była gwiazda "Na Wspólnej" zdobyła się także na pewien poruszający i niezwykle wymowny gest, na który zdecydowała się niemal w ostatniej chwili. O czym mowa?

Pogrzeb Macieja Damięckiego. Poruszający gest córki

Matylda Damięcka w momencie, gdy urna ojca już znalazła się w grobie, wyciągnęła z kieszeni płaszcza małą kartkę-liścik. Nie wiadomo, czy znalazł się na niej tekst, czy jakiś osobisty rysunek (z których słynie w mediach społecznościowych).

Wzruszona 38-latka po chwili medytacji nad mogiłą położyła kartkę obok urny, wzbudzając wśród obecnych na miejscu żałobników dodatkowe łzy i nostalgię. Nie ma wątpliwości, że śmierć Macieja Damięckiego była dla niej bolesnym ciosem.

Maciej Damięcki Matylda Damięcka pogrzeb
Nagle córka Macieja Damięckiego zatrzymała się przy grobie ojca. Fot. Pawel Wodzynski/East News 
Maciej Damięcki pogrzeb
Nagle córka Macieja Damięckiego zatrzymała się przy grobie ojca. Fot. AKPA