Rozrywka.Goniec.pl > Gwiazdy > Taką emeryturę ma Jolanta Kwaśniewska. Kwota może zdziwić
Bartłomiej  Binaś
Bartłomiej Binaś 08.04.2024 20:11

Taką emeryturę ma Jolanta Kwaśniewska. Kwota może zdziwić

Jolanta Kwaśniewska
fot. KAPiF

Jolanta Kwaśniewska do dziś uważana jest za jedną z najbardziej lubianych i aktywnych pierwszych dam. Żona Aleksandra Kwaśniewskiego w momencie, gdy ten został prezydentem Polski, nie mogła pracować. Wielu może być zatem zdziwionych kwotą, jaką Jolanta Kwaśniewska obecnie otrzymuje z tytułu emerytury.

Jolanta Kwaśniewska musiała zawiesić działalność zawodową

Nie da się ukryć, że Jolanta Kwaśniewska na przestrzeni lat zdobyła serca milionów Polaków. Żona Aleksandra Kwaśniewskiego jeszcze przed czasami prezydenckimi pracowała w szwedzko-polskiej firmie jako dyrektorka ds. handlowych. Wkrótce potem jej kariera nabrała tempa, a późniejsza pierwsza dama założyła agencję nieruchomości, którą przez jakiś czas prowadziła z sukcesami.

Przełomem w życiu Jolanty Kwaśniewskiej był bez wątpienia rok 1995, gdy jej mąż Aleksander Kwaśniewski został wybrany na prezydenta kraju. Wtedy pierwsza dama musiała zawiesić swoją zawodową działalność. Zgodnie z przepisami, żona prezydenta nie może pracować, w związku z czym, na jej emerytalne konto nie wpływają odprowadzane składki, chyba że pierwsza dama opłaca je z własnej kieszeni. Jak się okazuje, Jolanta Kwaśniewska robiła to przez 10 lat prezydentury męża.

Roksana Węgiel jest już po ślubie? W sieci pojawił się dowód

Jolanta Kwaśniewska sama przez lata opłacała składki

Jolanta Kwaśniewska jako pierwsza dama dała się poznać Polakom jako bardzo aktywna i chętnie zabierająca głos w sprawach społecznych. Od 1997 roku Kwaśniewska prowadziła fundację "Porozumienie bez barier".

ZOBACZ: Karolina Korwin-Piotrowska skrytykowała Polaków. “Może niektórym trzeba młota”

W związku z polityczną karierą męża i obowiązującymi przepisami pierwsza dama zdecydowała się samodzielnie opłacać składki. Dzięki nowym przepisom, w 2021 roku Jolanta Kwaśniewska zyskała 300 zł w skali miesiąca. Jak podkreślała wielokrotnie, warto myśleć o swojej przyszłości.

Każdy z nas musi być odpowiedzialny za siebie. Odkładajmy, chociaż niewielką część swoich dochodów, żeby mieć nawet skromny kapitał na przyszłość. Racjonalnie nimi gospodarujmy. Jeśli mamy środki, nauczmy się też inwestować. Nikt, tak jak my sami, nie zadba o nasze emerytury - mówiła swego czasu w rozmowie z "Faktem".

Na taką emeryturę może liczyć Jolanta Kwaśniewska

Jak wyliczał "Super Express" Jolanta Kwaśniewska jeszcze w 2021 r. mogła liczyć na 2,5 tys. zł świadczenia emerytalnego. Ta kwota rok temu wzrosła do ok. 3 tys. zł, a teraz po waloryzacjach jest jeszcze nieco wyższa. Pierwsza dama obecnie może liczyć na ponad 3 tys. zł.

ZOBACZ: Mama Roksany Węgiel startowała w wyborach. Gorzej już nie mogło być

Nie da się ukryć, że w czasach gdy wiele znanych osób ze świata show-biznesu narzeka na swoje emerytury, kwota, jaką otrzymuje Kwaśniewska, nie należy do najniższych. Warto również dodać, że żona Aleksandra Kwaśniewskiego cały czas jest aktywna zawodowo.